Zdroj: iStock

Ako si skrášliť záhradu v zime, aby nepôsobila gýčovo

09. 12. 2021
Zdieľať

Počas čoraz kratších dní a čoraz častejších snehových nádielok pôsobí hrejivé privítanie ako balzam na dušu. Akú výzdobu zvoliť v okolí domu?

Prvý dojem možno urobiť len raz. Na aranžmáne pred vchodom do domu či na terase si preto dajte záležať. Mal by v prvom rade nadväzovať na váš interiér, prípadne odkazovať na váš životný štýl. Zelenou a červenou nič nepokazíte, chýbať by nemali ani svetielka. Tu však myslite na to, že menej je viac. Nikto predsa nechce, aby si vás okoloidúci zmýlili s lunaparkom, však?

Vyzdobený vchod pred domom

Zdroj: Bellarose

Vitaj doma

Návraty domov môžu byť krásne a hrejivé aj počas treskúcej zimy. Vyberte si dva väčšie plechové kvetináče alebo prútené koše, do ktorých umiestnite dva menšie ihličnany. S jemnou svetelnou reťazou vás budú vítať už zďaleka.

Prečítajte si tiež
Kompostovať môžete aj v zime – ako na to

Rovnako poslúžia aj dlhé brezové konáre, ktoré pozapichujete do veľkých kvetináčov a zakryjete machom a šiškami. Červeným kockovaným šálom určite nič nepokazíte. Previažte ním zelený veniec na dverách a je to.

Veľké kvetináče so stromčekom pred dverami domu

Zdroj: Good news architecture

Bezpečné osvetlenie môžete vytvoriť pomocou LED sviečok, ktoré sú vyrobené z vosku a blikaním pripomínajú tie s ozajstným plameňom. Na trhu sú dostupné i LED sviečky s diaľkovým ovládaním, ktorým môžete nastaviť čas (samy sa po jeho uplynutí vypnú) i intenzitu svetla.

Prečítajte si tiež
Oživte svoje vchodové dvere! Ako postupovať a ktoré farby sú aktuálne?

Zátišie so stolíkom

Aj malý priestor na terase či balkóne môže vyzerať ako z rozprávky. Vytvorte si romantické zátišie pomocou ihličia, šišiek, lampášov a svetielok. Menší stolík ozdobte vianočným obrusom a poukladajte naň biele kvetináče alebo iné nádoby so šiškami. Svetlá z LED sviečok dodajú príjemné teplo a nemusíte sa báť, že zhasnú. Čím viac, tým lepšie! Pridajte červené lampášiky, stuhy či chutné červené čižmičky – fantázii sa medze nekladú!

Stolík plný sviečok s veľkým vencom

Zdroj: BHG

Zaveste korčule na klinec

Kto by si nepamätal klasické socialistické korčule. Možno máte jedny doma aj vy. Pokiaľ ich už na ľadové radovánky neplánujete používať, určite ich nevyhadzujte. Môžete z nich spraviť originálnu vianočnú dekoráciu na dvere. Na začiatok ich poriadne očistite mydlovou vodou a alkoholom (môžete použiť aj odlakovač na nechty). Ak ich chcete premaľovať, použite farbu určenú na kožu a na záver ich nalakujte. Biele brmbolce na šnúrkach a živé vetvičky z ihličnanov dodajú tú správnu zimnú náladu.

Ozdobené tyrkysové zavesené korčule na ružových dverách

Zdroj: Brian Woodcock

Okienko na stenu

Zunovali sa vám okrúhle vence? Ozdobte si tento rok dvere alebo stenu na dome takýmto čarovným okienkom. Všetko, čo potrebujete, je pílka, ostré záhradnícke nožnice a zopár konárov a vetvičiek. Najhrubšie vetvy porežte na menšie kusy a použite ich na vytvorenie rámu okna – spojte ich omotaním pevného drôtu.

Prečítajte si tiež
Ani v zime nemusí byť vaša záhrada bez života, stačí vybrať vhodné rastliny!

Dozdobte ho tenkými konármi a šípkami. Na pripevnenie menších dekorácií môžete použiť aj pištoľ. Zopár šišiek a malý štebotavý vtáčik sediaci v okne vás rozveselia každé ráno.

Ozdobené okienko na dverách

Zdroj: LOVEAHOMY

Pod holým nebom

A čo tak si terasu pred Vianocami nielen vyzdobiť, ale aj poriadne zútulniť? Inšpirujte sa početnou rodinou Balderovcov zo Švédska, ktorí si adventnú pohodu predstavujú na verande, kochajúc sa okolitou prírodou.

Terasa s kožušinami a vankúšmi an severský štýl

Zdroj: LINA ÖSTLING

Ako pohovku použili kovovú posteľ z IKEA a navrstvili na ňu množstvo kožušín a hebučkých vankúšov. V hrejivom objatí si tu užívajú posledné poludňajšie lúče a večer spoločne popíjajú teplý grog.

Pravé zvieracie kožušiny využijete vnútri i vonku počas celého roka. Ovčie rúno je známe svojimi pozitívnymi účinkami pri reumatických ťažkostiach, nezápalovom ochorení kĺbov, svalov a šliach. Ovčia vlna v zime zahreje a v lete, naopak, ochladzuje a je vhodná aj pre alergikov.

Pre lyžiarov

Máme skvelý tip (nielen) pre milovníkov zimných športov. Lyže, ktoré už majú čo-to za sebou, natrite na červeno, ozdobte voňavou čečinou a širokou stuhou. Opreté o stenu budú pôsobivou ozdobou každého vchodu. Ak ste v kôlni už žiadne staré lyže nenašli, skúste to so snežnicami alebo starými drevenými sánkami.

Dekorácia zo starých lyží previazaná mašľou

Zdroj: CONFESSIONS OF A SERIAL DIYER

Na schody

Schody sú na dekorovanie ako stvorené. Ak čakáte hostí, pekne ukáže, keď na každý stupeň položíte malý lampášik. Pridajte zopár zelených vetvičiek, zapáľte svetlo a je to! Hostia určite nezablúdia a milá dekorácia im isto vyčarí úsmev na tvárach. A až im otvoríte vo vlnenom svetri so sobím portrétom a teplou medovinou, môžete si byť istí, že noc bude naozaj dlhá.

Schody s kahancami v zime

Zdroj: iStock

NÁŠ TIP

Vnútri lampáša nemusí byť len sviečka – zaujímavý dekoračný prvok vytvoríte s menšou rastlinou, ktorá môže byť obtočená LED svetielkami, napríklad aj na baterky.

Len tak

V jednoduchosti je schovaná nielen krása, ale i múdrosť. Na vianočnú dekoráciu použite prvky, ktoré môžu zdobiť váš gánok pokojne celú zimu.

Na lavičke pred vchodom drevo a vetvičky

Zdroj: TWELVE ON MAIN

Po sviatkoch stačí jednoducho zvesiť z vetvičky všetky rolničky a zvyšok ponechať až do prvých jarných dní. Všimnite si, ako sú v tomto severskom aranžmáne použité obyčajné polená. Kto by si bol pomyslel, že hromada dreva môže byť zimnou dekoráciou?

Text: Katarína Paukeje

Foto: Bellarose, Isifa/Shutterstock, Twelve on main, CONFESSIONS OF A SERIAL DIYER, LINA ÖSTLING, LOVEAHOMY, Brian Woodcock, BHG, Good news architecture

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: vianočné dekorácie záhrada zimné aranžmány
Zdieľať článok

Diskusia