Umiestnenie a charakter priečok v byte
Pohyb v priestore bytu by mal byť voľný a bez obmedzení, ale často to býva opačne. Pri výbere bytu, či už hotového alebo len na papieri, si všímajte jeho dispozíciu, variabilitu miestností a logiku pohybu v priestore. Na to má veľký vplyv aj umiestnenie a charakter priečok a schodov. Poraďte sa s architektmi tak, aby ste dostali riešenie, ktoré napĺňa potreby vášho životného štýlu a nestali sa zajatcom vo vlastnom byte.
V každom objekte a v bytovom dome je priestor delený na jednotlivé miestnosti stenami. Nie je však stena ako stena. Tie, ktoré tvoria statiku budovy, sú nosné steny, a tie ktoré slúžia len na delenie priestoru, nazývame priečky. Odlišujú sa použitým materiálom a konštrukčnou pevnosťou. Pre budúceho užívateľa bytu je dôležité vedieť, ktoré steny v jeho byte sú nosné a ktoré sú priečky.{R1}
Nie je stena ako stena
Nosné steny mávajú hrúbku od 20 do 40 cm. Sú to väčšinou všetky obvodové steny budovy, ktoré sú v kontakte s exteriérom, a ich hrúbka plní okrem nosnej aj izolačnú funkciu. Nosné steny sú spravidla aj medzi jednotlivými bytmi, kde plnia rovnako statickú aj izolačnú funkciu. Čo sa týka použitých materiálov, najčastejšie sa používajú tri: tehla, pórobetónové tvárnice a železobetónová konštrukcia, prípadne ich kombinácie. Líšia sa pomerom nosnosti a izolačných vlastností, ako aj náročnosťou a presnosťou výstavby.
Aby pevná priečka plnila svoju funkciu, musí byť zhotovená z odolných materiálov. Minimálne by mala uniesť váhu človeka, keď sa o ňu oprie. Udržať by však mala napríklad, aj zavesené police. Ak plánujete na priečku uchytiť väčší a ťažší kus nábytku, mala by sa jej konštrukcia prispôsobiť požadovanej záťaži.
Tepelnoizolačné vlastnosti steny dotvára samotné zateplenie, ktoré môže byť z polystyrénu alebo minerálnej vlny, prípadne z fúkanej celulózy. Štandardne sa dnes používa zateplenie s hrúbkou 8 cm, ale už dnes vieme, že to nestačí, a z hľadiska úspory energií bude trend určite smerovať k väčším hrúbkam (20 až 30 cm). Problémom, na ktorý si treba dať veľký pozor a ktorý môže poznačiť komfort vášho bývania, je zvuková izolácia. Preto sa poraďte s architektom, alebo stavebným inžinierom, či riešenie, ktoré je realizované vo vašej stavbe, spĺňa tieto akustické kritériá. Preverte si tiež vlastnosti podláh, či stropov medzi bytmi a deliacich stien medzi bytmi a izbami. Konštrukcia podláh musí obsahovať akustickoizolačnú vrstvu proti krokovému hluku.
Na dodatočné zlepšenie akustických vlastností priečky je možné použiť napr. minerálnu vlnu, ktorá sa využíva aj na zateplenie. Na výrazné zlepšenie akustických vlastností steny oddeľujúcej dva byty sa využívajú takzvané akustické steny, v ktorých však nie je možné viesť rozvody ani osadzovať zásuvky.
Treba si vopred dohodnúť, aký typ priečky v byte chcete. Ak náhodou chystáte interiérové úpravy, ktoré si vyžadujú stavebnú prípravu, napríklad v podobe stavebného puzdra na posuvné dvere, najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie je včasné plánovanie a komunikácia so stavebnou firmou najneskôr počas realizácie hrubej stavby.
Nosné steny sú niekedy potrebné zo statických dôvodov aj v rámci dispozície bytu. Často sa rieši otázka, či je možné robiť otvory do takýchto nosných stien a vytvárať priechody, prípadne odstrániť ich väčšie alebo menšie časti, aby sme prepojili niektoré miestnosti. Dá sa to, je ale nevyhnutné, aby statik prerátal, kde a za akých okolností sa takýto zásah dá realizovať.
Priečky
Všetky ostatné priečky v byte sú predeľovacie, majú len deliacu funkciu a je ich možné flexibilne upravovať podľa potrieb majiteľa. Ich hrúbka je zvyčajne 10 – 15 cm. Zmenou pozície priečky je možné zväčšiť priestor na veľkú otvorenú izbu alebo, naopak, priestor rozdeliť na niekoľko menších izieb. Takéto predeľovacie priečky môžu byť murované alebo sádrokatronové, povrchovo upravené omietkou, stierkou, a potom maľbou či tapetou. Do konštrukcie priečky sa môžu vkladať elektrické rozvody svietidiel a zásuviek, TV a internetové pripojenie a tiež sa do otvorov so spevneným prekladom umiestňujú dverné konštrukcie so zárubňami dverí.
Čiastočná priečka môže slúžiť na optické oddelenie časti priestoru len do určitej výšky. Zakryje to, čo nemá byť vidno napríklad z obývačky, ale zároveň necháva priestor otvorený.
Predelenie priestoru murovanými priečkami je nezvratné a meniť ho možno len zbúraním a prestavbou steny. Flexibilnejšie delenie priestoru ponúka sadrokartónová konštrukcia, ktorú tvorí hliníkový nosný systém, tepelná a zvuková izolácia z minerálnej vlny a sadrokartónové veľkoformátové dosky z oboch strán nosnej konštrukcie. Preverte si, či je dutina naozaj vyplnená izoláciou, inak priečka nebude mať takmer žiadne zvukovoizolačné schopnosti. Na miestach so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, prípadne kuchyne, je potrebné použiť impregnované sadrokartónové dosky, ktoré majú zvýšenú odolnosť proti vlhkosti. Spoznáte ich podľa zelenej farby.
Ak potrebujete do oddeleného priestoru v byte vniesť viac svetla, vhodné je na vybudovanie priečky využiť sklobetónové tvárnice. Majú fyzikálne, tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti porovnateľné s murovanou priečkou, prepúšťajú však prirodzené svetlo.
Ak potrebujete ešte flexibilnejšie delenie priestoru, praktickým riešením sú posuvné steny, ktoré môžu priestor otvoriť a prepojiť alebo rozdeliť, a tak oddeliť napríklad priestor na varenie od obývačky alebo miesto na prácu – minikanceláriu od priestoru na spanie či jedenie, vždy podľa potreby. Flexibilné priečky sa najčastejšie vyrábajú z preglejkových, drevotrieskových či laminovaných dosák v rôznych povrchových vyhotoveniach a farebných odtieňoch. Môžu byť kombinované aj s priehľadnými alebo mliečnymi sklenenými tabuľami. Pre kreatívnejších je možné ich povrch upraviť aj brúseným plechom či veľkoformátovou potlačou. Tvrdený plast – lexan – ponúka ultraľahké vyhotovenie. Posúva sa po vodiacich lištách umiestnených na strope a podlahe. Zasúvať sa môžu pred stenu alebo do pripravenej dutiny v priečke.
Marek Petrek + Ivo Šveda
KIWI domy
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk
ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.