Nábytok z odpadu
Bol to odpad a odpadom nezostal. V kontajneri (priviezli ho z Ikey) s torzami nábytku a bytových doplnkov sa prehrabávali známi slovenskí návrhári a ľudkovia rôznych profesií a spoločenského postavenia – všetci vospolok rovnakého ekovyznania. Vzhľadné a pritom užitočné predmety veselo pribúdali pod rukami a dohľadom nadšencov recyklovania i odborníkov na nábytkový dizajn. Veci sa diali, originalita sa cenila, nápaditosť bola nevyhnutnou požiadavkou.
{R1}
Na pozvanie CEEV (Centrum environmentálnej a etickej výchovy) Živica a Ikey sa na júlovom D.U.O. workshope v ekocentre na Zaježovských lazoch zišli 18 dizajnéri, mnohí študenti (nielen) dizajnu a domáci majstri. Výsledkom týždňového tvorivého pobytu bola výstava viac či menej úspešných exponátov zaježovského kontajnerového recyklovania. Pri vývoji nových solitérov sa mohol využiť samotný materiál, ale aj zjavne zachovalé časti nábytku. Všetko sa mohlo navzájom kombinovať – pri navrhovaní niektorých výtvorov aj ich autori. Pretvorenie do nových kompozícií a materiálových mixov si vyžadovalo zručnosť, nápaditosť a dobrú náladu. Vznikli tak funkčné alebo aspoň vtipné kúsky zariadenia určené nekonvenčným domácnostiam.
Keď sa hovorí o dizajne s nálepkou rozoberateľnosti, mal by sa dať vyrobený produkt ľahko rozoberať za účelom servisu, opravy, spätného získania a opakovaného použitia komponentov a materiálov.
Recyklovalo sa drevo, textil, plast, kov, elektromateriál. Od kontajnera sa bez nákladu odpadu na nové solitéry nevracali ani mladí študovaní dizajnéri. Po úspechu zaježovskej akcie plánujú jej usporiadatelia zriadenie výrobnej haly a dizajnérskeho štúdia zameraného na tvorbu ekonábytku z odpadu.
Časti okrúhleho stola, niekoľko dosiek, už nefunkčná roleta a šikovnosť dvojice študentov dizajnu na VŠVU v Bratislave. Štefan Nosko a Nikoleta Čeligová sa dali dokopy, aby na konci výtvarno-recyklačných dielní v zaježovsky krásnom prostredí vzniklo hojdacie kreslo.
Kým stolček BEEEEEEEE vyskočil na rovné nožičky bývalého ikeáckeho stolíka Lack, našla preň jeho autorka Mária Pospíšilová barančekovitý poťah zo starej pohovky. Návrhárka je absolventka štúdia produktového dizajnu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Doktorandsky pôsobí na STU v Bratislave a rada zájde na akcie zaježovského druhu. |
|
Zo 45 originálov kresiel, stolov, stoličiek, svietidiel, hodín, ležadiel, políc či iných zaježokusov sa nám zapáčila aj stolička Šufla, na ktorej si dala záležať Júlia Dologová. Zhotovila ju z kostry staršej stoličky a drevených dosiek bývalého nočného stolíka. Júlia vyštudovala dizajn na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. |
|
Recyklovalo sa so zmyslom pre humor a snahou ukázať spôsob, ako využiť už raz použitý materiál na výrobu nábytku. Peter Sedlák, absolvent Slovenskej technickej univerzity a študent na Vienna University of Technology, použil na stolík Zajež lamely zo žalúzií, závitovú tyč a na vrchnú dosku sklenenú tabuľu. |
CEEV Živica v spolupráci s Ikeou a spoločnosťou ENVI-PAK upozornili týmto podujatím na možnosť zhodnocovať už raz použitý materiál pri výrobe nábytku. Peniaze z dražby dizajnovo pretvoreného odpadu putovali na výkup zaujímavých stromov, ktoré budú ďalej rásť v oblasti Zaježovej. Vybrané stromy pôsobivých rozmerov v teréne označia a toto označenie im zabezpečí, že nebudú vypílené ani po dosiahnutí rubného veku. Nábytok sa tak symbolicky vráti do prostredia, v ktorom vznikol.