Podlahové krytiny z prírodných materiálov

24. 01. 2012
Zdieľať

Podlaha je významnou súčasťou každého interiéru, venujte preto jej výberu náležitú pozornosť. Musí lahodiť oku aj nohám. Mala by sa jednoducho čistiť aj ošetrovať. A materiál aj farbu zvoľte v súlade so štýlom celej miestnosti.

{R1}

Dnes sme sa zamerali na podlahové krytiny z prírodných materiálov.
 

Drevo

Drevo sa už po stáročia využíva ako obľúbená podlahovina. Svojimi teplými farebnými tónmi, jemnou vôňou a na dotyk príjemnou štruktúrou dodáva interiéru atmosféru domova. Výhody drevených podláh sú v ich vynikajúcich tepelnoizolačných vlastnostiach. Pri vysokej vlhkosti vzduchu ju absorbujú a pri nízkej uvoľňujú, čím vytvárajú príjemnú klímu. Majú nízky elektrostatický náboj, takže nepriťahujú prach, a preto sa aj jednoducho udržiavajú čisté. Typická je pre ne príjemná nášľapná elasticita. Dnes môžete vyberať z nepreberného množstva domácich aj exotických druhov drevín vyznačujúcich sa špecifickou kresbou a šírkou farebného spektra.

Kladenie

Štandardné sú dva prístupy – buď celoplošné lepenie, alebo položenie plávajúcej podlahy. Montáž podlahoviny celoplošným prilepením k podkladu je finančne náročnejšia (približne dvojnásobok ceny v porovnaní s inštaláciou plávajúcej podlahy). Celoplošne lepená podlaha je však pri zmenách teploty a vlhkosti stabilnejšia, takže je možné obmedziť dilatačné škáry, a má tiež lepšie akustické vlastnosti.


Pre vyznávačov ozajstného luxusu sa dováža z Indie, Jávy a Srí Lanky mimoriadne dekoratívne palisandrové drevo (foto: Empiri Wood Design)

Pre vyznávačov ozajstného luxusu sa dováža z Indie, Jávy a Srí Lanky mimoriadne dekoratívne palisandrové drevo
Empiri Wood Design


Pre vyznávačov ozajstného luxusu sa dováža z Indie, Jávy a Srí Lanky mimoriadne dekoratívne palisandrové drevo (foto: Empiri Wood Design)

 

Pojem plávajúca podlaha sa často spája s laminátovými podlahami. Plávajúca však môže byť aj drevená podlaha, a dokonca aj podlaha s nášľapnou vrstvou z linolea. Nejde totiž o druh materiálu, ale o typ konštrukcie, ktorá nie je pevne spojená so stropom a stenami, ale medzi nimi ostáva dilatačná škára zakrytá lištami. Dilatácia vytvára priestor na objemové zmeny podlahy pri kolísaní vlhkosti vzduchu v miestnosti. Dôležité pritom je, aby sa ani vrstvy pod nášľapnou vrstvou v nijakom prípade nepripevňovali k podkladu (nelepili, nepribíjali). Musia na podklade voľne „plávať“ – preto označenie plávajúca podlaha. Ak by boli vrstvy podlahy pevne spojené s podkladom, mohla by sa pri zvýšenej vlhkosti deformovať. Dôležité je, aby bol podklad pred položením podlahy suchý a rovný.
 

Podlahové vykurovanie

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné brať do úvahy pri kúpe drevenej krytiny, je podlahové vykurovanie. Je nutné dodržať niektoré technické podmienky a zvoliť tú pravú drevinu. Na zmeny teploty je citlivý napríklad bambus, buk, javor, tigerwood a neodporúča sa ani jatoba. Použiť sa môže dub, jaseň, jelša alebo iroko, zvlášť vhodné dreviny sú hevea a merbau. Na zachovanie správnej tepelnej priestupnosti a stability konštrukcie krytiny sú vhodné viacvrstvové podlahy s hrúbkou 10 až 15 milimetrov.
 

Lakovať alebo olejovať?

Lak je tradičný a vytvára lesklý a dokonalo hladký povrch. Má však obmedzenú životnosť. Po niekoľkých rokoch je potrebné podlahu zbrúsiť až na drevo a znova prelakovať niekoľkými vrstvami. Počítať treba aj s tým, že miestnosť sa bude musieť vymaľovať, pretože pri tejto renovácii sa intenzívne práši.

Pre olej hovorí jednak výrazne jednoduchšia renovácia a s tým spojená dlhšia životnosť, ako aj prirodzený matný vzhľad dreva, ktoré je príjemnejšie a teplejšie na dotyk. Pretože môže voľne reagovať na zmeny v prostredí, zachováva si aj svoju farbu.


Táto exkluzívna podlahová krytina z bieleného a kefovaného duba s tmavými sukami dokazuje, že povrchová úprava dokáže zázraky aj s európskym drevom (foto: Empiri Wood Design)

Táto exkluzívna podlahová krytina z bieleného a kefovaného duba s tmavými sukami dokazuje, že povrchová úprava dokáže zázraky aj s európskym drevom
Empiri Wood Design


Táto exkluzívna podlahová krytina z bieleného a kefovaného duba s tmavými sukami dokazuje, že povrchová úprava dokáže zázraky aj s európskym drevom (foto: Empiri Wood Design)

 

Údržba
Bežná údržba lakovanej aj olejovanej drevenej podlahy je jednoduchá. Povrch stačí zotrieť dôkladne vyžmýkaným mopom a do vody podľa potreby pridať prípravok na odstraňovanie nečistôt, ktorý je špeciálne určený na lakované drevo, alebo neutrálne mydlo na naolejované podlahy. Jeden až dvakrát do roka by sa lakované parkety mali pretrieť prípravkom, ktorý vyrovnáva mikroskopické trhlinky v laku a vytvára ochranný film. Naolejované drevo je dobré občas oživiť tenkou vrstvou ošetrovacieho oleja, ktorý sa nechá asi desať minút pôsobiť a potom sa zotrie suchou handrou. Nohy nábytku je vhodné podlepiť mäkkým materiálom.

Aké drevo vybrať?

Jednou z nesporných výhod dreva je, že vďaka jeho prirodzenému vzhľadu nemôžete pri výbere šliapnuť úplne vedľa. Tradičné slovanské dreviny – dub, buk, smrek, javor, čerešňa – sú typické pre našu zemepisnú šírku, preto pôsobia prirodzene. V porovnaní s dovozom exotických drevín z pralesov sú navyše aj ekologickejšie.

Pokiaľ chcete dodať interiéru dekoratívny základ s výraznými farbami, štruktúrami a vôňou vzácneho korenia, zamerajte sa na exotické drevo.

Z exotických drevín sa veľkej obľube teší merbau, ktorý sa dováža z juhovýchodnej Ázie. Stromy rastú v oblastiach blízko pobrežia a vo vyšších nadmorských polohách. Vonkajšie drevo je svetložlté, vnútorné je hnedosivé, až tmavo červenohnedé, zreteľne oddelené. Farbu mení iba nepatrne.

Farebným skvostom je drevo z palisandra, ktorý rastie v nížinných dažďových pralesoch a monzúnových lesoch prednej Indie, Jávy a Srí Lanky. Drevo je žltkavé, jadro môže dosahovať až tmavofialovú farbu, niekedy s tmavohnedým žilkovaním. Vďaka týmto farebným akcentom je výrazné a veľmi dekoratívne.

Keramika

Po stáročia ručne vyrábaná terakota dodáva svojou osobitou farebnou kresbou priestoru nezameniteľný charakter. V drobných povrchových defektoch, nerovnostiach a farebnej nestálosti podlahy spočíva jej čaro, navodzujúce atmosféru útulného domova. Z domovského Talianska sa dováža pod názvom cotto. Povrchová úprava tehlovej podlahy sa robí buď pôvodnými metódami ľanovej fermeže a včelieho vosku, alebo s použitím moderných technológií. Podlahu je potrebné umývať vodou s prídavkom špeciálneho mlieka na údržbu terakoty. Jej prirodzená výrazná štruktúra však prináša trochu komplikovanejšie upratovanie a rýchlejšie sa opotrebuje.

Moderná glazúrovaná sestra

V prípade, že vás vystrašila náročnejšia údržba prírodného „cotta“, použite keramickú dlažbu. Tá už dnes dokáže tradične vyrábané dlaždice veľmi zdarilo imitovať. Tehlové, pieskové a oranžové tóny vypálenej hliny sú veľmi populárne, preto sa výrobcovia zaoberajú vývojom čo najvernejších farieb a štruktúr, takže možnosti výberu sa neustále rozširujú.


Podlahové krytiny z prírodných materiálov

1057572
LASSELSBERGER, s.r.o.

 

Výhody a nevýhody v porovnaní s terakotou

Terakotu keramická dlažba nikdy celkom nenahradí. Prírodný farebný rozptyl, autentickú kresbu a rôznorodú štruktúru povrchu nemožno dosiahnuť priemyselným spracovaním. Cotto je tiež príjemnejšie a teplejšie na dotyk. Keramická dlažba sa však jednoduchšie udržiava, je odolnejšia a ponúka širší výber farieb a vzorov.

Terakota výborne akumuluje teplo a obe podlahy majú dobrú tepelnú vodivosť, preto sú vhodné na podlahové vykurovanie. V prípade glazúrovanej podlahy, z ktorej ide chlad, sa dokonca odporúča.


Prírodný charakter terakoty veľmi dobre imituje keramická dlažba v teplom pieskovom tóne  (foto: Villeroy & Boch)

Prírodný charakter terakoty veľmi dobre imituje keramická dlažba v teplom pieskovom tóne
Villeroy & Boch


Prírodný charakter terakoty veľmi dobre imituje keramická dlažba v teplom pieskovom tóne (foto: Villeroy & Boch)


Kladenie a údržba keramickej dlažby

Pri kladení keramickej dlažby treba dbať na tvarovú stálosť podkladu, na jeho dostatočnú pevnosť a nosnosť. Dôležitá je priľnavosť, ktorá sa zabezpečuje penetráciou savých podkladov. Najmä v  kúpeľniach je potrebná hydroizolačná fólia alebo dvojvrstvový náter. Po nalepení sa dlažba podľa potreby vyškáruje silikónovým tmelom. Jednou z hlavných výhod keramickej podlahy je jej jednoduché upratovanie bežnými saponátmi. Lepšie, ale aj drahšie sú tie, ktorých vlastnosti sú prispôsobené na keramické povrchy. Čím zásadnejšie sú protišmykové povrchové úpravy keramickej dlažby, tým viac času údržba zaberie.

Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: podlaha stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia