Stavebný materiál na stavbu chaty
Víkendová chata – vysnívaná forma trávenia voľných chvíľ mnohých z nás. Ak ste sa prepracovali do fázy, v ktorej už viete, ako bude vyzerať, je čas zamyslieť sa nad tým, z čoho, ako a za aký čas postaviť svoj sen. Zatiaľ aspoň nahrubo.
{R1}Ako a z čoho?
Spôsob realizácie stavby chaty ovplyvňuje výber stavebných materiálov. Vybrať si môžete murovanú, monolitickú alebo montovanú formu výstavby, prípadne ich kombináciu. Pri monolitických stavbách je typickým používaným materiálom vystužený betón. Výstavba konštrukcií pomocou železobetónu je rýchla, efektívna a pomerne lacná. Je to však studený materiál s malými akumulačnými schopnosťami a často sa kritizuje jeho vplyv na vnútornú mikroklímu.
Zvislé konštrukcie z keramických pálených tvárnic alebo tehlových blokov. Tehlové bloky možno použiť komplexne na celý dom. Je dobré zvoliť si jeden ucelený tehlový systém.
Pri stavbe rodinných domov sa preto aplikuje v nevyhnutnej miere, najmä na nosné konštrukcie, pri ktorých zlyháva použitie iných materiálov alebo je zbytočne zložité (stropné konštrukcie s veľkým rozpätím nosných prvkov, samonosné schodište, subtílne zakrivené steny organických tvarov, balkóny a podobne). Pri stavbe chát sa tento spôsob stavania neuplatňuje. Najpopulárnejšou formou výstavby je u nás murovanie z maloformátových prvkov, najčastejšie z tehly, pórobetónu či drevoštiepky.
Montovaný keramický strop sa zhotovuje zo stropných nosníkov a stropných vložiek. Celá konštrukcia stropu sa zabetónuje. Tento systém nepotrebuje celoplošné debnenie, čo urýchľuje výstavbu a znižuje náklady.
Stavba zhruba |
Tehla
Prírodný materiál, ktorý prešiel v posledných desaťročiach obrovským vývojom a podstatne zmenil svoj vzhľad. Klasická plná pálená tehla a murovanie mokrou cestou s veľkou spotrebou malty sa dnes používa zriedkavejšie, väčšinou pri rekonštrukciách pamiatkovo chránených objektov, pri výstavbe pilierov z tehál a tiež pri výstavbe vnútorných nosných stien a priečok, ak je požiadavka na vyššiu nepriezvučnosť. Samostatnú skupinu tvoria lícové tehly, ktoré dnes patria k módnym a nadštandardným stavebným prvkom.
Komplexné stavebné systémy obsahujú aj riešenia ostenia a parapetu okenných otvorov. Takto pripravený detail znižuje riziko vzniku tepelných mostov medzi oknom a stenou.
Tehly a bloky z pálenej hliny a moderný pohľad na murovanie
• Vďaka väčším a presným rozmerom a systému pero a drážka alebo zbrúsenými ložnými plochami umožňujú rýchlejšie murovanie – úspora času je až 30 %.
• Klasickú hrubú vrstvu malty možno vymeniť za špeciálnu maltu na tenké škáry, murovanie je tak jednoduchšie a presnejšie.
• Znižujú riziko vzniku chýb pri murovaní.
• Menej malty znamená menej vody pri murovaní, a teda menej stavebnej vlhkosti v murive, takže stavba rýchlejšie vyschne.
• Vďaka malej spotrebe malty ušetria miesto na stavenisku.
• Majú dobré tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti.
• Priečne dierované tehly majú už pri hrúbke 380 mm dostatočný tepelný odpor v prípade, že sa použije tepelnoizolačná malta s omietkou v príslušnej hrúbke. Ak nechcete investovať do tepelnej izolácie, zvoľte si väčšiu hrúbku muriva – informujte sa priamo u výrobcov o tepelnotechnických parametroch jednotlivých výrobkov.
• Patria k ucelenému stavebnému systému, ktorý obsahuje prvky na rôzne účely použitia a ich doplnky, preklady, stropný systém, malty a omietky.
• Majú väčšiu nasiakavosť.
Pri rozhodovaní, aký typ konštrukcie a materiálov použiť pri výstavbe chaty, je dôležité zamerať sa na tepelnotechnické vlastnosti materiálov, čiže tepelný odpor, a súčiniteľ prechodu tepla. Sú to vlastne protipóly a platí, že čím je súčiniteľ prechodu tepla nižší, tým hospodárnejšie sa dom vykuruje a tým väčšia bude aj úspora energie. |
ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.