Zdroj: isifa/Shutterstock

Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?

09. 06. 2023 Zdieľať

Hrúbka tepelnej izolácie na fasádu pre novostavby je jasná, určuje ju projekt podľa aktuálnej normy. Ako je to však pri rekonštrukcii staršieho domu? Potrebuje menej alebo viac izolácie? Poradíme vám.

1. Hrúbka izolácie

V prvom rade treba upozorniť, že naša platná norma neuvádza iné hrúbky pre novostavby a rekonštrukcie. Stanovuje minimálny požadovaný tepelný odpor výslednej steny, teda ako veľa tepla má stena zadržať. Podľa tohto je hrúbka izolácie pre 30 cm hrubé steny približne nasledovná: pre keramické tvárnice minimálne 16 cm izolácie, pre pórobetón 15 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva, prípadne betónu, viac ako 18 cm.

V praxi je však často na renováciu nižší rozpočet a majitelia domov si vyberajú hrúbku tepelnej izolácie podľa vlastného uváženia. Mali by však vedieť, že hrúbka pod 12 cm môže byť rizikom. Pri malej hrúbke tepelnej izolácie dochádza k podchladzovaniu obvodovej steny, čo má za následok vznik vlhkosti v stene a plesní.

Ak sa nemáte s kým poradiť o riešení zateplenia, pomôže vám bezplatný online poradca na HomeByKnauf, ktorý vás prevedie celým procesom výberu zateplenia.

zateplenie fasády

Zdroj: Knauf Insulation

2. Zatepľujte do budúcnosti

Treba si tiež uvedomiť, že pri rekonštrukcii zabezpečujeme dom proti stratám tepla na mnoho ďalších rokov. Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované, takže keď sa púšťame do stavebných úprav teraz, oplatí sa pri tom zvoliť čím vyššiu hrúbku izolácie pre úspory tepla aj na ďalšie roky.

Ak majiteľ domu chce okrem úspor zlepšiť aj  komfort bývania, minerálna vlna je ideálnym riešením. Fasádna doska SMARTwall  N C1 výborne tepelne izoluje, so  súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,034 W/mK predstavuje v súčasnosti najlepšiu kategóriu minerálnych izolácií. Zabezpečuje vysokú paropriepustnosť obvodovej steny, zároveň chráni pred požiarom a tlmí hluk z exteriéru. Navyše je opatrená povrchovou úpravou, ktorá zabezpečí lepšiu priľnavosť lepidla, lepšiu manipuláciu a vo finále ušetrí celkový čas zateplenia.

3. Dlhšie kotvy

Rozdiel medzi novostavbou a rekonštrukciou je v hrúbke omietky na pôvodnej stene, na staršiu stenu treba použiť dlhšie kotvy, pretože na hrúbke pridáva existujúca omietka a prípadné „vysprávky“ na vyrovnanie. Aby zateplenie fungovalo dokonale, je potrebné ho dôkladne fixovať kotvami. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli správne zapustené do muriva. Rôzne typy muriva vyžadujú rôznu kotevnú hĺbku kotvy. Aby sa predišlo fľakom, tzv. „panter efektu“ , tepelným mostom na fasáde, je rozumné použiť zapustené kotvy s izolačnou zátkou, ktoré sú veľmi účinné. Izolačná zátka zabezpečí prerušenie tepelného mosta a zjednotí povrch fasády.

Teraz ich môžete dostať v riešení Fasáda SMART spolu s tepelnou izoláciou a potrebnými komponentmi – penetračným náterom, lepidlom, výstužnou sieťkou a okennými lištami. Vyžiadajte si cenovú ponuku.

Vŕtanie terčov do fasády

Zdroj: Knauf Insulation

Zdroj: PR článok Knauf Insulation, s.r.o.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: fasáda knauf insulation zateplenie domu zateplenie fasády zateplenie obvodových stien
Zdieľať článok
Nový míľnik architektúry a zábavy: Kupola, ktorá sa dokáže zmeniť na vesmírne teleso aj basketbalovú loptuASB.sk

Nový míľnik architektúry a zábavy: Kupola, ktorá sa dokáže zmeniť na vesmírne teleso aj basketbalovú loptu

Zatepliť alebo nezatepliť jednovrstvové murivo? Názory sa rôznia, ale jedno je isté!Urob si sám

Zatepliť alebo nezatepliť jednovrstvové murivo? Názory sa rôznia, ale jedno je isté!

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Do dodatočného zateplenia krovu sa oplatí investovať. Koľko tepla možno ušetriť?Urob si sám

Do dodatočného zateplenia krovu sa oplatí investovať. Koľko tepla možno ušetriť?