Zdroj: Wienerberger

Odborníci radia: Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii či realizácii strechy?

08. 02. 2024 Zdieľať

Pri zvažovaní šikmej alebo plochej strechy domu bývajú ľudské preferencie čisto subjektívne. Väčšina ľudí má zakorenenú základnú predstavu svojho budúceho prístrešku podľa toho, aké domy vo svojom okolí vídava od detstva.

Vizuál je určite dôležitý, podstatným faktorom je aj cena, avšak pri rekonštrukcii alebo výbere strechy treba myslieť aj na praktické záležitosti. Na aké presne? Prezradia odborníci na strechu zo spoločnosti Wienerberger – Patrik Ďurík a Michal Dobrovodský.

Kľúčom je jasná vízia, ako chceme priestor využiť

Funkcia domu ako priestoru pre pokojný odpočinok sa nekončí stropom, efektívne sa dá využiť aj strecha, prípadne podkrovie domu. „Z plochej strechy sa dá urobiť napríklad oddychová plocha alebo vegetačný raj s rastlinami, hmyzím domčekom či iným ekologickým riešením prispievajúcim k zachovaniu biodiverzity,“ hovorí Patrik Ďurík, odborník na ploché strechy zo spoločnosti Wienerberger.

Prečítajte si tiež
Zničené strechy po krupobití sú problémom už aj u nás. Ako sa tomu dá zabrániť?

Naopak, pri šikmej streche sa dá podkrovie využiť ako obytné miesto. Treba na to však myslieť už pri stavbe či rekonštrukcii domu. Inak hrozia dodatočné náklady. „V praxi sa často stretávame s tým, že zákazníci zmenili svoje rozhodnutie po určitej dobe a chceli tento priestor začať využívať. Ak nebola spravená predpríprava podstrešia, zákazník musí absolvovať rekonštrukciu nanovo, s omnoho vyššími nákladmi,“ upozorňuje Michal Dobrovodský, odborník na strechy zo spoločnosti Wienerberger.

Pri oboch typoch striech je tiež efektívnym využitím plochy v duchu udržateľného rozvoja aj používanie fovoltiky. „Predpokladá sa, že v budúcnosti bude prítomnosť fotovoltických panelov na strechách bežnou záležitosťou,“ doplnil Ďurík.

Rodinný dom so záhradným domčekom a dvorom z exteriéru.

Zdroj: Wienerberger

Pozor na nekvalitné a neoriginálne príslušenstvo

Medzi najčastejšie chyby pri rekonštrukcii strechy patrí nesprávne prevedená oprava krovu, zvolený typ strešnej krytiny a použitie neoriginálneho lacného príslušenstva. „Neoriginálne príslušenstvo zvyčajne nemá požadovanú kvalitu, životnosť a nemusí byť kompatibilné s celým strešným systémom,“ vysvetlil Dobrovodský. Príkladom môže byť použitie vhodnej strešnej fólie, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti do podkrovia.

Detail na muža pracujúceho na streche.

Zdroj: Wienerberger

Investícia do kvalitného materiálu = menej starostí v budúcnosti

„Taktiež sa neoplatí šetriť na krytine. Na prvý pohľad vyššia investícia do keramickej škridly sa nám v budúcnosti vráti v podobe dlhšej životnosti, bezúdržbovosti a farebnej stálosti,“ poznamenal Dobrovodský s tým, že takto sa dá vyhnúť nákladnej obnove farebného náteru v budúcnosti. Ako doplnil Ďurík, rovnaké pravidlo platí aj pri plochej streche – investícia do kvalitnej hydroizolačnej fólie sa vráti v podobe dlhotrvácnej strechy. „Dnes už sú na trhu materiály, ktoré sú charakteristické svojou stálosťou, nemenia v čase svoje vlastnosti ani tvar,“ uzavrel Ďurík.

Foto: Wienerberger
Zdroj: Wienerberger

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: fotovoltika plochá strecha rekonštrukcia domu šikmé strechy strešná krytina
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciáchUrob si sám

Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o streche a okenných konštrukciách

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur