Vyberte si vkusnú fasádu: Omietky a obklady na moderné rodinné domy
Pri plánovaní nového domu je výber fasády často až tým posledným bodom z dlhého zoznamu, nad ktorým uvažujeme. Fasáda je však tou pomyselnou čerešničkou na torte, a preto je potrebné jej venovať patričnú pozornosť. Popri bežnej úprave omietnutím sa dnes stretávame s mnohými zaujímavými materiálmi aj riešeniami, ktoré svojou štruktúrou ovplyvňujú taktiež fyzikálne vlastnosti obvodových stien. Preto je dobré poznať ich vlastnosti – vrátane ich výhod a nevýhod.
Štýl fasády
Pokiaľ túžite po fasáde vo vidieckom štýle, siahnite po tradičnej omietke, prípadne po dreve, kameni či tehle. Kameň je finančne náročný a veľmi výrazný, preto sa obvykle kombinuje s klasickou omietkou alebo s drevom. Vidiecky štýl sa hodí pre domy postavené mimo veľkých miest, v dedinskej zástavbe alebo obklopené prírodou. V mestách sa preferuje najmä jednoduchosť, prípadne štýl využívajúci industriálne prvky. Často sa používajú chladné, surové materiály ako betón, oceľ, hliník, sklo a pod.
{R1}
Kontaktné a odvetrané fasády
Ak ste si už našli svoj štýl, musíte si zistiť spôsob montáže alebo aplikácie fasády a s ním spojené požiadavky. Podľa aplikácie a konštrukcie môže byť fasáda kontaktná alebo odvetraná. Typickým predstaviteľom kontaktných fasád je napríkad ETICS, teda ucelený systém, ktorý obsahuje tepelnoizolačný materiál a obvykle je ukončený omietkou.
Ďalšou možnosťou je obklad – obkladové prvky sa pri kontaktnej fasáde lepia priamo na obvodovú konštrukciu, napríklad na murivo alebo tepelnú izoláciu . Pri lepení obkladu musí byť podklad rovný a je potrebné použiť lepidlá odporúčané na konkrétny materiál. Takýmto spôsobom sa aplikuje najmä kameň a tehlové pásiky alebo ich imitácie.
Pri odvetranej fasáde sa na obvodové múry domu inštaluje tzv. fasádny plášť, ktorý je od neho oddelený vzduchovou medzerou širokou od 3 do 6 cm. Opláštenie v podobe väčších či menších formátov dosiek, šablón alebo kaziet sa montuje na podkladový rošt, ktorý tvorí základ na upevnenie obkladu a zároveň vytvára prevetrávanú vzduchovú medzeru.
Kontaktné fasády je ideálne realizovať v období, keď je ustálené počasie s teplotou maximálne do 25 °C, aby nedochádzalo k rôznym poškodeniam. Odvetrané fasády sa montujú nasucho, takže ich možno robiť celoročne.
Omietky
Omietanie je u nás najbežnejším spôsobom úpravy fasád. Tak ako pri zateplených domoch aj pri nezateplených (s podkladovou vápennocementovou omietkou) sa dnes používajú tenkovrstvové fasádne omietky. Existujú tri základné druhy: akrylátové, silikátové a silikónové. Každá má iné vlastnosti a je vhodná na iný typ domu. (Pri výbere je dôležitá napríklad aj vlhkosť v dome či prašnosť prostredia.) Omietať začnite až vtedy, keď budú všetky práce na dome ukončené.
Obkladové materiály
Drevo
Drevo pôsobí prirodzene a patrí medzi najlepšie izolanty. Inštaluje sa na nosný rošt tak, aby za obkladom mohol prúdiť vzduch a odvetrávať vlhkosť, čím sa zabezpečí jeho dlhá životnosť. S drevom sa dá dobre opticky pracovať, napríklad „rozbíjať“ veľké plochy. Dosky kladené vodorovne dom rozšíria, zvislé zase predĺžia. Podlieha však vplyvom počasia – ak sa pravidelne neošetruje, časom zmení farbu. Ide ale len o zmenu vzhľadu, ktorá neprekáža každému.
Tehla
Lícové tehly (neomietnuté tehlové murivo) patria ku klasike, ktorá sa vyznačuje stálofarebnosťou a vysokou pevnosťou. Existujú dva spôsoby, ako vytvoriť tehlovú fasádu: buď murovaním z lícových tehál, alebo lepením tehlových obkladových pásikov. Pri murovaní sú lícové tehly súčasťou obvodovej steny s prevetrávanou vzduchovou medzerou – ide o samostatnú murovanú konštrukciu, ktorej výstavba je pomerne náročná. Lepenie pásikov (do mrazuvzdornej malty) je oveľa jednoduchšie. Ich trvácnosť je oproti predsadenej stene síce kratšia, avšak stále dostatočne dlhá.
Keramika
Keramické platne sa vypaľujú pri teplote až 1 250 °C, vďaka čomu získajú veľmi nízku nasiakavosť. Majú dlhú životnosť, počas ktorej si zachovávajú stálosť farieb. Sú tiež odolné proti tvorbe plesní, mrazu, UV žiareniu či chemickým látkam. Nevýhodou je však ich krehkosť a tiež vyššia hmotnosť aj cena. V závislosti od typu obkladu môžu byť keramické platne určené na kontaktnú alebo prevetrávanú fasádu – používa sa drevený, hliníkový alebo pozinkovaný nosný systém.
Vláknocement
Ide o kompozitný materiál zložený z cementu, minerálneho plniva, celulózy a organických pevnostných vlákien. Veľkoformátové dosky sa aj napriek veľkosti jednoducho a rýchlo montujú na nosnú hliníkovú, oceľovú alebo drevenú konštrukciu. Sú trváce a ľahko udržiavateľné.
Hliník
Patrí medzi cenovo náročnejšie materiály, vyznačuje sa však vysokou odolnosťou a mimoriadnou ľahkosťou, vďaka čomu nezaťažuje statiku domu. Obklad sa montuje na podkonštrukciu z drevených lát alebo hliníka.
Kompozit
Kompozitné materiály sú vyrobené zo zmesi plastu a drevených pilín. Dosky z kompozitu verne imitujú drevo, pričom sa vyznačujú odolnosťou proti poveternostným vplyvom, dlhou životnosťou a farebnou stálosťou, a to aj bez údržby. Na rošt sa upevňujú pomocou úchytiek alebo klipov, spoje sú neviditeľné a dosky do seba presne zapadnú.
Vláknocement nie je na trhu žiadnou novinkou.
Vznikol koncom 19. storočia a do života ho priviedol rodák z Česka, rakúsky priemyselník Ludwig Hatschek.
Kameň patrí k najstarším stavebným materiálom.
Fasádnym trendom sú rezané alebo sekané kamenné pásiky väčších alebo menších rozmerov.
Kompozitné fasádne dosky sú šetrné k životnému prostrediu.
Vyrábajú sa z nevyužitého exotického dreva, ktoré sa používa najmä pri výrobe nábytku a recyklovaného polyméru HDPE.
Termodrevo je tepelne upravené rezivo.
Fasádnym trendom sú rezané alebo sekané kamenné pásiky väčších alebo menších rozmerov.
Omietky na moderné rodinné domy
Baumit CreativTop
Modelovateľná omietka od značky Baumit umožňuje vytvárať nápadité štruktúry: nahrubo zahladenú, štruktúrovanú kefou alebo valčekom, so vzhľadom hrubého betónu, dokonale hladkú s náterom či imitujúcu hrdzavý plech, kovovú fasádu, tehlové murivo alebo drevený obklad. Umožňuje to šesť rôznych typov omietky Baumit CreativTop, ktoré sa odlišujú svojou zrnitosťou – od najhrubšej CreativTop Max po najjemnejšiu CreativTop Silk.
StoBeton
Fasádny systém od značky Sto umožňuje dosiahnuť vzhľad pohľadového betónu, a to tak na štandardných stavebných povrchoch v interiéri aj exteriéri, ako aj na kontaktných zatepľovacích systémoch StoTherm. Vďaka špecifickej materiálovej skladbe, možnostiam farebného prelínania vrstiev materiálov aj celkovému technologickému spracovaniu je reálne docieliť veľmi premenlivé spektrum odtieňov pohľadového betónu, presne podľa vašich požiadaviek.
JUBIZOL Decor finish
Disperzná dekoratívna fasádna hmota od značky JUB predstavuje rýchle a ekonomické riešenie zmeny exteriéru. Je ideálna na vyhotovenie rôznych dekoratívnych techník na fasáde, ako aj iných vonkajších povrchoch. Poradí si so vzhľadom pohľadového betónu, dokonca imituje drevo, pričom jednotlivé dekory možno navzájom kombinovať. Hmota je odolná proti poveternostnému zaťaženiu a má dlhú životnosť.
Master Collection
Farebná paleta od značky Mapei ponúka až 1 002 odtieňov pre rôzne systémy povrchových úprav. Kolekcia bola zostavená na základe odporúčaní a požiadaviek architektov a užívateľov z celého sveta. Finálne povrchové úpravy majú vysokú kryciu schopnosť a sú odolné proti špine. K dispozícii je aj praktický vzorkovník, kde pod každým odtieňom nájdete potrebné informácie, aby ste si boli istí výberom vhodnej farby pre danú aplikáciu.
Obklady na moderné rodinné domy
Equitone
Vláknocementové fasádne dosky s vysokou odolnosťou proti poveternostným podmienkam, mechanickému poškodeniu i vplyvu UV žiarenia. Majú len minimálne nároky na údržbu a dajú sa čistiť svojpomocne. Výhodou je nízka hmotnosť, na požadovaný tvar sa dajú jednoducho upraviť rezaním. Možno nimi pokryť aj strechu a vytvoriť tak jednoliaty vzhľad domu. Dosky sa vyrábajú v niekoľkých povrchových úpravách a desiatkach farebných vyhotovení.
Twinson Premium
Kompozitný obklad od značky Inoutic/Deceuninck spája vzhľad dreva s odolnosťou PVC. Steny s týmto obkladom „dýchajú“ – ich priedušnosť zabezpečuje systém odvetrávacích mriežok, ktorými cirkuluje vzduch a odvádza sa vlhkosť. Materiál je odolný voči zmenám počasia, UV žiareniu, drevokazným hubám a hmyzu. Obklad je vďaka nízkej hmotnosti vhodný na kontaktné i odvetrané fasády a vyžaduje si len minimálnu údržbu. Vyrába sa v odtieňoch sladké drievko, kôra a bridlica.
Argeton
Keramické platne od značky Wienerberger sa vypaľujú v špeciálnej peci, skonštruovanej výlučne pre fasádne platne, pri teplote 1 080 °C až 1 280 °C. Vynikajú dlhou životnosťou, vysokou odolnosťou voči poveternostným podmienkam, farebnou stálosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu. Keramický systém má všestranné využitie od novostavieb cez rekonštrukcie rodinných domov až po administratívne budovy. Ponúka širokú škálu farieb a tvarov fasádnych platní.
Terca Standard
Lícové tehly od značky Wienerberger sa vyrábajú technológiou, ktorá napodobňuje ručnú výrobu. Každá z nich sa tvaruje samostatne, vo vlastnej forme, preto je každá iná. Drsný až vráskavý povrch tehál bez ostrých hrán im dodáva rustikálny vzhľad. Jednoduchšou obdobou sú obkladové pásiky. Na keramický obklad sa lepia lepidlom vhodným do exteriéru. Tehly i pásiky sa používajú v exteriéri aj interiéri bez ďalších povrchových úprav.
TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom