Zdroj: Ester Havlová

Takúto prístavbu ste ešte nevideli! Vedľa klasickej ružovej kocky stojí dom s lesklými fasádami, ktorý šokuje figúrami ženy

28. 02. 2023
Zdieľať

Prístavby a rozšírenia domu sú vždy šikovným riešením, ako zväčšiť obytný priestor, samozrejme, ak máte na to pozemok. Prístavba v pražských Stodůlkach stojí na mieste pôvodnej garáže. Rodinný dom zo 70. rokov minulého storočia tak získal hravý doplnok, odľahčujúci strohú tvár ulice.

Vedľa klasickej „kocky“ zo sedemdesiatych rokov s ružovou fasádou, na mieste pôvodnej garáže navrhol architekt Jan Roháč prekvapivý, experimentálny „pánsky“ dom. Sám priznáva, že hravosťou a nevšedným stvárnením skúma hranice architektonickej formy. Hoci hlavný dom je dvojpodlažný, prístavba zahŕňa tri podlažia. Lesklý povrch prednej a zadnej fasády odľahčuje fyzickosť domu – vznikajú na ňom odrazy ulice, vďaka ktorým sa jeho netradičný vzhľad premiešava s okolitým prostredím.

moderná prístavba v tvare reproduktora s lesklou nerezovou fasádou

Kým z ulice i zo záhrady môže na prvý pohľad pripomínať obrovský reproduktor, keď sa pozriete bližšie nájdete iný význam. Zdroj: Ester Havlová

Obrovský reproduktor či ženská postava?

Kým z ulice i zo záhrady môže na prvý pohľad pripomínať obrovský reproduktor, keď sa pozriete bližšie nájdete iný význam.

Na stranách prístavby orientovaných do ulice a do záhrady je zobrazená zjednodušená figúra. Téma figúry na fasáde je inšpirovaná klasickou architektúrou. Jej zobrazenie je však iné – moderné a netradičné. Časti figúry naznačujú funkčné prvky – okenné otvory. Smerom do ulice je figúra v kontraposte (pohybovo vyvážený postoj, pri ktorom váha tela spočíva na jednej nohe – poznámka redakcie), na fasáde do záhrady je vyobrazený čelný postoj,“ vysvetľuje tajné posolstvo tvarov na fasádach Jan Roháč.

interiér s okrúhlym oknom

Vďaka okrúhlym oknám vzniká zaujímavá atmosféra aj v interiéri. Zdroj: Ester Havlová

Lesk odráža ulicu i zeleň v záhrade

Obe lesklé fasády sú členené iba oknami a kresbu vytvárajú rámy okien. Tri okná na každej z nich majú okrúhly tvar, spodné sú geometrické s rovnými líniami. Rozmery a umiestnenie okien vymedzili podlažia. Kým na prednej fasáde sa odráža ulica, zadná fasáda vytvára príjemné zrkadlenie záhrady s odrastenými stromami. Vďaka okrúhlym oknám vzniká zaujímavá atmosféra aj v interiéri.

Prečítajte si tiež
Unikátne bývanie v Čachticiach: Prístavba vidieckeho domu na mieste bývalej tehelne

Plech z nehrdzavejúcej ocele je len „priložený“ k stene

Fasády do ulice a záhrady sú z lešteného plechu z nehrdzavejúcej ocele hrubej 2 milimetre. Na dom je zavesená bez zložitých detailov (rohové lišty a podobne) len voľne – plechy sú „priložené“ k stene a odsadené o štandardnú hrúbku prevetrávanej medzery, teda približne 40 mm. Formát jedného plechu je 2 500 × 1 250 mm.

Nosné konštrukcie tvoria tehlové murované steny, stropy a schodiská sú železobetónové, prefabrikované.

spodný pohľad na prístavbu s lesklou nerezovou fasádou

Fasády do ulice a záhrady sú z lešteného plechu z nehrdzavejúcej ocele hrubej 2 milimetre. Zdroj: Ester Havlová

Tri podlažia oživuje žltá, červená a modrá

Na prízemí sa nachádza vstup, izba, schodisko a hygienické zázemie, smerom do záhrady obytná kuchyňa. Prvé poschodie zahŕňa dve izby, najvyššie veľkú kúpeľňu, technickú miestnosť a miestnosť na domáce práce. Sivú a bielu farbu v interiéri dopĺňajú pestré akcenty, napríklad žlté tyčové zábradlie schodiska, červené radiátory a vypínače, žltá podlaha a vo veľkej kúpeľni na najvyššom poschodí stojí modrá vaňa.

Prístavba k rodinnému domu Stodůlky (Praha 5)

architektonický ateliér: Roháč Stratil architektonický ateliér

architekt: Jan Roháč

lokalita: Praha 5 – Stodůlky, ČR

zastavaná plocha: 57 m2

obstavaný priestor: 455 m3

úžitková plocha: 135 m2

projekt: 2016

realizácia: 2018

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová

Kategória: Návšteva
Tagy: fasáda prístavba k domu rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia