Zdroj: iStock

Radíme, ako kombinovať farebný odtieň roku 2023. Viete, ktorý to je?

06. 03. 2023
Zdieľať

Výrazná červená farba, ktorá sa spája s individualizmom a nekonvenčnosťou bude trendom roka 2023 nielen v zariaďovaní. Viva Magenta zaručene oživí akýkoľvek priestor. Máme pre vás tipy, k čomu sa hodí najviac

Minuloročnú výraznú modrofialovú Very Peri strieda tento rok ešte temperamentnejšia Viva Magenta. Krásna purpurovočervená farba s označením 18-750 reprezentuje odvahu, nebojácnosť a rebelstvo.

Studená či teplá farba?

Ide o výrazný studený odtieň, zložený z červenej s podielom fialovej. Medzi blízkych príbuzných purpurovej Magenty môžete rátať cyklámenovú a fuksiová. Už storočia sa o Magente hovorí ako o farbe, v ktorej je ukrytá sila všetkých farieb. Je obrovským zdrojom energie a pomáha revitalizovať naše vnútorné zdroje. Preto sa často spája so spiritualitou.

interiér v odtieni viva magenta

Výrazný energický odtieň roka 2023 Zdroj: Emily Henderson

S akými farbami ju kombinovať?

Dokonalým dielom prírody je spojenie purpurovej so zelenou. Modrá farba zasa tvorí základ fialovej, preto sa k sebe tiež skvele hodia. Neutrálna biela a sivá sú ďalší jej parťáci – tlmia energiu magenty a držia ju na uzde. Vo finálnom výsledku tak vznikne veľmi elegantná kombinácia. Napokon pasuje k svetlému, ale aj červenému drevu napríklad z čerešne, orecha, ale aj k ebenu.

dekoratívne vankúše sivo-biele viva magenta

Aj v malom dokáže tento purpurový odtieň oživiť interiér. Zdroj: iStock

Do ktorej miestnosti sa hodí magenta?

Purpurovú a jej odtiene môžete použiť v akejkoľvek časti domu alebo bytu. Perfektne zvýrazní obývačku, kuchyňu, predsieň aj detskú izbu. Výzdoba v tejto farbe zarezonuje a dodá interiéru zaujímavý akcent.

viva magenta prikrývka na posteli s dreveným čelom

Magenta sa hodí aj k rôznym druhom dreva Zdroj: iStock

K akému štýlu pasuje? Rozžiari provensalský aj minimalizmus…

Pre mnohých je magenta veľmi odvážna a výrazná, ale verte, že je rovnako krásna na stene ako na nábytku alebo doplnkoch. A pritom nie je výstredná. Štýl bývania, ktorý si najlepšie rozumie s purpurom, je moderný alebo minimalistický. Uplatnenie nájde aj provensalskom a škandinávskom či shabby chic štýle.

okno s viva magenta okenicami na vidieckom dome

Keďže súčasťou purpurovej je fialová, zapadne aj do vidiecke štýlu s nádychom Provensalska Zdroj: iStock

Vyskúšajte

Magenta a teplé farby môžu spolu vyzerať trochu divoko, ale pri použití správnych odtieňov bude výsledok úžasný, ba až mystický. Červená a bordová sú s purpurovou blízke príbuzné. Obe farby pôsobia dosť výrazne a spolu s oranžovou ich mixujte s citom. Vyvažujte ich čistou bielou.

Prečítajte si tiež
22 tipov na jarné oživenie interiéru

Odtieň roka 2023 – Viva Magenta 

Základná charakteristika: zimný odtieň červenej so štipkou fialovej

Aký pocit vyvoláva: výrazná, odvážna, luxusná a dôstojná

Najlepší partneri: zelená, modrá, sivá, biela, čerešňa, orech, eben…

Miestnosť: ktorákoľvek, napr. obývačka, kuchyňa, predsieň, detská izba; v spálni môže byť pre niekoho rušivá, príliš energická

Štýl: moderný minimalistický, provensálsky, škandinávsky, shabby chic…

Zdroj: časopis Môj dom
Foto: Emily Hendrson, iStock

Kategória: Dekor Farby, materiály
Tagy: farby v interiéri minimalizmus provensálsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia