Zdroj: Shutterstock

Veľký sprievodca strechami rodinných domov: Čo zvážiť pri výbere jej tvaru a ako vybrať vhodnú krytinu?

23. 05. 2024
Zdieľať

Zvoliť si strechu sedlovú, pultovú či zelenú? Aké sú ich bonusy a nevýhody?

Kvalitná strecha chráni stavbu pred atmosférickými vplyvmi, zabezpečuje odvod dažďovej vody a prispieva k stabilizácii vnútornej klímy. Je to dôležitá a dlhodobá finančná investícia, ktorú musíte starostlivo zvážiť. Výber typu strechy a jej konštrukčné riešenie má priamy vplyv na náklady súvisiace s výstavbou, budúcimi opravami, kvalitou života a výdavkami na vykurovanie.

Podnebie, údržba, izolácia

Pre správny výber strechy je dôležité zvážiť rôzne kritériá. Patrí k nim aj podnebie a poveternostné podmienky v oblasti, kde má váš dom stáť. Niektoré konštrukcie a strešné materiály sú vhodné do oblastí so silným vetrom, zatiaľ čo iné lepšie odolávajú snehu alebo dažďu. Informujte sa, akú údržbu bude daný typ strechy vyžadovať. Pre lepší prehľad si porovnajte ceny, zvážte svoj rozpočet a myslite na to, že strecha je dlhodobá investícia.

Prečítajte si tiež
Váš tip: „Chcem rekonštruovať strechu. Potrebujem stavebné povolenie?“

Záruka na škridlu sa štandardne pohybuje okolo 30 rokov. Čo sa týka dlhovekosti, najlepšie sú na tom skladané strechy z keramických a betónových škridiel. Pri rozhodovaní si dajte poradiť od skúseného stavebníka alebo architekta, ktorý pozná stavebné predpisy a normy.

V dnešnej dobe je dôležité šetriť energie, a preto by súčasťou každej strechy mala byť aj kvalitná tepelná izolácia a možnosť zabudovať solárne panely na výrobu elektrickej energie a ohrev teplej úžitkovej vody.

Tradičné škridly a plech

Z ekologického hľadiska sú dobrou voľbou aj tradičné betónové a pálené škridly, po rozlámaní môžeme ich materiál opäť využiť. Vhodné sú aj plechové strešné krytiny. Oceľ a hliník patria medzi ľahko recyklovateľné materiály, pričom výhodou je aj ich nízka hmotnosť a dlhá životnosť.

A, samozrejme, záleží aj na vašom vkuse a štýle stavby. V ideálnom prípade typ a tvar strechy zapadne aj do celkového vzhľadu okolitej krajiny. Existuje veľa možností – od tradičných až po moderné a inovatívne dizajny.

Rovné, šikmé, strmé

Podľa sklonu delíme strechy do troch kategórií: rovné strechy s uhlom sklonu do 10°, šikmé s uhlom do 45° a strmé so sklonom väčším než 45°, ktoré sú vhodné predovšetkým v oblastiach s vysokými množstvami snehových zrážok. Zvážte všetky tieto faktory a vyberte si strechu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a prispôsobí sa architektonickému štýlu a požiadavkám projektu.

Kvalitný krov

Kľúčovým prvkom strešnej konštrukcie, ktorý zabezpečuje jej stabilitu a funkčnosť, je krov. Obvykle sa na stavbu strechy používa klasický drevený krov alebo úspornejšie priehradové väzníky. Hlavnou funkciou krovu je niesť celkové zaťaženie vrátane vlastnej hmotnosti a hmotnosti krytiny. Nesmieme zabudnúť ani na zaťaženie spôsobené snehom a vetrom. Krov je navrhnutý tak, aby fungoval na princípe uzatvorených trojuholníkov, čo zabezpečuje jeho pevnosť. Drevený krov umožňuje preklenúť rôzne vzdialenosti a súčasné metódy spracovania dreva poskytujú veľké možnosti na realizáciu architektových predstáv.

Prečítajte si tiež
Akú strechu zvoliť a na čo si dať pozor pri jej výbere? Nielen to sa dozviete v najnovšej epizóde môjdom podcastu!

Na kvalitný krov treba mať vypracovanú projektovú dokumentáciu odborne spôsobilým projektantom a následne ju pri stavbe aj rešpektovať. V ideálnom prípade na celý proces výstavby dohliada stavebný dozor a skúsený tesár. Realizáciu by mal kontrolovať aj architekt a statik. Pozor si treba dať najmä pri rekonštrukcii podkrovia, pretože pôvodná strešná konštrukcia už nemusí zodpovedať súčasným normám pre krytiny, ktoré sú často ťažšie ako materiály používané v minulosti.

Stavba rodinného domu so šikmou strechou.

Krov je hlavnou nosnou konštrukciou celej strechy, prenáša hmotnosť strešného plášťa a vonkajšieho zaťaženia poveternostnými vplyvmi do zvislých nosných konštrukcií. Zdroj: Shutterstock

Výber strešnej krytiny

Ďalším dôležitým faktorom pri stavbe domu je výber strešnej krytiny. Jej výber ovplyvní vzhľad domu, ale aj funkčnosť strechy. Moderné strešné krytiny vám zaručia ochranu pred extrémnym počasím, ako sú búrky, krupobitia, mrazy, nápory silného vetra, ale aj horúčavy. Kvalita materiálu je väčšinou priamo úmerná jeho cene. Voľba lacnejších strešných krytín môže byť z dlhodobého hľadiska nevýhodná, lebo pravdepodobne budete musieť investovať do opravy. Mnohé krytiny sú dnes recyklovateľné, energeticky úsporné a chemicky neznečisťujú životné prostredie. Vyberte si dodávateľa, ktorý poskytuje aj profesionálne poradenstvo, zákaznícku podporu a komplexnú záruku na celý strešný systém.

Prečítajte si tiež
Nedostatkom prirodzeného svetla tento dom rozhodne netrpí. Nechali si zaskliť celú strechu a z podkrovia spravili obrovský skleník!

Investícia do strechy a strešnej krytiny je finančne náročná, preto očakávame, že nám bude v dobrom stave slúžiť dlhý čas. Na trhu je veľa druhov strešných krytín z rôznych materiálov, atypických tvarov a veľkostí, s odlišnými povrchovými úpravami a farbami. Môžeme si vybrať medzi klasickými, betónovými alebo keramickými škridlami, vláknocementovými šablónami, plechovými krytinami v rôznom formáte, asfaltovými šindľami, plastovými krytinami, bridlicou alebo prírodnými materiálmi, ako je slama a drevo.

Pri výbere je okrem dizajnovej stránky dôležitý aj sklon strechy. Každá strešná krytina má výrobcom stanovený bezpečný sklon strechy určujúci minimálny uhol, pre ktorý je krytina vhodná. Pri výbere a montáži krytiny je dôležité dodržať odporúčaný sklon a zabezpečiť správnu inštaláciu.

Napríklad škridlové krytiny sa zvyčajne používajú na strechy so sklonom od 22,5° do 45°. Existujú však aj typy krytín, ktoré možno použiť na strechy so sklonom od 7° do 60°. Platí pravidlo, že čím je strecha strmšia, tým menej vody sa dostane pod škridly a opačne. Dodržanie správneho sklonu zabezpečí aj stabilitu krytiny. Životnosť strešných krytín sa líši podľa ich druhu a závisí najmä od použitého materiálu a technológie výroby. Keramické a betónové môžu vydržať 80 až 100 rokov. Bridlicová krytina je známa svojou unikátnou životnosťou až 200 rokov. Plastové krytiny podľa výrobcov vydržia 40 až 100 rokov, asfaltové krytiny približne 50 rokov.

Muž ukladá steršnú krytinu.

Každý typ strešnej krytiny má presne stanovené požiadavky vzhľadom na sklon strechy. Zdroj: Shutterstock

Ak plánujete stavať dom a nemáte obmedzenia týkajúce sa sklonu strechy, dôkladne si premyslite, aký typ strechy vám vyhovuje. Táto voľba ovplyvní aj potrebu ďalších konštrukčných a hydroizolačných prvkov, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie vodotesnosti a stability krytiny.

Plochá strecha

Pre plochú strechu je charakteristický minimálny sklon s rovným povrchom. Prvé rodinné domy s plochými strechami sa začali na Slovensku stavať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Medzi jej výhody patrí jednoduchá konštrukcia, ale aj priestor na inštaláciu solárnych panelov. Takáto strecha sa skladá z hlavnej nosnej konštrukcie, ktorá zároveň tvorí strop najvyššieho poschodia, a zo strešnej krytiny vrátane tepelnej izolácie a hydroizolácie. Ďalšou výhodou plochých striech je možnosť použiť asfaltové pásy alebo plastové fólie, ktoré sú cenovo dostupnejšie ako tradičná škridla.

Na druhej strane je nosná konštrukcia oproti klasickému drevenému krovu drahšia. Plochá strecha sa považuje za jednoduchšiu na realizáciu, ale vyžaduje pravidelnú údržbu. Naopak, šikmé strechy pokryté keramickými krytinami nevyžadujú takmer žiadnu. Od pultovej sa plochá strecha líši nižším sklonom s uhlom maximálne 10°. Strecha s minimálnym sklonom je typická pre funkcionalistické stavby a moderné domy, má najnižšie tepelné straty a umožňuje využiť celý priestor pod strechou.

Členitý rodinný dom s rovnou strechou.

Pri plochých strechách sa často objavujú problémy so zatekaním, preto je dôležité zabezpečiť kvalitnú ochranu aplikáciou hydroizolačnej vrstvy – povlakovej krytiny. Zdroj: Shutterstock

Sedlová strecha

Sedlová strecha patrí medzi najpoužívanejšie typy striech na Slovensku. Charakterizuje ju dvojica šikmých plôch, ktoré sa stretávajú v hrebeni. Jej jednoduchý tvar a konštrukcia majú mnoho výhod – rýchlejšiu realizáciu či nižšie náklady.

Prečítajte si tiež
Tradičné strechy, odkvapy, komíny, ešte aj plot. Aj takto môže vyzerať pocta tradíciám

Ak je sedlová strecha urobená bez vikierov s minimálnym množstvom tepelných prestupov, vzniká len malé riziko zatekania, a preto je vhodná aj do oblastí, kde sú horšie klimatické podmienky. Pri správnej orientácii umožňuje jednoduchú inštaláciu solárnych alebo fotovoltických panelov.

Časť tehlového domu so šikmou strerchou so solárnymi panelmi.

Na Slovensku je vhodné orientovať solárne kolektory na juh. Pri sedlových strechách nie je problém zabezpečiť vhodný sklon kolektorov. Zdroj: Shutterstock

Sedlové strechy majú výhodu dobrého odvodňovania, odolnosti proti extrémnym poveternostným podmienkam a zaujímavé možnosti využitia podkrovia. Aby bolo možné priestor pod strechou plnohodnotne využiť, odporúča sa zvýšiť obvodové murivo minimálne o 1,3 metra nad úroveň podlahy.

Architektonicky zaujímavo vyzerá aj manzardová strecha, ktorá je variantom sedlovej strechy, ale šikmá plocha strechy medzi hrebeňom a odkvapom je ešte raz zalomená. Zatiaľ čo spodná strešná rovina má vysoký sklon, horná ho má mierny. Tento typ strechy je typický skôr pre historické budovy, ale objavuje sa aj v súčasnej architektúre.

Pultová strecha

Pultová strecha sa momentálne teší veľkej obľube hlavne v modernej architektúre. Okrem zaujímavého tvaru je materiálovo nenáročná a konštrukčne pomerne jednoduchá. Poznávacím znamením tohto typu strechy je jedna naklonená rovina strešného plášťa, ktorej hlavnou úlohou je odvod dažďovej vody.

Na prvý pohľad sa tak pultové strechy môžu javiť ako určitý kompromis medzi plochými a sedlovými strechami a spoznáte ich aj podľa sklonu, ktorý je od 10 do 45°. Na pultové strechy so sklonom od 12° je vhodná aj plechová strešná krytina alebo trapézový plech od 8° a falcovaná krytina aj od 3°. Využiť môžete nielen trapézové plechy, ale aj plechové krytiny tvarovo imitujúce napríklad klasické škridle. Klasické betónové a keramické krytiny nie sú vhodné vzhľadom na nízky sklon.

suggested_posts posts=’240179′ title=’Prečítajte si tiež‘]

Zelená strecha

K aktuálnym trendom patria zelené strechy, pre ktoré je typické umiestnenie vegetácie na povrchu. Medzi výhody takejto strechy možno zaradiť dobrú absorpciu dažďovej vody, zníženie teploty na vrchnom podlaží vďaka „zelenej“ izolácii a v neposlednom rade aj zaujímavý vzhľad a ochrana strešnej krytiny.

Časť zelenej šikmer strechy.

V lete môže byť vďaka zelenej streche teplota v interiéri nižšia až o 3 °C. Zdroj: Shutterstock

Okrem týchto typov striech existujú aj kombinované strešné systémy s rôznymi prvkami viacerých typov striech. Príkladom je obľúbená kombinácia plochej strechy s časťou zelenej strechy, ktorá slúži aj ako príjemná terasa.

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: plochá strecha pultová strecha šikmé strechy šindľová strecha vegetačné strechy zelené strechy
Zdieľať článok
Strecha aj do extrémnych podmienok! Spoznajte všetky výhody vegetačnej strechy a postup jej zhotoveniaUrob si sám

Strecha aj do extrémnych podmienok! Spoznajte všetky výhody vegetačnej strechy a postup jej zhotovenia

Mestský úrad v Žiline bude mať novú zelenú strechu so suchomilnými rastlinamiASB.sk

Mestský úrad v Žiline bude mať novú zelenú strechu so suchomilnými rastlinami

Extenzívna vegetačná strecha v 10 krokochDom z tehly

Extenzívna vegetačná strecha v 10 krokoch

Oficiálne štatistiky zelených striech u nás neexistujú, dažďovou vodou však plytvámeASB.sk

Oficiálne štatistiky zelených striech u nás neexistujú, dažďovou vodou však plytváme

Diskusia