03. 04. 2007
Zdieľať

Mnohí z vás iste oplývajú nápadmi, žiaľ, k nám sa málokedy dostanú. Mohli by. Možno vám len nikto nepovedal, že to, čo sa vám vidí také samozrejmé, je pre iného riešením starého problému. Veď, koľko ľudí sa trápilo s panelákovými stenami, a oni na to prišli! Čo tam po stierkach, tapetách, obkladoch… ak steny vášho príbytku sú zhmotnené v liatom betóne. Ako nežne zatvrdol, ako úžasne strieda hladký povrch s preliačinkami po vzduchových bublinách…




Prvé dejstvo: Podstata steny


Donaha!

82469

Predstavte si, že sa čas vrátil o dvadsať rokov naspäť a vy ste sa práve stali majiteľmi čerstvo otapetovaného panelákového bytu. Všetko vonia novotou a, predsa vám tu čosi nevonia, pardon – čosi nie je po vôli. Navyše máte tak trochu sklon k výmyseľníctvu: niečo vďaka genetickej výbave a čosi sa na vás nalepilo za roky štúdií na architektúre. Jednoducho vám nedá, aby ste sa zmierili s tým, čo doba dala. Unifikované sú nielen pôdorysy a jadrá, ale aj tapety. Treba priznať, že stierkovanie ešte akosi v tom čase nie je v móde. Okrem toho, na takýto špás nie je dostatok financií. Nakoniec si vymyslíte vlastnú technológiu.

Toto nie je fikcia, ide o skutočný príbeh. Skôr ako dotyčného mladého architekta osvietil betón, natrel niektoré otapetované steny jednofarebným náterom (maliarskou farbou) a z iných stien tapetu nekompromisne strhol. Chopil sa dávnej skúsenosti – kto sa pozrie pod povrch, príde k podstate. A možno aj k nápadu.


Donaha!

82468

Niekedy stačí iný pohľad na vec alebo v tomto prípade na betón. Štruktúra liateho betónu sa stala inšpiráciou na experiment s nanášaním syntetickej farby na očistený betónový povrch. Výsledok bol nečakane zaujímavý. Výrazne k tomu prispela – v tom čase nezvyčajná – farebná škála. Maliarskym valčekom odvážne naniesli syntetickú farbu: v kuchyni výraznú teplú žltú, v obývačke pastelovú tyrkysovú. Vznikol tak mierne lesklý povrch s originálnou štruktúrou jamiek a nepravidelných priehlbiniek. Vydarený dizajn doteraz nielen krášli, ale je aj funkčný: milé steny môžu utierať prachovkou alebo občas umyť vlhkou utierkou.

Závideniahodný je fakt, že nátery vydržali bez nežiaducich zmien celú dvadsaťročnicu. Autor nápadu priznáva: „Dnes by už bolo jednoduchšie použiť namiesto syntetického náteru akrylátovú farbu riediteľnú vodou.“ Kuchyňu a detskú izbu zdobia betónové steny natreté bežnou maľovkou, ktorú podľa potreby renovujú. Tu sa rozhodli, že im stačí povrch bez pololesklého efektu. Výhodou je, že môžu častejšie meniť farebnosť stien.

Druhé dejstvo: Nostalgická sonda


Donaha!

82470

Pri poslednej rekonštrukcii bytu rodina čiastočne prehodnotila svoj pôvodný odmietavý vzťah k starým tapetám. Vekom získali akýsi nostalgický výraz. Dovtedy sa tým obyvatelia bytu zaoberali, kým sa nerozhodli pre zaujímavý zásah – na dvoch miestach interiéru boli odhalené vzorky pôvodných tapiet a odkryté malé plôšky až na surový betón spôsobom, ktorý zámerne pripomína reštaurátorské sondy do niekoľkých vrstiev. V kuchyni majú teraz nezvyčajný obraz-neobraz a v obývačke vtipný doplnok do kompozície s naozajstnými umeleckými dielami.


Donaha!

82473

Malé finále: Zobrazenie

Zdá sa, že betónová štruktúra stien je stálou inšpiráciou. Zatiaľ poslednou obeťou sa stala mladá výtvarníčka Nina Weisslechnerová. Nedávno vytvorila počítačovú grafiku s motívom panelákov na pozadí spomínanej štruktúry, ktorá akoby vstupovala zo steny do plátna. Vznikla celá séria obrazov s betónovým motívom. „Chcela som ukázať svoj pozitívny vzťah k často zatracovanému mestskému typu bývania,“ spomína Nina. Stenu v obývačke teraz zdobí jeden z jej obrazov v optimistickej ružovočervenej farebnosti. A možno je to všetko hra s otvoreným koncom…

Kategória: Dekor Farby, materiály
Tagy: nápady stena
Zdieľať článok

Diskusia