08. 11. 2006
Zdieľať

Pri domoch možno práve omietku alebo povrchovú úpravu prirovnať k šatám. Ona ho chráni pred vetrom, snehom i dažďom a práve ju vystavuje na obdiv. Povrchová úprava dokáže dodať domu výraz a môže architektúre pomôcť alebo ju celkom znemožniť. Tak ako človeka šaty.


Šaty robia človeka

69396


Šaty robia človeka

69397

L Táto kombinácia hnedého keramického obkladu a “obyčajnej” omietky pôsobí (aspoň na mňa) trocha socialisticky. Navyše rôzne odtiene obkladačiek vyvolávajú dojem nerovného povrchu steny.

J Ešte raz ten istý dom, a predsa celkom iný. Vhodne zvolená farebná kombinácia a členenie omietky, ale aj s citom zvolené ostatné materiály mu dodávajú celkom iný, omnoho zaujímavejší a modernejší výraz.


Šaty robia človeka

69404


Šaty robia človeka

69399

L Dlho som sa na ten dom pozeral a takmer som si oči vyočil. Keď si budete vyberať farbu omietky zo vzorkovnice, nezabudnite, že na veľkej ploche bude niekoľkonásobne výraznejšia.

J Drevo sa v dnešných časoch stalo obľúbenou povrchovou úpravou a všetko nasvedčuje tomu, že oprávnene. Farebne sa dá upraviť akýmkoľvek spôsobom a správne ošetrené má dlhú životnosť.


Šaty robia človeka

69398


Šaty robia človeka

69400

J Optické rozdelenie exteriérovej časti naznačuje aj vnútorné členenie. Vhodne zvolený keramický obklad farebne ladí s omietkou nad ním, aj s celkovou architektúrou stavby.

J Týmto staviteľom nechýba vkus ani odvaha. V hlavnej úlohe je tu opäť drevo, tentoraz tmavohnedé, v kontrastom spojení so snehobielou omietkou.


Šaty robia človeka

69405


Šaty robia človeka

69401

L Po rekonštrukcii a prístavbe jasne vidno, kde sa končí staré a začína nové, ktoré, žiaľ, nie je krokom smerom ku vkusu. Možno bude ešte nasledovať konečná povrchová úprava, ktorá dom zjednotí aspoň farebne, ale ani nová omietka ho už zrejme nezachráni.

J Stará dobrá klasika. Staviť na osvedčené farebné kombinácie a materiály sa vypláca, aj tu však treba voliť farebnosť, formy a veľkostné pomery s citom a vkusom.


Šaty robia človeka

69402


Šaty robia človeka

69406

L Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Takže opäť dom so šikmou strechou a šambránami okolo okien, tentoraz však bez citu pre farebnosť, formu či detail. A nedá mi nepripomenúť, že menej by bolo v tomto prípade rozhodne viac.

J Premyslená, až grafická hra s dvoma odtieňmi omietky podporuje celkový geometrický dojem z architektúry domu.

 

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: fasáda omietka postrehy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia