Nádych zimnej elegancie

27. 12. 2006
Zdieľať

Počas mrazivých zimných dní má záhrada svoje neopakovateľné čaro. Farebnou kôrou upútajú opadavé kry, mnohé stromy sú atraktívne svojím habitusom a niektoré aj pretrvávajúcimi plodmi. Aj počas zimy možno nájsť v záhradách kvitnúce kry a niektoré trvalky. Svojimi sírovožltými okvetnými lístkami upúta napríklad hamamel mäkký (Hammamelis mollis), voňavými ružovými kvietkami kalina voňavá (Viburnum fragrans) a v trvalkovom záhone prekvapí svojimi rozprávkovými bielymi kvetmi čemerica čierna (Heleborus niger). Klenotom zasnežených záhrad sú určite aj vždyzelené rastliny a ihličnany. Toto všetko možno využiť pri tvorbe zaujímavého zimného aranžmánu.

Krása zimnej prírody v interiéri?

Vždyzelené rastliny a ihličnany možno využiť pri tvorbe zimných aranžmánov niekoľkými spôsobmi. Ich prednosťou je to, že sú trváce a dobre sa kombinujú s ďalšími prírodninami, prípadne niektorými kvitnúcimi rastlinami kúpenými v kvetinárstve. Zimná floristika pritom využíva rozličnú farebnosť ihličia a kožovitých lístkov vždyzelených rastlín alebo zaujímavú textúru a štruktúru olistenia a konárikov. V mnohých prípadoch dodávajú kompozíciám zvláštne efekty aj plody vždyzelených rastlín. Príkladom je skimia (Skimmia japonica), brečtan (Hedera helix) alebo imelo (Viscum album). Konáriky ihličnanov a vždyzelených listnáčov možno zároveň kombinovať s kvitnúcimi alebo narýchlenými vetvičkami okrasných opadavých krov. Zimné aranžmány určite vkusne dotvoria pôsobivé nádoby, najlepšie jednofarebné v modrých, strieborných, bielych a béžových farbách. Z materiálu je vhodné sklo, kov, ale aj košíky. Nevhodné sú umelohmotné nádoby. Pri zhotovovaní zimných aranžmánov je dôležité vytvárať skôr mohutnejšie kreácie, aby sa tak umocnil charakter tohto ročného obdobia. Celú kompozíciu môžu dotvárať niektoré doplnky, ktoré do nej vnesú nádych extravagancie, elegancie alebo skôr jednoduchosti. Dôležité je, aby ladili ideovo a materiálovo s charakterom vytváraného aranžmánu.

Postup


Nádych zimnej elegancie

74032

1/ Na zhotovenie tejto kompozície si treba zaobstarať jednofarebnú nádobu so štyrmi rovnakými stenami. V tomto prípade sa použil modrý črepník s lesklou glazúrou. Dôležitou súčasťou je rastlinný materiál, použité sú len väčšie listy brečtanu s dlhými stopkami (Hedera helix „Woernerii”), ktorý si možno nazberať počas celej zimy v záhrade alebo okolí domu a bielené súplodie artičoky (Cynara scolymus). Takto upravenú artičoku možno kúpiť v špecializovanom kvetinárstve v niekoľkých farebných odtieňoch. Pôsobivý, avšak zároveň zimný nádych dodávajú kompozícii niektoré strieborné doplnky, evokujúce pocit zimného chladu. Použité sú strieborné lesklé gule, postriebrené sisalové vlákno, tenká lesklá šnúrka, vtáčie pierko a biela priesvitná textília. Z pomôcok bude potrebné pripraviť si len ostré nožnice.


Nádych zimnej elegancie

74033

2/ Zhotovenie tejto kompozície je pomerne jednoduché. Do pripravenej nádoby vložíme malý kúsok vodou nasiaknutého florexu, aby sme doň mohli pozapichovať jednotlivé stopky vždyzeleného brečtanu, ktorý sme pred použitím nastriekali špeciálnym leskom na listy a zarezali ostrými nožnicami. Jednotlivé listy sa snažíme ukladať tak, aby v konečnom štádiu pripomínali široký otvorený kornút. Do stredu takto pripraveného základu potom umiestnime dekoratívne svietivobiele súplodie artičoky, upevnené drôtikom. Artičoka pripomína v kompozícii kôpku snehu a dodáva jej osobitý extravagantný charakter.


Nádych zimnej elegancie

74034

3/ V poslednom štádiu prípravy tohto netradičného aranžmánu je podstatné porozmiestňovať v ňom vybrané doplnky. Ich inštalácia, samozrejme, záleží na vlastnej fantázii a kreativite. Použitá priesvitná tkanina je v tomto prípade obtočená okolo súplodia artičoky a do jednotlivých zostávajúcich medzier sú povkladané malé gule, biele vtáčie pierka, striebristé vlákna a dekoratívna tenká šnúrka. Použité doplnky je dobré naviazať pred použitím na drôtiky a tak ich do aranžmánu pozapichovať.

Kam s ním?

Zimné aranžmány je najlepšie umiestňovať už vo vstupnej časti bytu. Tu je totiž chladnejšie a použitá zeleň, v niektorých prípadoch kvitnúce rastliny, v týchto priestoroch vydržia oveľa dlhšie svieže ako v prekúrenej miestnosti. Kompozície tohto typu však budú pôsobiť efektne aj na dominantnom mieste v obývacej izbe. Umiestnenie určite závisí aj od použitého rastlinného materiálu. Možností, ako využiť rastlinný materiál zo zimnej záhrady, je niekoľko. Nakoniec, všetko je záležitosťou dostatočnej dávky kreativity a osobného vkusu. Dôležité je, že aj malý zimný aranžmán môže vniesť do bytu neopakovateľné zimné čaro.

Kategória: Dekor
Tagy: dekorácie kvetina
Zdieľať článok

Diskusia