Zdroj: URSA

Aké sú vhodné riešenia na zateplenie šikmých striech?

04. 10. 2021 Zdieľať

Strecha je dôležitým prvkom domu. V zime chráni naše bývanie pred zbytočným únikom tepla, zatiaľ čo v lete obmedzuje prenikanie tepla z exteriéru. Preto je potrebné dbať na správnu skladbu strechy a na dostatočne dimenzované zateplenie z minerálnej vlny.

Dôsledne aplikovaná a vrstvená izolácia zabezpečí správnu funkčnosť celej konštrukcie. Pomôže vám k tomu minerálna izolácia URSA GLASSWOOL, ktorá pomáha zabezpečiť kvalitu vnútorného prostredia a šetrí užívateľom peniaze a energiu na vykurovanie a chladenie domu.

Na zateplenie šikmých striech existujú dve vhodné riešenia

Najčastejším spôsobom zateplenia je izolácia medzi krokvami a pod nimi alebo zateplenie zdola. Ak ide o jednotlivca, ktorý si chce strechu zaizolovať sám, je pre neho práve tento spôsob zateplenia vhodnejší. Nie je potrebné manipulovať s ťažkými konštrukčnými prvkami a ide o štandardnú osvedčenú metódu.

Minerálna izolácia na šikmé strechy

Medzi materiály vhodné na šikmé strechy patrí URSA GOLD 35. Zdroj: URSA

Výhody zateplenia zdola

 1. Štandardná osvedčená metóda
 2. Môže sa vykonávať aj v zimnom, chladnom a daždivom období
 3. Odstránenie tepelných mostov pod krokvami
 4. Nie je potrebné manipulovať s ťažkými konštrukčnými prvkami
 5. Nič zložité na realizáciu a zaškolenie
 6. Všetko môže vykonať jedna firma, ktorá zabezpečí realizáciu vnútorných priestorov
 7. Nízka cena
 8. Dá sa urobiť formou DIY

Druhým riešením je zateplenie zhora. Tento spôsob umožňuje minimalizovať vplyv tepelných mostov na výsledné vlastnosti konštrukcie. Tento postup sa však nevykonáva často. Zateplenie zhora alebo nadkrokvové zateplenie konštrukcie sa používa najmä z estetických dôvodov, alebo ak majú domy malú svetlú výšku podkrovia a nemôžeme si dovoliť ísť s podhľadom príliš dolu. Ak je v existujúcej konštrukcii funkčná parotesná vrstva (parozábrana alebo parobrzda), nie je pri rekonštrukcii potrebné odstraňovať pôvodné spodné vrstvy strechy.

Ukážka zateplovania strechy

Je potrebné dbať na správnu skladbu strechy a na dostatočne dimenzované zateplenie z minerálnej vlny. Zdroj: URSA

Výhody zateplenia zhora

 1. Pri rekonštrukcii nie je potrebná demontáž pôvodných vrstiev nižšie, takže v dome sa dá naďalej bývať
 2. Variabilita vzhľadu interiéru, vyšší komfort bývania
 3. Je možné priznať krokvy
 4. Vysoká tolerancia k tvarovej presnosti (napr. rovinnosť) nosnej konštrukcie
 5. Všetko môže realizovať jedna (pokrývačská) firma, ziskovosť zákazky
 6. Prijateľná cena
 7. Ekonomická výhodnosť, investičná príležitosť
 8. Odstránenie „kondenzačných“ plôch z nosného systému konštrukcie

Nad kvalitným zateplením strechy treba premýšľať nielen z pohľadu osoby, ktorá bude dom obývať, ale aj z pohľadu projektanta a architekta. Vďaka nim môže byť totiž dom energeticky úspornejší a pre obyvateľov čo najpohodlnejší na bývanie s čo najnižšími investíciami a nárokmi na opravy. Okrem toho vám zateplenie šikmej strechy minerálnou izoláciou URSA zabezpečí tepelnú pohodu v interiéri a zlepší akustické vlastnosti celej konštrukcie. Medzi materiály vhodné na šikmé strechy patria URSA PLATINUM 32, URSA AMBER 33, URSA GOLD 35, URSA OPTIMUM 37 a URSA SILVER 39.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.

Odpovedá Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA

Tereza Vojancová vyštudovala na stavebnej fakulte ČVUT v Prahe odbor Architektúra a staviteľstvo, pričom rok magisterského štúdia absolvovala na University of Strathclyde v Glasgow. Po škole sa venovala projektovaniu stavieb a hľadala firmu, kde by sa mohla uplatniť a ktorá by jej umožnila chrániť našu planétu. Nakoniec sa jej sen splnil v spoločnosti URSA, kde v súčasnosti pracuje na pozícii technického poradcu, a to viac ako 5,5 roka. Hlavnou náplňou jej práce je pomáhať zákazníkom správne vyriešiť ich skladby konštrukcií a poradiť s výberom vhodného materiálu. Zaoberá sa aj prípravou marketingových materiálov. Kontroluje ich technickú správnosť aj v nadväznosti na aktuálne stavebné normy a pomáha kolegom s technickými problémami.

Zdroj: PR článok URSA SK s.r.o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia šikmej strechy šikmé strechy tepelnoizolačné materiály zateplenie strechy zateplovanie
Zdieľať článok