Z rozprávky tisíc a jednej noci
Veľa sa hovorilo a aj hovorí o tom, ako sa v nich drží prach aj pach, o tom, že ani netušíme, čo všetko sa v ich huňatých útrobách ukrýva, aj keď sú čerstvo povysávané a na prvý pohľad vyzerajú čisté, o tom, aké ohyzdné potvory (aj keď len mikroskopickej veľkosti) v nich prebývajú a ako strašne nám dokážu ublížiť....
Skutočnosť však nie je ani zďaleka taká hrôzostrašná, ako sa hovorí, a koberec nie je ani zďaleka taký nebezpečný, ako cigaretka denne, slaninka o desiatej večer a množstvo ďalších vecí, ktoré síce objektívne nie sú zdravé, ale nám spríjemňujú život (samozrejme, výnimkou sú ľudia alergickí na prach, ktorým koberec môže objektívne spôsobiť nemalé problémy). Ak akceptujeme fakt, že v koberci sa drží prach (na jeho odstraňovanie sa predsa vymysleli vysávače) a sme ochotní ho pravidelne vysávať, nemôžeme kobercu uprieť množstvo dobrých vlastností a neodškriepiteľný pôvab. Okrem toho, že je krásny, býva často aj hebký a mäkký na dotyk, a tak dokáže spríjemniť akýkoľvek pobyt či pohyb v miestnosti. Okrem toho výborne tepelne izoluje, čo ocenia najmä tí, ktorí majú pod podlahou pivnicu alebo priamo rodnú zem. Iná dobrá vlastnosť – zvuková izolácia a schopnosť tlmiť kroky – poteší aj susedov o poschodie nižšie.
Koberce možno v zásade rozdeliť na celoplošné a kusové. Na rozdiel od celoplošných, dnes prežívajú kusové koberce boom. Sú ideálnym doplnkom momentálne moderných plávajúcich podláh a skvelou možnosťou, ako ozvláštniť a zútulniť interiér. Väčšinou sa vyrábajú kvalitnejšími technológiami ako celoplošné, a preto je aj ich životnosť dlhšia (ale i cena vyššia). Výnimkou nie sú ani naozaj nádherné kusy – ručne vyrábané umelecké diela z ušľachtilých prírodných materiálov, ako sú vlna či hodváb. Ich návrhy pochádzajú obvykle od európskych alebo amerických dizajnérov, výroba sama sa uskutočňuje najčastejšie v Oriente (Indii, Iraku, Nepále, Turecku), ktorý je klasickým domovom kobercov, ale aj napríklad v Číne. Luxusné kusové koberce sa ručne vyrábajú z čistej vlny, lacnejším materiálovým variantom je akryl, lacnejším variantom výroby je strojové spracovanie.
Celoplošné koberce (vyrábajú sa v šírkach 4 m, 3,66 m, 3 m) sú v našich bytoch takpovediac klasikou, aj keď dnes ustupujú populárnejším plávajúcim podlahám. Okrem bytových sú v ponuke aj tzv. objektové, ktoré vydržia aj veľmi silné zaťaženie (tomu sú prispôsobené ich vlastnosti, materiálové zloženie a konštrukcia). Najčastejšie bývajú vyrobené z polyamidového vlákna farbeného v hmote, čo zaručí napr. mimoriadnu odolnosť proti oteru a stálofarebnosť. Ďalšou možnosťou sú kobercové štvorce – tie sa používajú najmä tam, kde sa predpokladá opotrebovanie len určitej časti pokladanej plochy. Výhodou štvorcov je, že opotrebované kusy možno ľahko vymeniť.
Podľa čoho si vybrať alebo koberec do každej izby
Asi prvé, čo vás pri výbere koberca upúta, je jeho farebnosť, okrem farebného zladenia s interiérom izby však treba vziať do úvahy aj množstvo iných skutočností. Dôležitý je napríklad druh miestnosti, teda najmä intenzita a povaha činností, ktoré sa v nej vykonávajú. Všeobecne platí, že si môžete vybrať z celej škály kobercov od extrémne odolných až po mimoriadne komfortné, môžete si však vybrať buď maximálny komfort (napríklad do spálne, kde obyčajne nie je veľká premávka, občas tu chodíte bosí), alebo vysokú odolnosť (napríklad do chodby alebo haly), avšak nemôžete mať oboje naraz. Odolný koberec ponúka malý komfort, a naopak – mäkký komfortný koberec nevydrží veľkú záťaž. Preto treba pred kúpou koberca dobre zvážiť, čo od neho budete vyžadovať a akým vlastnostiam dáte prednosť.
Konkrétne vlastnosti koberca závisia najmä od použitých materiálov a technológie ich spracovania – napríklad do viac využívanej miestnosti sa hodia skôr koberce vpichované (u nás sú známe aj pod názvom Jekor) alebo slučkové či uzlíkové. Slučky robia nášľapnú vrstvu kompaktnejšou a už pri priemernej kvalite vlákna koberec lepšie odoláva zošľapaniu (Najodolnejšie proti ušliapaniu sú uzlíkové koberce a koberce technológie „scrool“.). Koberce so strihaným vlasom sa vyrábajú v mnohých variantoch – s krátkym a hustým „zostrihom“ vhodným na intenzívne využívanie, i komfortné s vysokým hebkým vlasom.
Vrátim sa však k farbe, ktorú som spomínala na úvod, a ktorá je pri výbere koberca veľmi dôležitým kritériom. Najmä pri celoplošnom koberci výrazne ovplyvní atmosféru v miestnosti, preto pri výbere nezabudnite na osvedčené zásady, ako je teplé či chladné pôsobenie jednotlivých farieb, na to, že svetlá farba opticky rozšíri malý priestor a sýta dokáže zmenšiť a zútulniť veľkú miestnosť. Koberec môže mať podľa svojej farebnosti v priestore v podstate dve úlohy – buď harmonizuje so stenami a ostatným zariadením a miestnosť sa tým zjednotí (týmto pravidlom by ste sa mali riadiť najmä pri výbere celoplošného koberca), alebo tvorí v miestnosti farebný akcent (to platí najmä pre kusové koberce), pričom výrazné sýte farby a kontrastné kombinácie sú najdramatickejšie. A ešte jedna praktická rada: nie je jednoduché zladiť koberec s ostatným zariadením popamäti, preto ak môžete, doneste si do predajne napríklad vzorku poťahovej látky, alebo si v predajni vyžiadajte vzorku koberca (alebo aspoň katalóg), aby ste si ju mohli doma porovnať so zariadením.
Pre majiteľov chlpatého domáceho miláčika prichádza pri voľbe farby koberca do úvahy ešte jedno kritérium. Mačku ani psa totiž nedonútite, aby nestrácali chlpy, a tak je lepšie zvoliť farbu koberca príbuznú s farbou zvieraťa, alebo si vybrať melír, ktorý má mimoriadne maskovacie nadanie. Ušetríte si tak nervy. (Samozrejme, treba vybrať aj vhodný typ koberca, z ktorého sa chlpy ľahko odstraňujú).