Zdroj: URSA

Prečo zatepľovať podkrovie a na čo nesmieme zabudnúť?

31. 03. 2022 Zdieľať

Zateplenie podkrovia jednoznačne prináša vyšší komfort bývania, ale aj významné finančné úspory. Ak izolačná konštrukcia oddeľuje nevykurovaný priestor od vykurovaného, zabezpečuje zateplenie príjemnú teplotu v interiéri bez zvýšených nákladov na vykurovanie. Ak je izolačná konštrukcia vložená medzi obývané priestory, jej prítomnosť zlepšuje akustické podmienky v priestore, a tým zabezpečuje pokoj a nerušenú pohodu obyvateľov.

Pred začatím izolácie podkrovného priestoru je potrebné určiť, čo chceme zateplením dosiahnuť. Či už chceme zabrániť šíreniu a úniku tepla, tzn. ide nám o tepelnoizolačné vlastnosti, alebo potrebujeme priestor odhlučniť, teda venovať sa akustickým vlastnostiam. Rozdiel bude aj v hrúbke použitej izolácie. Ak zatepľujeme podkrovie z tepelnoizolačných dôvodov, budeme potrebovať 20 až 40 cm minerálnej izolácie v závislosti od konkrétneho súvrstvia a okrem toho bude potrebná aj parotesniaca zábrana. Ak izolujeme výlučne z akustických dôvodov, hrúbka bude začínať na 10 cm a parotesniacu zábranu nevyužijeme. Príkladom vhodného materiálu, ktorý napomáha zvukovej nepriezvučnosti trámových stropov je napríklad URSA SILVER 39 alebo URSA CRISTAL 40.

Minerálna izolácia na šikmé strechy

Zdroj: URSA

Pred začatím zateplenia podkrovného priestoru musíme najprv zistiť stav stropnej konštrukcie. Ak ju tvoria trámy, skontrolujeme, či nie sú napadnuté vlhkosťou alebo drevokaznými hubami. Ďalej zistíme stav záhlavia trámov a dôležité je tiež zmerať, koľko priestoru máme medzi podlahou podkrovia a šikminami strechy. Všetky tieto faktory ovplyvňujú spôsob izolácie podkrovia. Čo sa týka detailov, dbáme na precízne spracovanie. Či už ide o starostlivé vyhotovenie parotesnej vrstvy bez perforácie alebo zabránenie vzniku tepelných mostov. V ideálnom prípade skladba konštrukcie umožňuje, aby sa z nej odparovala prípadná vlhkosť. V opačnom prípade môže skondenzovaná vlhkosť v netesnej konštrukcii čoskoro zhoršiť kvalitu prostredia v interiéri, hrozí aj tvorba plesní a úplná degradácia nosnej konštrukcie. Tento problém pomôžu vyriešiť minerálne izolácie URSA GLASSWOOL. Sú difúzne otvorené, čo umožňuje odparovanie prípadnej vlhkosti z konštrukcie.

3D podkroviie

Zdroj: URSA

Odpovedá Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA

Tereza Vojancová vyštudovala na stavebnej fakulte ČVUT v Prahe odbor Architektúra a staviteľstvo, pričom rok magisterského štúdia absolvovala na University of Strathclyde v Glasgow. Po škole sa venovala projektovaniu stavieb a hľadala firmu, kde by sa mohla uplatniť a ktorá by jej umožnila chrániť našu planétu. Nakoniec sa jej sen splnil v spoločnosti URSA, kde v súčasnosti pracuje na pozícii technického poradcu, a to viac ako 5,5 roka. Hlavnou náplňou jej práce je pomáhať zákazníkom správne vyriešiť ich skladby konštrukcií a poradiť s výberom vhodného materiálu. Zaoberá sa aj prípravou marketingových materiálov. Kontroluje ich technickú správnosť aj v nadväznosti na aktuálne stavebné normy a pomáha kolegom s technickými problémami.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.

Zdroj: PR článok URSA CZ s.r.o. 

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácie minerálna vlna podkrovie podkrovný priestor rekonštrukcia podkrovia zatepľovacie systémy zateplovanie
Zdieľať článok