Vyberáme oplotenie pre náš pozemok a záhradu
Pri výbere oplotenia treba zohľadniť viaceré faktory – bezpečnosť, životnosť, terénne podmienky, vizuálnu stránku oplotenia a pod.
{R1}
Na Slovensku má široké zastúpenie drôtené oplotenie, v rámci ktorého rozlišujeme tri typy:
1. štvorhranné pletené pletivo v baloch,
2. zvárané pletivo v baloch,
3. plotové panely.
Štvorhranné pletené pletivo
Ide o klasické a ekonomicky najvýhodnejšie riešenie, ktoré sa dokáže prispôsobiť terénnym nerovnostiam. Štandardom sú pletivá vyrobené z pozinkovaného drôtu s poplastovanou úpravou. Ich nevýhodou je nižšia pevnosť v porovnaní s ostatnými typmi oplotení. Štandardne sa poplastované pletivá vyrábajú z drôtu s minimálnym priemerom 1,6 mm, pričom s plastom je priemer takéhoto pletiva 2,4 mm. Pri poplastovaných pletivách sa odporúča zvážiť kúpu veľmi lacných výrobkov – pod plastom môže byť totiž príliš tenký drôt, prípadne nemajú rezistenciu proti UV žiareniu, v dôsledku čoho plast po čase vybledne a začne z drôtu opadávať.
Novinkou sú pletivá vyrábané z drôtu zo špeciálnej zliatiny zinku a hliníka, ktoré sú pevnejšie a odolnejšie proti deformáciám, ich životnosť sa pohybuje okolo 30 rokov. S touto novou úpravou v zelenej farbe sa odstraňuje nevýhoda pozinkovaných pletív (kratšia životnosť) a bežných poplastovaných pletív (nižšia pevnosť). Pre tento typ oplotení sa odporúčajú stĺpiky kruhového prierezu s priemerom 48 mm. Odporúčaná osová vzdialenosť stĺpikov je 2,5 až 3 m.
Zvárané pletivá v baloch
Tento typ pletív je vhodný na rovinatý alebo mierne šikmý terén, pri väčších sklonoch terénu sa robia odskoky. Pre zvárané pletivá nie je potrebný šponovací drôt, pretože toto pletivo je samonosné. Zvárané pletivá sú vyrobené z pozinkovaného drôtu a opatrené vysokoadhéznou PVC vrstvou. Pri kvalitných výrobkoch sa štandardne poskytuje záruka minimálne 10 rokov na povrchovú úpravu. Treba si však dať pozor, pretože niektorí výrobcovia dávajú záruku 10 rokov iba na životnosť pletiva. Pri výbere pletiva a porovnávaní typovo rovnakých výrobkov od viacerých výrobcov sa odporúča zistiť priemer drôtu, ktorý je ukrytý pod plastovou vrstvou, pretože čím má drôt hrubší priemer, tým pevnejšie a odolnejšie bude oplotenie a dlhšia bude aj jeho životnosť. K tomuto typu pletív sa používajú stĺpiky čiastočne kruhového prierezu s montážnym nosom, na ktorý sa pletivo prichytáva spinkami. Štandardný priemer stĺpikov je 50 mm. Odporúčaná osová vzdialenosť stĺpikov je 2,5 m.
Plotové panely
Robustný dizajn, tuhosť a variabilita ich predurčujú na použitie pri rezidenčných oploteniach rodinných domov, firiem, priemyselných areálov, škôl a podobne. Oplotenie je vhodné do rovinatého aj šikmého terénu. Plotové panely môžu byť vyrobené s úpravou v žiarovom zinku alebo z pozinkovaného drôtu, následne je celý panel poplastovaný vysokoadhéznou polyesterovou (PVC) vrstvou. V súčasnosti sa používajú panely ekonomickej verzie oplotenia s drôtom 4,0 mm alebo pevnejšia verzia sa vyrába s drôtom 5,0 mm. Veľkosť oka býva štandardne 50 × 200 mm. Panely sú vystužené spevňovacími prelismi – čím je počet prelisov na paneli väčší, tým je oplotenie proti deformačným atakom odolnejšie. Väčšina výrobcov panelov dodáva na trh kompletný systém oplotenia s určenými stĺpikmi a prichytávacími úchytmi, takže montáž kompletného oplotenia býva zväčša jednoduchá. Stĺpiky k panelom sa vyrábajú v rôznych tvaroch a rozmeroch, pri ekonomickej verzii oplotenia to bývajú stĺpiky s montážnym nosom a priemerom minimálne 50 mm. Ak je dôležitý celkový vzhľad oplotenia, používajú sa špeciálne tvarované stĺpiky s moderným dizajnom.
Betónové panely
V súčasnosti je pri stavbe drôtených oplotení trendom používanie betónových panelov pod pletivá ako náhrada betónového múrika. Výhodou betónových panelov je, že ich netreba betónovať po celej dĺžke, ale pripevňujú sa iba úchytmi k stĺpikom a čiastočne sa pribetónujú k betónovej pätke stĺpika, t. j. odpadá množstvo práce potrebnej na výkop základového múrika a prípravu betónu.