
Výber komína do bežného domu na dedine
Každý príbeh stavby sa začína ďaleko predtým, ako sa reálne začne stavať. Začnete si kresliť na papier základne obrysy Vášho budúceho domu, aké miestností a koľko ich budete mať, ako budú umiestnené a podobne. Počas tohto procesu je jednou zo základných, ak nie kľúčových prvkov tzv. srdce domu - technická miestnosť. V nej sa sústredí všetko, čo udržuje dom obývateľným počas celého roka.
Jedným z najdôležitejších rozhodnutí, aké som počas stavby spravil, bolo určenie, akým spôsobom bude môj dom vykurovaný a ako bude riešený ohrev teplej vody.
Vybrať som si musel aj zo spôsobu, akým bude teplo odovzdané do priestoru domu. Viac-menej boli možnosti dve: vykurovanie podlahovým kúrením – prenos tepla vodou, alebo elektrinou – elektrickými podlahovými rohožami. Z dôvodu väčšej variability centrálneho zdroja, ktorým by som mohol ohrievať dom, vyhralo podlahové kúrenie vodou.
Keď padlo rozhodnutie o tom “ako”, museli sme sa rozhodnúť “s čím”
Na rade bolo zistenie možnosti pripojenia na plyn. Výhody v tomto smere boli jasné – jednoduchosť zariadenia a v podstate čistá technická miestnosť. Bohužiaľ, toto riešenie sa následne ukázalo ako neprijateľné, keďže by som musel riešiť pripojenie na veľkú vzdialenosť, čo by predražilo celý systém. Takže ohrev plynom vypadol z množiny potenciálnych riešení vykurovania.
Druhou možnosťou bolo tepelné čerpadlo, V tomto smere som mierne váhal, ale zložitosť zariadenia a následne aj samotná cena za riešenie ma odradila od tepelného čerpadla. Naviac by som bol závislý na dodávke elektrickej energie. Mal som totiž skúsenosti s výpadkami počas búrky, čo nie je problémom v prípade vykurovacieho zariadenia, ale došlo tiež k výpadkom počas silnej námrazy, vetra.
Takýmto spôsobom som sa nakoniec prepracoval k momentálne pre mňa najlepšiemu riešeniu – vykurovaniu tuhým palivom – drevom. V prospech tejto možnosti hovoril aj prístup k lacnému drevu a nakoniec aj cena celej kotolne ako takej.
V dobe, keď som staval, boli klasické prehorievacie kotly na ústupe, vo veľkom sa riešili splyňovacie kotly, ktoré mali vyššiu účinnosť. Takže voľba padla na jednoduchý splyňovací kotol.
Samozrejme, ku kotlu treba riešiť aj odvod spalín – čiže komín
V projekte bol navrhnutý komínový systém UNI ADVANCED PLUS s priemerom 200 mm od spoločnosti Schiedel. V prípade splyňovacích kotlov je veľký problém s dostatočným odťahom dymu – spalín od kotla. Problémov okolo toho bol plný internet, preto bolo veľmi dôležité mať správny návrh – správnu kombináciu spotrebiča podľa jeho požiadavky na ťah, výšky a priemer komína. Tu som sa už spoľahol na servis od odborníkov z firmy Schiedel a nechal si overiť, aký vysoký komín a s akým priemerom by som mal mať, aby mi kotol fungoval správne.
V rámci výberu má spoločnosť Schiedel viacero typov komína, či už pre nízkoenergetické domy – komín ABSOLUT, UNI ADVANCED PLUS a UNI SMART – všetky spomínané bez zadného odvetrania, teda pre domy s rekuperáciou. Tiež majú v ponuke základný komín Schiedel STABIL alebo tiež všetko v jednom komíne Schiedel KOMBIGAS. Ale nakoniec som zostal pri komíne, ktorý mi navrhol projektant. Bola to tzv. zlatá stredná cesta. Vnútornú vložku mal ako najlepší komín ABSOLUT, ale cenou sa pohyboval niekde v strede.
Všetky komíny bolo možné riešiť aj so šachtou, ktorá sa používa na prívod vzduchu ku krbu/kachliam. To však bolo v mojom prípade zbytočné, kedže ku kotlu by som prívod vzduchu takto neprivádzal. Vzduch si kotol berie z miestnosti. Preto mi nakoniec stačilo aj okno otvorené na vetračku. S odstupom času by som už prehodnotil použitie komína bez šachty, teraz by som si ju už určite dal a použil ju na prechod vedenia od fotovoltických panelov do technickej miestnosti. Nemusel by som riešiť prestup cez izolácie, parozábranu a sadrokartón. Ale ako sa hovorí, až tretí dom je ten dokonalý.
V konečnom dôsledku bol výber komína UNI ADVANCED PLUS ideálnym riešením. Do budúcna je možné, že kotol na drevo nebude primárnym zdrojom na vykurovanie, ale podlahové kúrenie vodou mi umožňuje zmeniť zdroj aj na plynový kotol a komín je uspôsobený na to, aby som do neho dal vložku a pripojil ho na plynový kotol. Prípadne elektrokotol na vykurovanie a krbové kachle by som zapojil ako náhradný zdroj tepla do komína. Tak by som získal teplo a svetlo za každých okolností. A nie nadarmo sa hovorí, že pohľad do krbu je krajší ako na obrazovku televízora. Upokojí, nerozčúli.
Viac informácii a poradenstva na www.schiedel.sk
Zdroj: PR článok Schiedel Slovensko s.r.o.