Spanie pod stropom
Jedným z najčastejších problémov väčšiny bytov je nedostatok priestoru. Byty sa síce nafúknuť nedajú, ale dobrý nápad môže niektoré ťažkosti vyriešiť. Napríklad niekoľko metrov navyše získame pomocou vstavaného poschodia.
Správne predpoklady
Než začneme o novej konštrukcii vstavaného poschodia vôbec uvažovať, mali by sme si ujasniť, načo nám bude slúžiť priestor na poschodí a pod ním.Jeho používanie si vyžaduje rôznu výšku podľa činnosti, ktorú tu chceme vykonávať. V mieste, kde budeme voľne prechádzať, potrebujeme výšku aspoň dva metre. Na spanie nestačí len polmetrový priestor nad posteľou, do nej sa totiž len ťažko môžeme zasúvať ako do spacáka. Aby sme sa dostali pohodlne do postele, musí sa dať na ňu posadiť a dokonca sa aj trochu nadvihnúť. Na to musíme mať nad matracom aspoň 100 až 120 cm. Priestor určený na prácu pri písacom stole si zasa vyžaduje 150 až 160 cm (podľa vzrastu sediaceho človeka), ale stolička by už mala byť umiestnená mimo stola, vo vyššom priestore, inak sa pri vstávaní budeme každú chvíľu „búchať do hlavy”.
Väčšina ľudí volí vstavané poschodie na spánok, pretože – hoci v spálni trávi pomerne veľa času (štvrtinu až tretinu dňa) – počas spánku netreba behať po schodoch hore-dole. Spánok je tiež zo všetkých činností najmenej náročný na výšku stropu nad sebou. Okrem spomínaných 120 cm nezabudnime zarátať 15 až 20 cm na matrac s roštom a ďalších asi 10 cm na konštrukciu podlahy poschodia (vrátane nosných trámov). Ak pod poschodím budeme chcieť chodiť, vychádza nám celková potrebná výška miestnosti na 320 až 350 cm. Staré byty v domoch z prelomu storočia mávajú aj vyššie stropy, v bežných panelákových bytoch však pod posteľ na poschodí umiestnime maximálne písací stôl alebo úložné priestory.
Zdravý spánok nadovšetko
Dostatočná výška nad posteľou má ešte ďalší, nemenej dôležitý význam – pri spánku tesne pod stropom totiž môžeme pociťovať nedostatok čerstvého vzduchu. Ten v miestnosti neustále cirkuluje, pri podlahe je najchladnejší, ohrievaním stúpa nahor. Hore na poschodí je teda najteplejší, často bez potrebného množstva kyslíka. Optimálne umiestnenie postele vzhľadom na zdravý spánok by malo byť niekde uprostred výšky miestnosti. Ak sa rozhodneme pre spánok vo vyšších sférach, nezabudnime na noc zmierniť kúrenie a poriadne vyvetrať.
Ďalšou zásadnou požiadavkou je ticho. Asi nie je problém stíšiť nočnú prevádzku domácnosti s jedným alebo dvoma členmi rodiny. Stačí však rozdielny denný rytmus manželov, ktorí si zariadia poschodie na spanie v obývacej izbe – jeden z páru skoro ráno vstáva do práce a druhý chce dlho do noci pozerať televíziu alebo počúvať hudbu z kvalitných, poriadne ozvučených reproduktorov. Na vybudovanie vstavaného poschodia je teda rozhodujúci aj životný štýl všetkých členov rodiny.
Keď vylúčite všetky nevhodné varianty, možno dospejete k riešeniu, ktoré vás nakoniec aj prekvapí: napríklad k vhodnej kombinácii poschodia (galérie) na spanie s jedálenským alebo pracovným stolom dole pod ním. Len málokedy sa totiž časovo skríži prevádzka spoločného, teda hlučnejšieho stolovania so spánkom (hádam len keď „hlava rodiny” po veľkom fláme vyspáva ešte cez obed). A práca pri písacom stole alebo stolčeku s počítačom býva natoľko tichá, že spáča nebude vyrušovať. Samozrejme predpokladá sa, že pracujúci partner nie je vášnivý fajčiar, ktorý by zahalil posteľ do nikotínového baldachýnu.
Dve z jednéhoHádam najčastejšie volia vstavané poschodie ako rozšírenie bytu ľudia, ktorí bývajú v jednoizbovom byte a chýba im viac miestností. Ak by aj pôdorysne priestor postačoval, vždy je výhodnejšie oddeliť súkromie spálne od ostatných priestorov. Najmä mladí ľudia žijú bohatým spoločenským životom, každú chvíľu prichádza nejaká návšteva.
Najjednoduchším a pritom efektným riešením je „spálňa“ na drevenej konštrukcii, na ktorú sa vychádza po drevených schodíkoch. Ak to výška dovolí, dá sa dole pod ňou voľne prechádzať, vojde sa sem veľká šatníková skriňa i pracovný kút. Zvyšok priestoru môže byť voľný na obývaciu izbu – pohodlnú pohovku, spoločenský stolík aj regály na knihy a hifitechniku. Hore na poschodí sa síce spravidla dospelý človek nepostaví, ale výška po strop postačuje na pohodlné sedenie a čítanie v posteli, zmestia sa sem úložné skrinky alebo stolík na odloženie rozčítaných časopisov a kníh. Byt môže takto získať nielen viac obytnej plochy, ale aj novú priestorovú dimenziu – výškové členenie mu pridá na zaujímavosti.