Prízemný alebo poschodový? (1.časť)

10. 03. 2006
Zdieľať

Konečne sa splní náš obrovský sen. Ideme stavať rodinný dom. Úžasná predstava. Vysnívali sme si ho ako vtáčie hniezdo v korune stromu alebo nám stačí ,,prízemnejšie“ bývanie v jednej výškovej úrovni?

Ak sa nám pozdáva jedna i druhá možnosť a nič zásadné nás pri rozhodovaní neobmedzuje, máme o diskusné fórum v kruhu rodiny postarané. Dáme prednosť poschodovej alebo prízemnej stavbe? Správna odpoveď na takú závažnú otázku si vyžaduje hodiny premýšľania, aby budúci príbytok slúžil našim skutočným potrebám. A nie vždy sa ju podarí nájsť na prvýkrát.


Prízemný alebo poschodový? (1.časť)

47105

Postaviť si rodinné sídlo sa človek rozhodne väčšinou raz za život, hoci sa traduje príslovie, že prvý dom staviame pre nepriateľa, druhý pre priateľa a až tretí pre seba. My sa (zatiaľ) uspokojíme s jedným domom, ktorého dispozícia by mala byť praktická a vzhľadom na náš životný štýl by mala zabezpečiť určitý komfort bývania. Aj keď máme k dispozícii katalógy s bohatou ponukou typových domov, množstvo riešení a rady odborníkov, iba my si môžeme s konečnou platnosťou vybrať dom najvhodnejší pre nás. ,,Balík“ našich požiadaviek, ktoré majú pri výbere stavby – prízemnej alebo poschodovej – hlavné slovo, mali by sme veľakrát prebrať až po tie najnenápadnejšie detaily, a to v kontexte so štyrmi základnými faktormi: s dispozičným riešením domu, jeho veľkosťou, osadením na stavebný pozemok a cenou. Celoživotnú a azda najnáročnejšiu investíciu by nemalo negatívne poznačiť nesprávne rozhodnutie. Sklamanie a potom nespokojnosť v novom rodinnom hniezde sa dodatočne nedá ničím zmierniť – nijaký opravný prostriedok nejestvuje.

Aký pozemok, taký dom

Jednu z najdôležitejších úloh nepochybne zohráva parcela, ktorú máme k dispozícii. Jej veľkosť, tvar, umiestnenie, terénne pomery, orientácia na svetové strany sú v podstate nemenné. Hľadáme pre ňu (a zároveň pre seba) vyhovujúci typ domu, a nie naopak. Ak nám učaroval istý projekt domu a chceme iba taký, postupujeme ináč – hľadáme preň vhodný pozemok. Jeho tvar by mal zodpovedať charakteru budúcej stavby a jej veľkosti. Napríklad bungalov alebo átriový typ si vyžaduje väčší pozemok v tvare štvorca a majestátna hacienda sa nevojde na pozemok menší než 600 štvorcových metrov. Majme teda na zreteli, že veľkosť parcely je v priamej úmere k zastavanej ploche domu a naopak.


Prízemný alebo poschodový? (1.časť)

47101

Z architektonického hľadiska sú zaujímavé oba typy domov – prízemný i poschodový. Toto všeobecné konštatovanie nás uspokojí vo chvíli, keď padne definitívne rozhodnutie, ktorému z typov dáme prednosť. Pochybnosť, čo je lepšie a krajšie, nás už neprenasleduje. Všeobecne sa hovorí, že prízemné domy uspokoja rodiny, ktoré nemajú príliš veľké priestorové požiadavky, poschodové vyhovujú početnejším rodinám alebo tým, čo vedú rušný spoločenský život. Toto zjednodušené konštatovanie neplatí vždy.

Aj finančné zabezpečenie stavby určuje, aký projekt si môžeme dovoliť. V tejto súvislosti sa ponúka otázka: Vyšiel by nás prízemný dom s podobnou dispozíciou, rovnakou podlažnou plochou a štandardom postavený na tom istom pozemku drahšie alebo lacnejšie ako poschodový dom? Čo si o tom myslí skúsený praktik Ing. Vladimír Hašana, ktorý má za sebou výstavbu rozličných rodinných domov i rezidencií? „Ťažko povedať, no ak si predstavíme a prepočítame už len to, že na prízemný dom s porovnateľnými parametrami potrebujeme viac základov, priestrannejšiu strechu, síce o čosi menej muriva ako v prípade poschodového domu, je o niečo drahší. Alebo pri kompaktnejšom poschodovom dome sa počíta s menšími oknami jednoduchších tvarov, pri prízemnom dome tieto obmedzenia neplatia, a tak si investor môže dovoliť veľké efektné zasklené plochy na fasáde. A tie sú finančne náročné. Ak na to má, určite túto možnosť využije. Napokon v katalógových projektoch si človek môže veľmi dobre porovnať, na čo ho vyjde určitý typ domu.“

Variácie na tému môj dom – môj hrad


Prízemný alebo poschodový? (1.časť)

47104

Zo záhradiek v osade na okraji veľkomesta sa stali stavebné parcely. Jedna z nich patrila bezdetným manželom, ktorí využili túto zmenu a na priestore približne v tvare štvorca si postavili menší jednoposchodový podpivničený dom. Od začiatku im bolo jasné, že na prízemnú stavbu je pozemok príliš malý, a tak sa v ponuke katalógových projektov rodinných domov sústredili na poschodové. Nikdy netúžili po väčšom obydlí, vždy si predstavovali šikovný a útulný domček a práve taký sa hodil na ich rovný pozemok. Dnes si v ňom spokojne žijú a tešia sa z novej kvality bývania. Jediné, čo sa im nepozdáva, je balkón na poschodí. Vidí sa im zbytočný, no nedal sa zrušiť. ,,Pred desiatimi rokmi by ešte aj zatekal. Dnes sú dostupné vhodné technológie, tak toto nebezpečenstvo nehrozí.,“ dodáva Ing. Hašana. ,,Je však pravda, že balkón sa v rodinnom dome málo využíva. V porovnaní s terasou na prízemí je to úplne iné.“


Prízemný alebo poschodový? (1.časť)

47102

Pôdorys domu má síce skromné rozmery, ale plocha na dvoch podlažiach a v suteréne manželom bohato stačí. Na poschodí si vytvorili zónu súkromia. Tvoria ju spálňa, kúpeľňa, pracovňa, šatník. Na prízemí sa rozprestiera polyfunkčná obývacia izba s kozubom a pohodlným murovaným schodiskom, prepojená s kuchyňou a terasou, sociálne zariadenie, zádverie, odkiaľ vedie vchod do suterénu s technickým zázemím a úložným priestorom. V dohľadnom čase plánujú zobytniť aj podkrovie, ktoré poslúži ako spací priestor pre návštevy. Ideálne bývanie pre dvoch dospelých ľudí.

Kategória: Legislatíva a financovanie Stavba a rekonštrukcia
Tagy: rodinný dom vizualizácia
Zdieľať článok

Diskusia