Nemusíte chodiť po špičkách…
Štatistiky dokazujú, že človek je pri pobyte v uzavretom priestore či vo vonkajšom okolitom prostredí vystavený nadmernému hluku, čo prispieva k vzniku závažných civilizačných chorôb. Priveľké akustické pôsobenie môže trvalo poškodiť zdravie človeka, znížiť jeho plnohodnotný pracovný výkon a kvalitu prostredia, ktoré ho obklopuje. Jednou z konštrukcií, ktorej úlohou je chrániť oddelené priestory pred prenikaním zvuku vzduchom a vedeného konštrukciou od chôdze osôb alebo pohybu telies, je stropná konštrukcia.
Šírenie zvuku v konštrukcii
Zvuk dopadajúci na konštrukciu sa čiastočne odrazí, čiastočne pohltí a časť cez konštrukciou prejde. Zvuková izolácia má zvukovú energiu konštrukcie obmedziť, teda zvýšiť jej vzduchovú nepriezvučnosť. Vzduchovú nepriezvučnosť charakterizuje stupeň vzduchovej nepriezvučnosti R, ktorý sa udáva v decibeloch. Aby konštrukcia prenášala čo najmenej zvuku, navrhujú sa protihlukové opatrenia.
Krokový hluk
V stavebníctve, najmä v problematike podláh, je dôležitým tzv. krokový hluk, ktorý vzniká priamym kontaktom chvejúceho sa telesa s konštrukciou. Zvuková energia sa prenáša konštrukciou vo forme vibrácií. Krokový hluk v budovách vzniká chôdzou, nárazom, pádom predmetov a pod. Tento typ hluku dôverne poznajú všetci obyvatelia slovenských panelákov.Pri pôsobení zdroja hluku na stropnú dosku bez podlahy (napríklad pri chôdzi) sa väčšia časť hluku prenáša priamo do stropnej konštrukcie a vyžaruje sa do chránenej miestnosti, teda miestnosti pod stropnou konštrukciou. Treba si uvedomiť, že kroková nepriezvučnosť holej stropnej dosky je veľmi nízka. Preto k nej treba navrhnúť adekvátnu podlahu, pri zohľadnení jej materiálovej a konštrukčnej skladby. Zlepšiť zvukovoizolačné vlastnosti stropnej konštrukcie možno aplikáciou poddajnej (pružnej) nášľapnej vrstvy alebo v praxi často používaným spôsobom – zložením stropnej konštrukcie z viacerých navzájom odizolovaných častí.
Podlaha – ochrana proti krokovému hluku
Vrstvy podlahy, ktoré sa nachádzajú na stropnej doske, chránia konštrukciu i miestnosti nachádzajúce sa pod ňou pred krokovým hlukom. Požiadavkou na tieto vrstvy je, aby boli čo najpružnejšie. Čím je plošná hmotnosť podlahy väčšia, konštrukčná a materiálová skladba rôznorodejšia, tým sú zväčša jej zvukovoizolačné parametre lepšie.Podlahy sú viacvrstvové konštrukcie uložené na horizontálnych plochách podkladu. Ich konštrukcia závisí od toho, akému účelu budú slúžiť a kde sa budú nachádzať. Horná nášľapná vrstva podlahy tvorí súčasť interiéru. Materiál, z ktorého je zhotovená, rovnako ako farba a plošné členenie nezohľadňujú preto len funkčné, ale aj estetické potreby. Z funkčného hľadiska sa podlahy navrhujú ako súčasť podkladu, na ktorom sa nachádzajú.
Podlahy sa z hľadiska akustických vlastností a konštrukčného zloženia delia na:
- ťažké plávajúce podlahy s hrúbkou h väčšou, alebo rovnou 50 mm,
- ľahké plávajúce podlahy s hrúbkou h menšou, alebo rovnou 25 mm a menšou, alebo rovnou 40 mm.
Plávajúce podlahy
Termínom plávajúca podlaha sa označuje taká podlaha, ktorá sa oddeľuje od ostatných konštrukcií pružným materiálom, to znamená, že „pláva“ vo vani z tohto materiálu. Základné vrstvy podlahy tvorí nášľapná, roznášacia a izolačná vrstva.-
Nášľapná vrstva je najvrchnejšia časť podlahy, obvykle ju tvoria vlysky, parkety, podlahové povlaky, PVC, guma a pod.
- Roznášacia vrstva sa líši podľa typu podlahy. V ťažkých podlahách tvorí roznášaciu plochu minimálna betónová vrstva (hrúbky prilbližne 4 cm), ktorá býva vystužená drôteným pletivom. Vrstvu od izolačných dosiek oddeľuje hydroizolácia, ktorá bráni zatečeniu vody z betónu do izolácie. Plošná hmotnosť ťažkej plávajúcej podlahy presahuje 75 kg/m2. Roznášaciu vrstvu ľahkých plávajúcich podláh vytvárajú väčšinou ľahké, za sucha montované dosky. Tie môžu byť drevotrieskové na pero a drážku, špeciálne sadrokartónové (Knauf, Rigips), sadrovláknité (Fermacell) alebo cementotrieskové (Cetris). Väčšinou sa kladú vo dvoch vrstvách a ich výrobcovia majú vytvorené špeciálne systémy ukladania. Plošná hmotnosť ľahkých plávajúcich podláh býva vyššia ako 15 kg/m2.
- Pružná izolačná vrstva je podstatnou súčasťou plávajúcej podlahy. Jej úlohou je zabezpečiť výrazné zvýšenie krokovej nepriezvučnosti podlahy.