Zdroj: iStock

Závesy – neoddeliteľná súčasť útulnej obývačky a spálne

18. 05. 2022
Zdieľať

Závesy slúžia nielen na dokonalé zatemňovanie miestnosti, ale aj z estetického hľadiska môžu pôsobiť veľmi moderne či luxusne. Ak modernizujete svoju domácnosť, po závesoch určite siahnite.

Prečo sa rozhodnúť pre závesy?

Mnohí sú presvedčení, že závesy sú akýmsi historickým kúskom, avšak opak je pravdou. Závesmi dokážete spestriť akýkoľvek typ domácnosti, preto tvoria obľúbený kúsok aj v interiérovom dizajne.

Tlmenie svetla

Závesy predstavujú ideálny a účinný spôsob ako tlmiť nepríjemné, ostré ranné slnko. Preto je vhodné použiť závesy aj do spálne. Existujú dva typy závesov na zatemňovanie.

Luxusná spálňa so závesom v sivej

Zdroj: iStock

Dimout závesy

Sú určené pre neúplné zachytávanie priameho svetla, preto sú vhodné do miestnosti, v ktorej chcete mať tlmené svetlo, avšak neuškodí ani občasný lúč priameho slnka.

Prečítajte si tiež
Interiérový štýl, v ktorom všetko navzájom dokonale ladí a nič nevyrušuje

Blackout závesy

Ide o dokonalé tlmenie svetla na 100 %. Želaný efekt temna je docielený špeciálnou metódou, pri ktorej sa využíva prídavné čierne vlákno, ktoré dokáže dokonale tlmiť akékoľvek svetlo.

Farby či motívy dokážete zosúladiť s bytovými doplnkami

Vhodné je závesy ladiť s nábytkom, kobercom, ale aj farbami stien. V ponuke predajní nájdete široký výber závesov rôznych farieb.

Luxusný moderný interiér s farebným obrazom

Zdroj: iStock

Dostatočné súkromie a útulný domov

Zatemňovacie „Blackout“ závesy nielen tlmia každý lúč svetla, ale zabezpečujú aj dostatočné súkromie. Zároveň môžete siahnuť po takzvaných kombinovaných závesoch, v ktorých sa spája čaro závesu a záclony v jednom. Takýto druh závesov pôsobí nielen moderne a elegantne, ale zaručí, aby bol váš domov útulný.

Prečítajte si tiež
Cítite sa najlepšie v obklopení farieb, vzorov a originálnych predmetov? Tento interiérový štýl je pre vás ten pravý!

Druhy závesov

Nitkové závesy

Obľúbené závesy, ktorá sa dajú všestranne využiť, napríklad aj ako dekoračné závesy na dvere. V lete predstavujú riešenie proti hmyzu. Účinný je aj voálový záves, ktorý je vyrobený z husto tkanej látky. Tá neprepúšťa nielen svetlo, ale ani hmyz. Vďaka týmto vlastnostiam sa najčastejšie využíva počas vetrania obývacej izby vybavenej balkónom.

Japonské závesy

Japonské závesy sú ideálnou voľbou pre použitie v obývačke s veľkým oknami. Predstavujú posuvný (panelový) systém, vďaka čomu si tak môžete jedinečne kombinovať motív a farbu závesu. Prepúšťajú minimum svetla.

Japonské závesy v japonskej obývačke

Zdroj: iStock

Korálkové závesy

Korálkové závesy majú čisto dekoračný charakter. Preto sú vhodné napríklad na dekoráciu zárubní, namiesto dverí, ale aj ako ozdoba steny v predsieni. Dekoračné korálky sa vyrábajú z dreva, skla a keramiky.

Zatemňujúce závesy

Ideálne predovšetkým do spálne. Vďaka nulovému prepúšťaniu svetla zabezpečia kvalitný spánok kedykoľvek počas dňa.

Ako zladiť farbu závesov s bytovými doplnkami

Vždy majte na pamäti, že farby robia v domácnosti veľa. Preto si dajte obzvlášť záležať na ich správnom výbere a vhodnej kombinácii.

Svetlé odtiene závesov

Nielen svetlé, ale aj hladké a lesklé závesy dokážu miestnosť opticky zväčšiť, čo oceníte, ak disponujete malým, ba až stiesneným priestorom.

Záves a záclona detail

Zdroj: iStock

Závesy tmavých odtieňov

Naopak, tmavšie farby dokážu miestnosť opticky zmenšiť. Preto, ak chcete svoju obývaciu izbu zmenšiť, siahnite po závesoch v tmavých odtieňoch, akými sú napríklad purpurová či tmavofialová.

Elegantne pôsobiace závesy

Pri vytváraní luxusného interiéru určite siahnite po závesoch vyrobených zo saténu. Saténové závesy sú cenovo dostupnejšie a k tomu nenáročné na údržbu. Satén nie je potrebné po praní žehliť.

Prečítajte si tiež
Veľký sprievodca interiérovými rastlinami: Výber, starostlivosť aj rozmnožovanie

Rozmery závesov – aká je norma?

Obzvlášť opatrní buďte pri závesoch vyrábaných na mieru (metrážové závesy). Je potrebné vopred vypočítať minimálne dvojnásobok šírky okna (závisí od štýlu a potreby riasenia). Do dĺžky by mali byť závesy aspoň 3 cm nad podlahou, no ak vlastníte dlhosrstého domáceho miláčika, určite voľte kratšie závesy. Tým sa minimalizuje nielen prípadné znečistenie závesu, ale aj poškodenie domácim maznáčikom.

Nielen na okno

Závesy môžete rovnako trendy a moderne využiť aj ako baldachýn. To vašu izbu ešte viac zútulní a spestrí, vďaka čomu sa budete cítiť príjemne a odpočinuto.

Text: Jana Kubíková

Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: bytové textílie interiérové tienenie textílie v interiéri tienenie okien záves závesy
Zdieľať článok

Diskusia