3 signály, ktoré prezradia nesprávne zateplenie strechy
26. 10. 2018
Zdieľať
Šikmá strecha nie je len strešná krytina, je to súvrstvie, v ktorom má každá zložka svoju osobitú funkciu a spolu tvoria zohratý mechanizmus, ktorý má fungovať ako hodinky. Stačí jedna chyba a už po pár mesiacoch pocítime následky. Odborníci, ktorých volajú na ich opravu, tvrdia, že takmer polovica našich striech má vážne poruchy. Ako sa prejavujú?
1. V zime chladno, v lete horúco
Ak nás šikmá strecha nedokáže ochrániť pred chladom a horúčavou, príčinou býva väčšinou príliš tenká alebo nesúvislá vrstva tepelnej izolácie. Na hrúbke izolácie sa naozaj šetriť neoplatí, oproti celkovým nákladom na stavbu alebo rekonštrukciu strechy tvorí cena za tepelnoizolačný materiál minimálny podiel. „Donedávna sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, dnes sú však potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 26 cm,“ upozorňuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation. Pri zateplení šikmej strechy sa ako tepelnoizolačný materiál najčastejšie používajú produkty z minerálnej vlny vďaka ich pružnosti, pretože dokonale vypĺňajú priestor medzi strešnými trámami. Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom lambda ƛ, ktorá zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke. Dnes môžeme na trhu nájsť hodnoty vyššieho štandardu 0,032 – 0,034 alebo 0,035 až 0,037 W/m.K, čo je dnes bežný uspokojivý štandard pre úspory tepla v zime. Vlastnosti izolácie rozoznáte podľa čísla v názve produktu, napríklad Unifit 035 a Unifit 037. Ak vám záleží na zdravej klíme v interiéri, môžete využiť ekologickú izoláciu s technológiou Ecose vyrobenú z prírodných materiálov s použitím spojivovej technológie bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív. Teraz navyše Knauf Insulation do 30. novembra ponúka celé portfólio výrobkov na báze ECOSE TECHNOLOGY za polovičnú cenu. Potrebnú hrúbku izolácie vašej strechy pre splnenie legislatívnych požiadaviek a náklady na minerálnu izoláciu môžete zistiť na www.ecose.sk.
2. Vlhké stropy a plesne
Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá neporušenou parotesnou zábranou a práve tu sa majstri dopúšťajú chyby najčastejšie. „Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou,“ vystríha Vladimír Beňo. Pod strešnou krytinou zas má byť umiestnená poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj paropriepustná – difúzna membrána, jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Treba dať veľký pozor na zámenu fólií, môže to strechu nenávratne poškodiť. Doplnky zateplenia – účinné flexibilné fólie, lepiacu pásku pre vzduchotesné spoje, či tesniaci tmel zo systému HOMESEAL LDS najvyššej kvality dostanete do konca novembra so zľavou 30%.
3. Fľaky a čierne kúty
Dokonalý parotesný systém musí dobre držať pokope a byť súvisle napojený na okolité konštrukcie. Parozábranové fólie musia tesne a trvalo priľnúť k stene, veľmi citlivými miestami sú aj rohy, prechody a opracované hrany jednotlivých stavebných prvkov strechy. Toto všetko by mali zabezpečiť tesniace fólie, lepiace pásky a tmel. „Na miestach spojov s murivom, kde páska môže strácať lepivosť, je vhodné použiť správny tmel,“ hovorí Vladimír Beňo. Miesta, kde sa parozábrana poruší, je nutné opraviť tesniacou páskou. Na páskach a lepidlách sa tiež šetriť neoplatí. Tie s vyššou cenou majú vyššiu kvalitu a lepšiu lepivosť, čo môže byť pri kvalite zateplenia rozhodujúce. Nekvalitné produkty prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti. Okrem izolácie trpí vplyvom tejto vlhkosti aj zabudované drevo, degraduje ho a napádajú ho plesne a bioškodcovia.
Viac informácií na www.ecose.sk
ZDROJ: PR článok spoločnosti KNAUF INSULATION, s.r.o.
Kategória:
Strecha, podkrovie
Zdieľať článok