Ako si správne vybrať interiérové svietidlá

Ako si správne vybrať interiérové svietidlá

25. 09. 2021 Zdieľať

Zázračné lampy síce existujú len v rozprávkach, ale správne zvolené svietidlo spraví s interiérom zázraky. Jeho funkcia totiž nie je len praktická, ale stáva sa aj významným dekoračným prvkom miestnosti. Vplyv správneho a nesprávneho osvetlenia na zdravie je tiež veľmi dôležitý.

Svetlo pre zdravie

Nesprávne umelé osvetlenie často narúša prirodzený biorytmus človeka, ktorý sa riadi zmenou svetelných podmienok počas dňa – od východu po západ slnka. Zjednodušene povedané, to, či bdieme alebo spíme, ovplyvňujú hormóny kortizol a melatonín. Najviac kortizolu sa produkuje cez deň, pretože nám pomáha, keď sme aktívni a sústredíme sa. Keď sa intenzita denného svetla zníži, vylučuje sa viac melatonínu, vďaka ktorému sa cítime „zrelí do postele“. Narušenie prirodzenej produkcie týchto hormónov spôsobuje bolesti hlavy, poruchy sústredenia, nespavosť a podobne. Aj tieto biologické aspekty by sme mali brať do úvahy, keď si vyberáme (ne)obyčajnú lampu.

moderné svietidlá v jedálni

Zdroj: shutterstock.com

Ako rozoznať to „správne“ svetlo?

Biele svetlo má rôzne odtiene – od chladných modrých až po teplé oranžové. Mali by sme spať v úplne zatemnenej miestnosti, prebúdzať sa s odtieňmi teplého svetla, ktoré sa postupne mení na intenzívnejšie a belšie svetlo s odtieňmi modrého a zeleného spektra. K večeru by jeho intenzita mala klesnúť a farebné spektrum by sa malo priblížiť k oranžovej. O aký odtieň svetla ide, charakterizuje tzv. chromatickosť, ktorá sa uvádza v kelvinoch (K).

moderné svietidlá v kuchyni

Zdroj: shutterstock.com

Teplé biele svetlo (2 700 K – 3 500 K)

Hodí sa do obývačiek, na voľnočasové aktivity, relax aj do spální.

Neutrálne biele svetlo (3 500 K – 5000 K)

Je vhodné na čítanie či na domáce práce, prináša svetelnú pohodu.

Studené biele svetlo (5 000 – 6 500 K)

Má modrastý nádych, je výrazné a ostrejšie, zvyšuje koncentráciu, takže sa hodí skôr na prácu, a to aj v náročných svetelných podmienkach (napr. v miestnosti bez okien).

Viac informácií o výbere správnych svietidiel nájdete na webe vdobrom.sk.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: lampy svietidlá
Zdieľať článok