Anjeli strážni

Anjeli strážni

22. 12. 2008
Zdieľať

Aký darček ste tento rok vymysleli pre svojich blízkych? Ešte neviete? Tak pri premýšľaní nezabudnite, že nezáleží na veľkosti ani na cene, dôležité je, aby ste darovali od srdca. A ak do každého balíčka dáte trošku seba, obdarovaný sa môže tešiť už pri pohľade naň.

Čo k Vianociam patrí viac ako anjel – boží posol, symbol lásky a viery. Je predstavovaný ako ochranca detí a deti si uvedomujú, že anjel si bude pamätať všetky ich skutky, a to aj vtedy, keď otec či mama nie sú nablízku. A práve takýchto anjelov si môžete spraviť na balíčky alebo ako ozdoby na vianočný stromček. Výroba anjelikov nie je náročná, preto môžete do ich tvorby zapojiť aj deti.

Čo budete potrebovať:


Anjeli strážni

176155

• hladkú múku,
• morskú soľ,
• vodu,
• zlatú farbu,
• bielu akrylovú farbu,
• temperové farby,
• farebné pierka (červené, oranžové, ružové, broskyňové),
• červenú mäkkú ceruzku,
• čiernu fixku,
• drôt,
• štetce,
• nôž,
• kombinačky.

Postup práce

1. Premiešajte rovnaký pomer hladkej múky a morskej soli (ja som dala dve väčšie šálky múky a dve rovnako veľké šálky morskej soli – záleží na tom, koľko anjelov chcete spraviť). Ak máte múku a soľ dobre premiešané, môžete začať pridávať vodu tak, aby vznikla tuhá zmes – cesto, napríklad ako modulit alebo plastelína.

2. Cesto rozvaľkajte na hrúbku 5 milimetrov. Aby sa vám hmota nelepila, môžete dosku a valček pomúčiť hladkou múkou.

3. Z cesta nožom vykrajujte štvoruholníky, také veľké, akých chcete mať veľkých anjelikov (ja robievam malých tlstých alebo chudých a dlhých). Malý má asi 7 centimetrov a veľký 11 centimetrov.

4. Asi 2 centimetre z vrchnej, užšej strany zapichnite z oboch strán do hmoty pierka rovnakej farby aj veľkosti.

5. Nožom vyrežte z cesta rukávy anjelov. Aby sa rukávy dobre prilepili na telo anjela, cesto musíte potrieť vodou.

6. Ak chcete anjelikov zavesiť, musíte kombinačkami odrezať asi 2 centimetre dlhý drôtik a ohnúť ho do tvaru U. Ostrou hranou zapichnite drôtik do rukávov tak, aby háčik trčal 6 milimetrov.

7. Z cesta si vypracujte asi dvojcentimetrovú guličku a vodou ju prilepte na vrch anjelovho tela ako hlavu. Pri lepení guličku roztlačte.

8. Hotového anjelika musíte uložiť na suché miesto a nechať týždeň vyschnúť. Na vzduchu cesto stuhne a ostane tvrdé ako modulit. Netrpezlivejší alebo tí, ktorí nemajú toľko času, môžu dať hmotu vysušiť do teplovzdušnej rúry, akoby sušili ovocie. Aj vtedy však treba nechať anjelov vychladnúť do nasledujúceho dňa.

9. Bielou akrylovou farbou natrite anjelom rúcha z oboch strán.

10. Namiešajte z temperových farieb telovú farbu a natrite ňou hlavičky.

11. Zamiešajte zlatú farbu a urobte z nej anjelom kučeravé, neposlušné vlasy a namaľujte zlatý lem na rúchach a rukávoch.

12. Širokým štetcom môžete anjelom pozlátiť krídla.

13. Čiernou fixkou nakreslite anjelom oči, pehy a otvorené ústa, akoby spievali nebeské chorály.

14. Nakoniec červenou mäkkou ceruzkou nakreslite anjelom líca.
Anjeli strážni

176157


Anjeli strážni

176158


Anjeli strážni

123839


Anjeli strážni

123840


Anjeli strážni

176161


Anjeli strážni

176162


Anjeli strážni

176163


Anjeli strážni

176164Náš tip

Keď si všetci rozbalia vianočné darčeky, môžete anjelov z balíčkov povešať na vianočný stromček a tešiť sa z nich aj naďalej.

Náš tip

Každý človek má určeného svojho anjela strážneho. Na balíček preto môžete konkrétnej osobe podľa dátumu narodenia napísať aj meno anjela a to, čo má ako anjel strážny na starosti. J

článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: dekor handmade vianoce
Zdieľať článok

Diskusia