Zdroj: Möbelix

Originálne tienidlá technikou papier-mâché

05. 01. 2023 Zdieľať

Zima je obdobím, keď sa dni skracujú a chladné večery predlžujú. Práve preto zohrávajú svetlá, lampy a sviečky dôležitú úlohu vo vašich domovoch. Vďaka nim si viete vytvoriť príjemnú a útulnú atmosféru. Existuje však mnoho spôsobov, ako si lampu jednoducho vyrobiť aj svojpomocne.

Vlastné tienidlo z papierovej hmoty

Predstavujeme vám nový spôsob, ako si jednoducho vyrobiť vlastné štýlové tienidlo z papierovej hmoty technikou nazývanou papier-mâché. Jej názov pochádza z francúzštiny a v preklade znamená „rozžuvaný papier“. Práve obyčajný drvený papier a lepidlo sa používajú v tejto technike ako základ na výrobu rôznych dekoračných sošiek, misiek, ale aj tienidiel na svietidlo.

Budete potrebovať

MATERIÁL

  • Rolky toaletného papiera (2 – 3 ks)
  • Voda
  • Lepidlo alebo tapetová pasta
  • Miska alebo balón
  • Akrylová farba, štetec alebo špongia

NÁRADIE

  • Ručný mixér
  • Vedro
  • Sitko
  • Utierka na riad
  • Rukavice

Pracovný postup

1.

Rolky z toaletného papiera potrhajte na malé kúsky a namočte do vedra s dostatočným množstvom vody. Musia byť úplne ponorené. Rozmočený papier následne rozmixujete tyčovým mixérom na jemnú homogénnu hmotu.

DIY papier-mâché lampa: Rozmočenie a rozmixovanie papiera

Zdroj: Möbelix

2.

Na odstránenie vody z papierovej hmoty použite sitko, do ktorého vložíte utierku na riad. Utierku naplňte mokrou papierovou zmesou, ktorú cez ňu vyžmýkate. Žmýkajte dovtedy, kým nevytečie väčšina vody.

DIY papier-mâché lampa: Vyžmýkanie prebytočnej vody z papierovej hmoty cez sitko

Zdroj: Möbelix

3.

Takmer suchú hmotu dajte do misky a dobre ju v nej premiešate s lepidlom, najlepšie tapetovou pastou (asi 60 g), a akrylovou farbou v požadovanom odtieni. Zmes miešajte dovtedy, kým v hmote nezostanú žiadne biele útržky papiera.

Pri miešaní hmoty používajte latexové rukavice, aby ste sa vyhli zafarbeniu rúk.

DIY papier-mâché lampa: Farbenie suchej papierovej hmoty

Zdroj: Möbelix

4.

Podľa toho, aký tvar tienidla chcete, zvoľte vhodnú formu na modelovanie (kuchynské misky alebo balóny). Celú hmotu naneste na dno otočenej misky. Opatrne ju rozotierajte zhora nadol, kým ňou nebude pokrytá celá miska.

Vrstva, ktorú vytvoríte, by mala mať všade rovnakú hrúbku aspoň 5 mm.

DIY papier-mâché lampa: Modelovanie papierovej hmoty

Zdroj: Möbelix

5.

Keď už máte vytvarované tienidlo, ako posledný krok vytvorte otvor na kábel vo vhodnej veľkosti. Spodný okraj tienidla môže zostať nepravidelný alebo ho môžete vyrovnať. Je na vás, aký dizajn sa vám páči.

Papier-mâché sa schnutím zmenšuje a stáva sa výrazne ľahším. V závislosti od teploty a vlhkosti trvá proces schnutia niekoľko dní alebo dokonca týždeň, kým bude tienidlo skutočne suché.

DIY papier-mâché lampa: Vytvorenie otvoru na kábel

Zdroj: Möbelix

6.

Keď je tienidlo suché, odlepte ho od formy a natrite farbou podľa výberu. Pokojne ho môžete nechať aj v pôvodnom stave a len vnútro natrieť kontrastnou zlatou farbou. Potom ho upevnite pomocou ozdobnej žiarovky s káblom a zaveste.

DIY papier-mâché lampa: Upevnenie pomocou ozdobnej žiarovky s káblom

Zdroj: Möbelix

Naše tipy

Závesný kábel Christian

Originálne tienidlo vynikne na závesnom lanovom kábli s vkusnou objímkou. Dĺžka tohto kábla je 120 cm.

Závesný kábel Christian

Zdroj: Möbelix

Akrylové farby

Hmotu papier-mâché ľahko zafarbíte do požadovaného odtieňa akrylovými farbami. V jednom balení nájdete odtiene vhodné na drevo, papier, lepenku, sklo, kartón i plátno.

Akrylové farby v tube

Zdroj: Möbelix

Tyčový mixér Josi

Rozmočený papier najlepšie rozmiešate na požadovanú modelovaciu hmotu pomocou tyčového mixéra. Konkrétne tento typ s výkonom 250 W nájdete v dvoch farebných vyhotoveniach.

Tyčový mixér Josi

Zdroj: Möbelix

Všetky produkty môžete kúpiť na www.mobelix.sk.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Möbelix.

Kategória: Dekor
Tagy: handmade lampy svietidlá tienidlo
Zdieľať článok