Ako si vybrať dobrú strechu?

Ako si vybrať dobrú strechu?

23. 06. 2014 Zdieľať

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu existuje niekoľko investícií, pri ktorých sa naozaj oplatí staviť na kvalitu. Jednou z nich je nepochybne strecha. Práve táto investícia má byť zárukou bezpečného a kvalitného bývania.

Pravdepodobne sa pýtate, ako sa máte orientovať a správne rozhodnúť, keď je na trhu stovka výrobcov, ktorí ponúkajú, ako inak, „len to naj“. 

Je niekoľko parametrov, ktoré sú pri výbere strešnej krytiny smerodajné. Prinášame Vám krátky prehľad atribútov, na ktoré sa oplatí pred výberom posvietiť.  


Ako si vybrať dobrú strechu?

Ako si vybrať dobrú strechu?
Lindab a.s.

Ľahká či ťažká?

Neviete ako začať s výberom? Tak začnite napríklad tým, či ide o rekonštrukciu alebo novostavbu. Pokiaľ ide o starší rodinný dom či iný starší objekt, hmotnosť krytiny je rozhodne parameter, ktorý by Vás mal zaujímať. Jeden m2 plechovej strešnej krytiny Lindab váži približne 10 krát menej ako betónové alebo keramické krytiny. Pri štandardnej ploche strechy napr. 200 m2 sa bavíme o rozdiele približne 8-9 ton. Rozhodnite sa správne a predíďte tak ďalším problémom spodnej stavby (praskanie múrov, narušenie statiky a podobne). V dnešnej dobe novodobá architektúra uvažuje pri výstavbe z jednoduchými tvarmi a nízkymi sklonmi. Aj v tomto segmente novostavieb nájdu strešné krytiny Lindab svoje uplatnenie a to vďaka modernej profilácii a riešeniam pre nízke sklony už od 5°. 


Ako si vybrať dobrú strechu?

Ako si vybrať dobrú strechu?
Lindab a.s.

Kvalita ocele

Lindab je švédsky koncern, ktorého úspech je viac ako 50 rokov postavený na kvalite a serióznom prístupe k zákazníkovi. Preto sú kvalitné vstupné materiály pre výrobu krytín zárukou nášho úspechu. 

Akosť ocele je laicky povedané, hodnota, ktorá uvádza, nakoľko je daný plech pevný a ako dokáže odolávať pri záťaži vetrom či snehom. V praxi sa však často krát stretnete s plechovými krytinami vyrobenými z mäkších materiálov, ktoré nie sú odporúčané normou. Spoločnosť Lindab používa na výrobu strešných krytín švédsky oceľový plech konštrukčnej akosti S250GD, čo zaručuje jej dlhodobú pevnosť a funkčnosť. 

Kvalitu strešnej krytiny a jej životnosť zohľadňuje aj množstvo zinku naneseného na oceľovom jadre, ktorého úlohou je zabrániť vzniku korózie na krytine. V našich klimatických podmienkach normy určujú minimálne 200 g/m2, pričom krytiny Lindab túto hodnotu niekoľkokrát prekračujú. Čo však často krát nájdete v ponuke lacnej konkurencie je sotva 100 g/m2, ale nájdu sa aj takí, ktorí sa touto dôležitou vrstvou plechu vôbec nezaoberajú


Ako si vybrať dobrú strechu?

Ako si vybrať dobrú strechu?
Lindab a.s.

Hrúbka plechu a kvalita povrchovej úpravy

Niektorí výrobcovia plechových krytín používajú na výrobu krytín lacnejšie materiály, ktoré nemajú potrebnú hrúbku, minimálne 0,5mm a tým pádom majú ich produkty horšiu statickú únosnosť a po spracovaní do tvaru strešnej krytiny nie je zachovaná tvarová stálosť, čím môže dochádzať k zatekaniu strechy. Dôležitá je aj kvalita povrchovej úpravy, ktorá dodáva vašej streche estetický charakter. Dôležitý je najmä UV stabilizátor a kvalita polyesteru, ktoré zabezpečujú farebnú stálosť vašej strechy.


Ako si vybrať dobrú strechu?

1368255
Lindab a.s.

Užitočná verzus celková plocha krytiny

Pri porovnávaní cenovej ponuky spoločnosti Lindab s konkurenčnými cenovými ponukami sa presvedčte, či je uvádzaná cena za užitočnú kryciu alebo za celkovú plochu. Pri celkovej ploche Vám totiž konkurencia napočíta väčšie množstvo krytiny, avšak cena za 1 m2 bude opticky nižšia približne o 8 až 10 %. Tento rozdiel však budete mať pripočítaný v množstve krytiny, takže v konečnom dôsledku zaplatíte viac a pritom si to ani neuvedomíte. Pri krytinách Lindab neplatíte za prekrytia jednotlivých strešných profilov.


Ako si vybrať dobrú strechu?

1368257
Lindab a.s.

Záruky 

Predtým ako si objednáte krytinu u predajcu, prečítajte si záručný list od výrobcu, pre ktorého výrobky sa rozhodujete. Na trhu sa čoraz častejšie objavujú lacné dovážané plechové krytiny za tak nízku cenu, ktorej priamo zodpovedá aj dĺžka záruky. Títo výrobcovia Vám poskytnú napr. 10 ročnú záruku, ale len na perforáciu plechu, čo je jednoducho povedané diera. Ďalšou podmienkou je napríklad, že miera poškodenia plechu pre začatie reklamačného konania musí byť minimálne 5%, čo znamená, že pri streche veľkosti 100m2 musíte mať dieru o veľkosti 5m2 aby ste mohli svoju strechu reklamovať. Ďalšou nezmyselnou podmienkou je potreba registrovať záručný list u výrobcu odoslaním návratky do 1 mesiaca od kúpy, čím chce výrobca znížiť svoju zodpovednosť za svoj výrobok, pretože mnoho kupujúcich tak neurobí.

Lindab poskytuje skutočne korektnú záruku na svoje výrobky v trvaní 15 až 30 rokov, s tým že záruka sa vzťahuje na výrobné chyby, koróziu materiálu, olupovanie povrchovej úpravy, prípadne abnormálne zmeny farebného odtieňa. Vzor záručného listu si môžete kedykoľvek pozrieť na našej webovej stránke www.stresnysystem.sk

Záver …cena

Mnoho zákazníkov si povie „veď plech, ako plech“, hlavne že je to lacné. Avšak radosť z nízkej ceny krytiny nemusí trvať dlho. Pri kúpe strechy si treba uvedomiť, že nekupujeme spotrebný tovar, ale investujeme do kvality svojho bývania. Kúpa strechy by mala byť investícia na desiatky rokov, preto sa rozhodnite správne a investujte do kvality.  

Produktová škála spoločnosti Lindab je skutočne pestrá. Kompletné  informácií o všetkých produktoch Lindab nájdete na našich stránkach:
www.lindab.sk | www.stresnysystem.sk  

Lindab a.s. 
Jamník 278
053 22 
info@lindab.sk  
0800 124 944

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: materiály stavba domu strecha
Zdieľať článok