Ako si založiť vegetačnú strechu
Zelené trávnaté štice zdobia strechy škandinávskych domov už niekoľko stáročí. Vegetačné strechy majú viaceré benefity, vďaka ktorým si našli miesto aj v modernej architektúre.
Návrat k prírode 1 m2 zelenej strechy pohltí rovnaké množstvo CO2, aké vyprodukuje bežné auto počas 80 km dlhej jazdy. Sú teda vhodné nielen na znižovanie koncentrácie CO2 v ovzduší, ale majú aj schopnosť absorbovať čiastočky znečisteného ovzdušia (smog, ťažké kovy a pod.). Na rozdiel od klasických striech, tie zelené zachytávajú dažďovú vodu, čo odbremeňuje kanalizačné systémy v zastavanom prostredí, ktoré často pri extrémnych dažďoch nestíhajú odvádzať všetku vodu, a zároveň vďaka prirodzenej biofiltrácii zabraňujú, aby sa kontaminované a toxické látky dostávali späť do vodných tokov. {R1}
Prírodný izolant Okrem toho, že zelené strechy chránia zabudované strešné materiály pred poškodením a poveternostnými vplyvmi, čo predlžuje ich životnosť, plnia aj funkciu protihlukovej bariéry. Čo sa týka energie, takmer o štvrtinu znižujú náklady na vykurovanie a v lete dokážu ušetriť až 75 % nákladov na klimatizáciu.
Pozitívny vplyv Je všeobecne známe, že zeleň má pozitívny vplyv na psychiku. Pochôdzna vegetačná strecha môže napríklad v meste slúžiť ako verejný park. Takisto výhľad z okna rodinného domu na garáž so zeleným „klobúkom“ je príjemnejší ako na klasickú krytinu. Prítomnosť zelenej strechy sa pozitívne prejaví aj na trhovej hodnote budovy, na ktorej je realizovaná.
Podľa toho, akú zeleň pestujeme na streche, rozlišujeme dva typy zelenej strechy.
Intenzívna zelená strecha
Je určená na pestovanie širokej škály rastlín – od tráv a trvaliek až po okrasné dreviny a stromy. Ide o pochôdzny typ strechy, kde možno tráviť voľné chvíle napríklad na pohodlnom záhradnom ležadle. Substrát je hrubší (minimálna hrúbka je 15 cm). Keďže si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, je vhodné zakomponovať do nej aj zopár dláždených plôch.
Extenzívna zelená strecha
Rastlinnú základňu extenzívnej zelenej strechy tvoria najmä rozchodníky, byliny, rôzne druhy tráv rozrastajúce sa skôr do šírky, ktoré nemajú priveľké pestovateľské nároky. Takáto strecha nie je pochôdzna alebo len obmedzene. Výhodou je, že rastliny nepotrebujú zavlažovanie (iba v obdobiach sucha), vystačia si s dažďovou vodou. Hrúbka substrátu je 7 až 10 cm. Ide o konštrukčne aj finančne menej náročný projekt, ktorý je vhodný napríklad na strechu garáže či záhradného domčeka.
tip redakcie
Ak sa vám myšlienka zelenej strechy zapáčila, ale nechcete hneď investovať väčšiu sumu, zrealizujte ju napríklad na menšom záhradnom domčeku či altánku.
Zakladanie extenzívnej vegetačnej strechy systémom Urbanscape
Na začiatku treba strechu dôkladne pozametať. Dôležité je skontrolovať, či nie je poškodená hydroizolácia, ktorá zabezpečuje vodotesnosť.
Na ochranu hydroizolácie proti prerastaniu koreňmi treba na strechu položiť koreňovú membránu, ktorá sa napevno upevní, aby ju nezdvíhal vietor.
Celú plochu strechy treba pokryť odvodňovacími pásmi (musia sa prekrývať, byť bez škár) tak, aby biela textília bola navrchu.
Na odvodňovacie pásy sa rozprestrú baly substrátu. Ich okraje musia k sebe čo najtesnejšie priliehať.
Na substrát sa začne od stredu strechy rozprestierať bal vegetačného krytu (tvoria ho rozličné druhy rozchodníkov).
Na odvodňovacie žľaby sa nasadia sieťky. Tento systém možno aplikovať na strechy do sklonu 15°. Pre správnu funkčnosť je vhodné ponechať realizáciu na odborníkov.