Priečka z mineralnéj izolácie
Zdroj: URSA SK s.r.o.

Získajte dokonalé ticho pomocou minerálnej izolácie

30. 04. 2021 Zdieľať

Hľadáte vhodné riešenie akustiky už existujúcej konštrukcie? Alebo sa chystáte na novostavbu a chcete zaistiť čo najnižší prenos zvuku? Ochrana pred hlukom patrí medzi základné požiadavky stavieb. Nie vždy sa však rieši včas a k spokojnosti konečného užívateľa či majiteľa objektu. Minerálne izolácie vyrobené spoločnosťou URSA majú zvukovo absorpčné vlastnosti, a sú tak skvelými pomocníkmi na znižovanie prenosu zvuku vo vnútorných priestoroch.

Zvuková pohltivosť je schopnosť materiálu absorbovať dopadajúci zvuk. Činiteľom zvukovej pohltivosti je potom pomer pohlteného akustického vlnenia k dopadajúcim zvukovým vlnám. Tento pomer nám určuje triedu zvukovej pohltivosti – a produkty URSA sa klasifikujú triedou A. Táto trieda je najvyššia a zaisťuje maximálnu pohltivosť zvuku.

Vhodnými materiálmi do zvukových priečok sú URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 či URSA SILENTIO 38. „Minerálne izolácie URSA zachytávajú zvukovú energiu a čiastočne ju menia na tepelnú. Je nevyhnutné, aby izolácia bola v konštrukcii vzduchotesne uzavretá. Čím tesnejšie budú obálkové konštrukcie aplikované, tým je minerálna izolácia v pohlcovaní hluku výkonnejšia. Okrem toho minerálna izolácia URSA bráni nielen prenikaniu hluku, ale aj tepla a má dobré protipožiarne vlastnosti,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA.

Hluk šíriaci sa vzduchom i konštrukciou

Pri riešení akustiky stavebných konštrukcií rozlišujeme dva základné pojmy: vzduchovú a kročajovú nepriezvučnosť. Aby sme sa maximálne vyvarovali akémukoľvek šíreniu hluku budovou, je nutné riešiť obidva typy.„Zvuk sa vzduchom šíri veľmi dobre a našou snahou v objektoch je toto šírenie čo najviac eliminovať pomocou účinných konštrukcií,“ hovorí Tereza Vojancová a dodáva: „Pri vzduchovej nepriezvučnosti nám teda ide o zamedzenie šírenia hluku vzduchom, medzi miestnosťami v objekte alebo medzi vonkajším priestorom a vnútornou miestnosťou. Dôležité je myslieť aj na bočné cesty šírenia hluku a izolovať zo všetkých strán.“

Čím je hodnota vzduchovej nepriezvučnosti vyššia, tým je konštrukcia akusticky odolnejšia. Kročajová nepriezvučnosť už svojím názvom napovedá, že ide o schopnosť materiálu izolovať hluk spôsobený chôdzou, behom, pádom telesa, jednoducho hluk spôsobený pohybom predmetov      po finálnej podlahe, schodisku apod. „Tu pozor, na rozdiel od vzduchovej nepriezvučnosti – čím je hladina kročajovej nepriezvučnosti (resp. kročajového hluku) nižšia, tým je konštrukcia akusticky odolnejšia,“ poukazuje na rozdiel v meraní Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA.

Získajte akustický komfort!

Spoločnosť URSA ponúka jedny z najkvalitnejších minerálnych izolácií na trhu. Vďaka nim chránite seba a svojich blízkych pred hlukom, a tým zvyšujete akustický komfort svojho bývania.

URSA SILENTIO

Zdroj: URSA

Výhody realizácie priečky s izoláciou URSA:

 • chránite seba a svojich blízkych pred hlukom
 • zvyšujete akustický komfort svojho bývania
 • šetríte miesto, pretože s tenšími priečkami môžete získať lepšie akustické parametre než s hrubšími murovanými
 • máte najlepšiu možnosť ochrany tepla, ktorú vám priečka s minerálnou izoláciou URSA GLASSWOOL prinesie
 • minerálne izolácie dosahujú najvyššiu triedu požiarnej ochrany, sú kvalifikované triedou A1 ako nehorľavé
 • jednoducho sa aplikujú do konštrukcie
 • ide o suchý proces montáže bez väčšieho znečistenia
 • rýchla výstavba bez zbytočných technologických prestávok
 • výrazne znížite vlastnú hmotnosť priečky v porovnaní s masívnymi stenami
 • špičkové riešenie dosiahnete pri dodržaní všetkých zásad odporúčaní montáže
 • vzduchotesné vyhotovenie zaistí ten správny akustický komfort

Akustická predstena – rekonštrukcia bez stavebného povolenia

Typickým nedostatkom panelových domov je ich vysoká priepustnosť hluku z ulice, susedného bytu či chodby. URSA navrhuje riešenie, ktoré výrazne zlepší kvalitu vášho bývania a nie je naň treba zháňať stavebné povolenie. Je možné vybudovať akustickú predstenu, ktorá technicky priľne zvnútra k už hotovej stene a začne fungovať ako dodatočná izolácia. Navyše pomôže vášmu domovu zlepšiť vzduchovú nepriezvučnosť o preukázateľných 6 dB, pričom hrúbka aplikovanej vrstvy je len 4,25 cm a hodí sa na rekonštrukcie i novostavby. „Tento systém sa skladá z najkvalitnejšej minerálnej izolácie, ktorá je momentálne na trhu dostupná – URSA GLASSWOOL. Minerálna izolácia URSA GLASSWOOL je skvelou voľbou na výplň šikmých striech, drevostavieb i sadrokartónových priečok. URSA GLASSWOOL je ekologickým a zdravým riešením do vašich domovov,“ odporúča architektka Vojancová.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk

Zdroj: URSA SK, s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: akustika hluk minerálna vlna zvuková izolácia
Zdieľať článok