Toto je zhmotnenie dievčenských a ženských túžob po útulne
Hoci sme dámsky budoár Lola od českej dizajnérky Heleny Dařbujánovej zaradili do rubriky „cool design“, k tomuto zvláštnemu kúsku nábytku by sa skôr hodil prívlastok „warm“, teda „hrejivý“.
{R1}
Debaty o ženskom a mužskom dizajne sú vždy tancom na tenkom ľade, rovnako ako debaty o rodovej rovnosti. Rovnosť ale neznamená rovnakosť a stavanie na odlišnosti môže mať svoje pozitíva. Rozdiely medzi mužským a ženským dizajnom podľa mňa sú a rozhodne by mali byť. Pretože muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Úžasným príkladom ženského alebo skôr dámskeho dizajnu je pre mňa česká dizajnérka a architektka Helena Dařbujánová, ktorej dielka majú vyslovene ženský šarm a sršia priam éterickým pôvabom a nehou. K jej „klasike“ patrí dámsky budoár Lola, kus nábytku pre ženy od 1 do 100 rokov, ako ho charakterizuje autorka. „Je to domček, najskôr určený na hru s plyšovými medvedíkmi a bábikami, na polihovanie v čase choroby, písanie básničiek, zápiskov do tajného denníka, na dlhé rozhovory s kamarátkou, na dlhé sedenie nad pracovnými restami s notebookom na kolenách… a nakoniec na čítanie kníh so šálkou čaju.“
Dizajn nie je použitie najmodernejších materiálov, dokonalé riešenie spojov, trendová farebnosť…
Dizajn je spôsob, ako umožniť človeku (žene 🙂 ) žiť svoje sny o živote.
Helena Dařbujánová
vyštudovala Fakultu architektúry ČVUT a spočiatku pôsobila ako architektka. Dizajnu sa venuje od roku 2009. V roku 2012 sa s dámskym budoárom Lola zúčastnila prestížnej parížskej výstavy Maison & Objet v rámci oficiálnej spoločnej expozície Czech Selection. Odvtedy sa sústreďuje najmä na navrhovanie interiérových objektov a začína budovať vlastnú značku Helena Dařbujánová. Jej nábytok sa vyrába manufaktúrne a stavia na kvalite poctivej práce českých remeselníkov. V apríli tohto roku otvorila vlastný showroom v Prahe na Letnej.