22. 06. 2005
Zdieľať

Zrejme v dôsledku väčšej túžby človeka po prírode sa v poslednom období opäť – a s veľkou intenzitou – dostáva do popredia pri zariaďovaní interiéru drevo. Drevo je prírodný a obnoviteľný materiál, ktorý domácnosť zaleje príjemným teplom a naplní lesnou vôňou. Široký výber drevín umožňuje ich použitie v hravom, modernom, štýlovom i luxusnom interiéri.

Masívne drevo

Pri výrobe nábytku a interiérových prvkov sa masívne drevo objavuje čoraz zriedkavejšie. Kvalitné masívne drevo je relatívne drahá surovina. Využíva sa najmä na konštrukcie rámov, stĺpikov a nôh, na plošné prvky sa pre možnosť deformácie, ktorú spôsobuje hygroskopickosť dreva (schopnosť dreva prijímať zo vzduchu vlhkosť alebo, naopak, v suchej mikroklíme vlhkosť odovzdávať do okolitého prostredia), veľmi nepoužíva.
Škárovka alebo nekonečný vlys sa tiež radí medzi masívne drevo. Vyrába sa lepením masívnych drevených hranolčekov do veľkoplošnej dosky, ktorá si zachováva pôvodné parametre dreva, rozmerové zmeny sa čiastočne eliminujú. Pri výrobe biodosiek sa používajú ekologické materiály a lepidlá, drevo sa lepí do troch vrstiev, čím možno pri správnej orientácii vlákien jednotlivých hranolov dosiahnuť rozmerovú stálosť dosky. Škárovky sa používajú na výrobu namáhaných plôch, medzi ktoré patria najmä pracovné a stolové dosky. Možno ich obaliť z oboch strán dyhou, čím vznikne doska s vysokou pevnosťou v ohybe. V súčasnosti však dosky s latkovým jadrom vytláčajú aglomerované plošné materiály.

Aglomerované materiály


Premenlivé podoby dreva

26019
Ivan Karlík

Aglomerované materiály vznikajú spracovaním odpadovej drevnej hmoty – jej lepením a lisovaním do plošných dielcov. Vďaka lacnej vstupnej surovine a technológii výroby sú relatívne lacné.
Drevotriesková doska (DTD) sa skladá z triesok s väčšími rozmermi, na jej povrch sa lepí drevená dyha, melamín alebo sa obalí fóliou vo vákuovom lise. Hrany drevotrieskovej dosky treba chrániť masívnym náglejkom alebo plastovou hranou ABS. Je dôležité zabezpečiť, aby do jadra drevotrieskovej dosky nevnikla voda, ktorá by mohla spôsobiť objemové zmeny a nasledujúce porušenie povrchu dosky. Polotvrdé drevovláknité dosky (MDF) majú homogénnu a hutnejšiu štruktúru, ktorá umožňuje tvarovať hrany jednotlivých dielov, ale aj hĺbkovo plasticky opracovať materiál na stroji CNC. Tvrdé drevovláknité dosky (HDF) sa využívajú najmä ako náhrada preglejok – lepených dosiek a na výrobu laminátových parkiet, kde vytvárajú pevné a odolné jadro, na ktoré sa lepia ďalšie vrstvy. Mäkké drevovláknité dosky sa používajú ako obkladové a izolačné dosky predovšetkým v stavebníctve.
Drevené lamely sa vyrábajú lepením tenkých vrstiev dreva na seba. Orientácia vlákien je v každej vrstve rovnaká, vďaka čomu možno lamely v jednom smere ohýbať a sú pružné v pozdĺžnom smere.

Povrchové úpravy dreva

Farebnosť dreva možno upraviť morením povrchu drevených masívnych a dyhovaných plôch, napr. pôvodne svetlý prírodný buk nadobudne morením farbu čerešne, orecha alebo koňaku, tónovaním sa vyrovnajú prirodzené odchýlky vo farbe a drevo získa jednotný svetlý odtieň s nádychom do žlta. Drevo možno napustiť olejom, povrch drevených výrobkov sa chráni aj ďalšími spôsobmi: voskovaním, napustením epoxidovou živicou alebo lakovaním. Drevo ošetrené olejom má matný povrch, laky vytvoria na povrchu dreva matný, pololesklý alebo vysokolesklý tenký priehľadný film.

Pevná zem pod nohami

Steny a podlahy zaberajú v byte najväčšiu plochu. Výber povrchových úprav na stenách a na podlahe práve preto vo veľkej miere ovplyvní vzhľad celého interiéru. Drevené tesárske podlahy sú skôr minulosťou, ale na chalupách a v starších domoch ich nájdeme aj dnes. Ich obdobou sú palubovky, ktoré majú bočné hrany upravené na pero a drážku, príp. na polodrážku. Vlysová podlaha sa skladá z menších drevených dosiek, ktoré sa ukladajú na rybinu. V súčasnosti sa však najväčšej obľube z ponuky drevených podláh tešia parketové podlahy zo štvorcových dosiek, ktoré sa vyrábajú lepením viacerých vrstiev na seba. Vďaka tomu nepodliehajú výrazným zmenám vlhkosti a teploty. Alternatívou drevenej parketovej podlahy je lamelová alebo laminátová podlaha, ktorej povrchová vrstva z melamínu alebo laminátu imituje vzor dreva. Ich údržba je v porovnaní s „pravou“ drevenou podlahou jednoduchšia a navyše sú aj cenovo prístupnejšie.   

Schodisko ako ozdoba


Premenlivé podoby dreva

26021
Ivan Karlík

Schodisko by malo umožniť pohodlný výstup a zostup medzi jednotlivými podlažiami v dome a z estetického hľadiska sa môže stať šperkom celého interiéru. V klasickom a vidieckom interiéri sa uplatnia celodrevené schodiská, moderne zariadený priestor poskytuje pri návrhu schodiska viac konštrukčných možností a nespočetné kombinácie materiálov. Drevo možno použiť ako nášľapnú plochu na stupňoch oceľobetónových i kovových schodísk, na výrobu zábradlia a držadiel. Remeselne zvládnuté, ladne tvarované drevené držadlo, ktoré bez prerušenia obieha okolo zrkadla schodiska, zrejme najlepšie spomedzi stavebných detailov využíva všetky tri dimenzie priestoru. Vďaka tomu sa môže stať pôsobivým detailom v interiéri. Pozor treba dať na zabezpečenie protišmykovej úpravy stupňov, aby sa zabránilo prípadnému úrazu pri pohybe medzi poschodiami.

Všetko, s čím sa hýbe

Mobilné časti zariadenia z dreva, dvomi slovami drevený nábytok sa vyrába zo všetkých spomenutých materiálov a ich kombinácií. Úpravy stien, podláh, druh zárubní, dverí, príp. aj okien určia, ktorým smerom sa bude interiér uberať. Či už bude imitovať štýly minulosti, bude vidiecky, alebo moderný, mobilné zariadenie by malo za predpokladu, že vám záleží na harmonickom vzhľade interiéru, ladiť so zabudovanými stavebnými úpravami.

Tieniace zariadenia z dreva

Výrazným prvkom interiéru sa môže stať aj tieniaca technika z dreva, napr. drevené horizontálne žalúzie a drevené interiérové rolety. Jednoduché tvary, čisté línie, zaujímavá hra svetla a tieňa pridajú priestoru body za originalitu a umelecký dojem. Drevené horizontálne žalúzie, známe aj pod názvom benátske, možno upevniť nad okno lebo na okenný rám. Možno ich použiť aj na strešných oknách. Vertikálne drevené žalúzie sa pohybujú vo vodiacom kovaní, ktoré sa pripevní k stropu alebo na stenu. Posuvné panelové steny inšpirované japonskou architektúrou sa veľmi dobre udomácnia aj v modernom európskom interiéri. Poslúžia nielen ako tieniaci prvok, ale aj ako dvere, deliaca stena, paraván a ich vhodným umiestnením vznikne vriabilný priestor, ktorý sa dokáže prispôsobiť v každej situácii.Otvorením deliacej sten sa priestor zväčší, po zatvorení získame súkromie v dvoch samostatných miestnostiach. Hoci veda a technika neustále produkujú nové a lepšie „kozmické“ materiály, ktoré zaručene vydržia väčšiu záťaž, vyzerá to tak, že pokiaľ bude na zemi dostatok lesov, drevo bude naďalej hrať prím medzi interiérovými materiálmi. Drevo je človeku blízky materiál.

Kategória: Materiály Podlaha, dlažba
Tagy: drevo materiál
Zdieľať článok

Diskusia