Ako a na čo vešať

16. 11. 2005
Zdieľať

Sortiment závesných systémov je široký. Vybrať si ten správny môže byť zložité, ak nemáte jasnú predstavu o tom, čo chcete naň zavesiť a do akej miestnosti ho umiestniť. Preto skôr ako pôjdete na nákup, ujasnite si, ako by mal váš interiér vyzerať. Veľa ľudí totiž postupuje presne naopak. Najprv si namontujú systém a až potom si začnú vyberať záves či záclonu. To, čo bude visieť na okne, je rovnako dôležité ako použitý materiál a štýl konkrétnej miestnosti.
Ako a na čo vešať

35268

Keďže cenové rozpätie závesných systémov sa pohybuje od niekoľko sto až do niekoľko tisíc korún, pred výberom technického zariadenia si treba premyslieť, čo bude na okne visieť. Je samozrejmé, že napríklad tyč dlhá dva metre s priemerom dvanásť milimetrov bude mať význam iba v tom prípade, ak bude na nej zavesená ľahká záclona a nie ťažký záves. Preto by sa malo pri výbere závesného systému prihliadať aj na hmotnosť materiálu danej textílie, ako aj na to, ako často sa bude používať (treba brať do úvahy časté odťahovanie závesov a pod.). Rovnako dôležité je „zmapovať“ terén okolo okna. Pri podcenení tohto kritéria môže nastať problém napríklad pri elektrických rozvodoch, ktoré môžu byť prekážkou na pripevnenie daného závesného systému.


Ako a na čo vešať

35269

Podobný prípad predstavujú radiátory a štuky. Takisto si treba uvedomiť, čo chceme zatienením okna docieliť. Či chceme dokonale ukryť interiér pred cudzími pohľadmi, alebo iba „zlomiť“ výhľad, aby bolo vidieť len siluety postáv. Niekomu stačí záves alebo záclona, iný uprednostní dva či tri materiály vedľa seba, napríklad záves, záclonu a roletku. Také riešenie si, samozrejme, vyžaduje väčší manipulačný priestor pri osádzaní závesného systému aj pri následnom snímaní a pripínaní textílií.

Každý systém má viac spôsobov upevnenia – do steny, stropu či na konzoly. Aj tu platí, že prvoradá je váha textílie, manipulácia s ňou a neposlednom rade aj kvalita priečok.


Ako a na čo vešať

35265

Len v krátkosti pripomeniem, že okenné textílie a vôbec bytové dekorácie by nemali potláčať interiér, naopak, ich úlohou je dopĺňať ho, prípadne vyvážiť. Ak má niekto napríklad vzťah k rustikálnemu štýlu, mal by zachovávať tento „kódex“ nielen pri výbere nábytku, ale aj pri dekorácii okien, ktorej súčasťou sú aj závesné systémy. V opačnom prípade môže dôjsť k miešaniu rozličných štýlov – čo je v praxi bežné a čo v konečnom dôsledku pri ich správnej kombinácii môže prispieť k osobitosti interiéru. Aby sa však váš domov nestal obyčajným gýčom – zmesou rozličných vzorov a farieb, skúste pri jeho zariaďovaní zohľadniť praktickú aj estetickú líniu súčasne. Možno povedať, že to isté platí aj pri výbere závesných systémov.

Funkčné a estetické

Tak ako v botanike existujú jednotlivé rastlinné druhy a ich poddruhy, aj pre závesné systémy platia približne rovnaké meradlá. V rámci každého systému je veľa variácií. Medzi najpoužívanejšie technické riešenia patria tyče, koľajničky, lankové a roletové systémy, ako aj japonské steny a paravány.


Ako a na čo vešať

35277

Trh ponúka množstvo rozličných druhov závesných tyčí – od plastových cez drevené až po kovové. Odlišujú sa hrúbkou (priemerom), dĺžkou a, samozrejme, aj kvalitou. Kovové tyče so špeciálnou povrchovou úpravou sú vhodné najmä do reprezentatívnych priestorov, ako sú napríklad obývacie izby. Vysoká kvalita, odolnosť proti odretiu, ako aj dlhá životnosť – to sú základné vlastnosti, ktorými sa môžu bez pochýb popýšiť. Ich cena závisí od použitého materiálu. A keďže každý „špás“ niečo stojí, aj pri ich výbere by sme mali postupovať s chladnou hlavou.


Ako a na čo vešať

35271

V praxi to znamená asi toľko, že umiestniť do kuchyne tyč za niekoľko tisíc korún a na ňu rovnako drahý materiál by bola pridrahá investícia na priestor, ktorý sa možno nechce až tak honosiť ako napríklad obývacia izba. Drevené tyče bežne dostupné v obchodoch sú ideálnym riešením napríklad na chalupu alebo do kuchyne. Väčšinou sa vyrábajú z mäkkého dreva, ktoré sa dá rýchlo opracovať. Nevýhodou takých tyčí je, že sa rýchlejšie opotrebúvajú (ohnú sa a pod.). Do menej reprezentatívnych miestností, ako sú napríklad kuchyne či predsiene, sú vhodné lacnejšie varianty závesných systémov, napríklad koľajničky. Tie môžu byť plastové alebo kovové.


Ako a na čo vešať

35279

Lankové systémy sa pre technické prekážky používajú čoraz menej. Aby tento systém plnil svoju funkciu, musí byť lanko stále napnuté, čiže ukotvené tak, aby sa nevytrhávali príchytky v stene. Pretože lanká sú vystavené stálemu tlaku, príchytky sa zo steny často vytrhávajú. Na trhu sú však aj špeciálne lankové systémy s lepším technickým prepracovaním, ktoré majú v ponuke niektoré interiérové štúdiá. Ich cena je porovnateľná s vyššou triedou kovových tyčí. Roletové systémy sú vhodným riešením pre strešné okná. Japonské steny sa dodávajú so špeciálnym koľajničkovým posuvným systémom, ktorý dokonale zabezpečuje ich funkčnosť a praktickosť. Ak by som mala spomenúť nevýhody jednotlivých závesných systémov, zostala by som na mŕtvom bode. V podstate nijaké neexistujú, ide len o to, aby sme si najprv vybrali záves či záclonu a až potom kupovali závesný systém.

Uši, krúžky, háčiky…


Ako a na čo vešať

35274

Aby sme predišli zbytočným nedorozumeniam, mali by sme si ujasniť rozdiel medzi technickým riešením a spôsobom pripevnenia textílie. Sú to totiž dva odlišné pojmy. Pod technickým riešením rozumieme závesný systém, čiže tyče, koľajničky a pod. Kovové alebo plastové háčiky, krúžky, uši (alebo „šlupky“), riasiace pásky či iné varianty predstavujú rozličné spôsoby prichytenia textílií. Praktickým riešením je napríklad kovová alebo drevená tyč s krúžkami. Manipulácia je veľmi jednoduchá. Navyše krúžky sú ľahko odnímateľné, ale nič sa nestane, ak ich vyperiete spolu so záclonou. Kovové krúžky slúžia na pripevnenie ťažších materiálov, plastové, naopak, na ľahké záclony či jemnejší druh textílií.

Kam z konopí?

Ak sa vám bude zdať, že začínate pomaly, ale isto blúdiť medzi tyčami, koľajničkami, krúžkami a vecami im podobnými, zastavte sa v interiérovom štúdiu – hoci aj na kus reči. K dispozícii vám je stály poradenský servis, v rámci ktorého sa dozviete, ako riešiť váš problém. Prípadne môžete využiť aj ďalšie služby – konkrétne pri závesných systémoch nielen ich výber, ale aj odbornú inštaláciu.

Kategória: Farby, materiály
Tagy: bytový textil zav záves závesný systém
Zdieľať článok

Diskusia