Kvety na povrázku

Kvety na povrázku

03. 07. 2009
Zdieľať

Prevísajúce rastliny v závesných nádobách sú obľúbenou a bezpochyby atraktívnou ozdobou nejedného balkóna či terasy. Ak chcete, aby bol ten váš zavesený kvetináč navyše aj originálny, máme tu pre vás jeden tip.


Kvety na povrázku

205993

Čo budete potrebovať:

Sieťovanú kruhovú podložku z ohybného prírodného materiálu (predáva ich napríklad IKEA), nožnice, lyko, tenký špagát alebo pevnú niť, väčšiu ihlu, igelit, jemný štrk, polyesterovú látku, plastový kvetináč (jeho priemer by mal byť asi o 1 až 2 cm väčší, než priemer kvetináča s rastlinou). Farbu látky zvoľte tak, aby sa vám hodila k zariadeniu lodžie či terasy, nafarbiť môžete aj sieťovanú podložku.

Postup práce:

1. V plastovom kvetináči urobte na troch miestach po obvode dierky. Kvôli vyváženiu je dôležité, aby boli otvory pravidelne rozmiestnené – ak by ste ich navzájom pospájali, mali by tvoriť rovnostranný trojuholník.
2. Každým z otvorov prevlečte povrázok alebo lyko dlhé asi pol metra a koniec dobre priviažte o kvetináč.
3. Podľa tvaru podložky si odstrihnite kus látky.
4. Kvetináč zatočte do podložky tak, aby sa vytvoril kornút.
5. Podložku pridržte, kvetináč odložte nabok a aspoň na troch miestach ju zviažte tak, aby držala tvar. Na prevliekanie nite alebo špagátika použite ihlu s väčším očkom.
6. Podložku zvnútra vyložte látkou.
7. Kvetináč vložte do zatočenej a zaviazanej podložky vystlanej látkou. Lykom ho pevne priviažte k podložke.
8. Vložte igelit, ktorý zabráni, aby pri polievaní voda vytekala z kvetináča. Nasypte jeden až dva centimetre jemného štrku, ktorý bude slúžiť ako drenáž.
9. Odstrihnite prečnievajúci igelit.
10. Tri dlhé časti lyka zviažte spolu v rovnakej výške. Vložte rastlinu v kvetináči a je hotovo. Stačí už len zavesiť a kvety môžu zdobiť steny vašej lodžie, múr domu alebo plot záhrady.


Kvety na povrázku

205994


Kvety na povrázku

205995


Kvety na povrázku

205996


Kvety na povrázku

205997


Kvety na povrázku

205998


Kvety na povrázku

205999


Kvety na povrázku

206000


Kvety na povrázku

206001


Kvety na povrázku

206002


Kvety na povrázku

206003


Prosperovať budú len na vhodnom stanovisku
My sme do nášho závesného kvetináča vybrali romantické zvončeky – tieto nežné rastlinky s jemnými svetlomodrými alebo bielymi kvietkami obľubujú slnečné stanovištia, mnohým z nich však silná letná páľava nesvedčí. Silné slnko im totiž môže spáliť jemné kvietky. Slnečný kúpeľ kombinovaný s polotieňom býva pre ne to pravé. Na výber je niekoľko osvedčených druhov týchto väčšinou trvaliek, s výškou od 20 cm do 150 cm. Vyhovuje im zvyčajne priepustná a mierne vlhká pôda. Po odkvitnutí kvety ostrihajte, neskôr tak znova zakvitnú.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Dekor
Tagy: aranžmán kvety záhrada
Zdieľať článok

Diskusia