Oblečené umenie

22. 06. 2005
Zdieľať

Zahalím vás do mäkulinkej vlny, a ak budete chcieť, vyzdobím váš byt. To by mohlo byť krédo výtvarníčky Jaroslavy Těšínskej, ktorej tvorba nediktuje, nepredpisuje, jemne vás osloví a inšpiruje.
Vyštudovali ste výstavníctvo, čo vás priviedlo k tomu, aby ste zmenili odbor a začali sa venovať textilnej tvorbe?

Mala som dve malé deti, ktorým som sa chcela naplno venovať. Zároveň som hľadala pre seba realizáciu s možnosťou pracovať doma. To sa s mojím odborom nedalo skĺbiť. Rada som plietla, vlna mi pripadala ako nesmierne živá a príjemná na dotyk a začala som premýšľať, ako ju použiť trocha inak než obvykle. Lákajú ma kľukaté cestičky. O tkanie som sa zaujímala už dlhší čas, a tak som začala experimentovať. Nezaťažená školskou teóriou a praxou som začala hľadať vlastnú cestu. Na jej konci sú tapisérie, viacúčelové textílie a odevy tkané rovnakou technikou.

Presedlať z tvorby len tak pre radosť a sprofesionalizovať sa nie je vôbec jednoduché. Vám sa to podarilo.


Oblečené umenie

26277

Zhodou okolností sa práve v období, keď som s prácou začínala, začali v Prahe na Bertramke organizovať odevné prehliadky. Tvorivosť a nadšenie mladých výtvarníkov mali v časoch šedivej konfekcie obrovský ohlas. Po rokoch vývoja od amaterizmu k profesionalizácii mnohých kolegov sa podarilo odev povýšiť na výtvarné dielo. Z tohto obdobia vzišlo mnoho uznávaných odevných návrhárok, napr. Helena Fejková či Liběna Rochová.

Modely, ktoré vo svojom ateliéri vyrábate, pôsobia veľmi dekoratívne, dalo by sa povedať, že sú to umelecké artefakty.


Oblečené umenie

26284

Áno, tu napríklad vidíte kus, ktorý visí na stene ako tapiséria, ale je upravený tak, aby mohol slúžiť aj ako odev. Prehodíte ho cez seba a omotáte si ho okolo pliec, ako sa vám bude páčiť. Iné kúsky sa pospájajú šnúrkou a šaty sú na svete. Tieto modely sa aranžujú na tele. Na žene vyzerajú dekoratívne a vyžadujú hravý a tvorivý prístup nositeľky. Pochopiteľne, nie sú určené na bežné nosenie, ale na výnimočné príležitosti – tam, kde istá dávka extravagancie neprekáža, ale skôr naopak, je vítaná a možno očakávať, že okolie ju prijme kladne. Svetre a kabátiky, ktoré vyrábam rovnakou technikou, sú jednoduchšie, ale tiež dokážu vďaka svojej farebnosti spestriť interiér. Záleží len na vôli majiteľky.

Vaša technika je veľmi originálna a pôsobivá, odkiaľ čerpáte inšpiráciu?


Oblečené umenie

26281

Tkanie je technika stará tisíce rokov. Pôvodne išlo len o zahalenie človeka pred nepriazňou počasia, až neskôr začali vznikať tapisérie, ktoré mali pretepliť studené steny stredovekých hradov. Lákalo ma spojiť tieto faktory, a tak som po rokoch experimentovania našla samu seba. Postup je zvláštny a netypický a prináša nové možnosti. Tkám v tvare strihu, osnovu napínam do požadovaného výsledného tvaru. Umožňuje mi to tkať aj nepravidelné plochy. Nepotrebujem zivu (striedavé nadvihovanie nití), osnovu jednoducho prevliekam ihlou.

Kde sa môžeme stretnúť s vašou tvorbou?

Pochopiteľne, hlavne na autorských alebo skupinových výstavách. Zákazky do spoločenských priestorov a súkromných bytov sú súčasťou týchto interiérov. Moje práce možno vidieť v zbierkach Umeleckopriemyselného múzea v Prahe a v Moravskej galérii v Brne. Odevnú tvorbu z mojej produkcie v súčasnosti prezentujú a zastupujú Galéria Ivany Follovej v Ungelte a Originál móda na Jungmannovej ulici v Prahe.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaroslava Těšínská (1946)


Oblečené umenie

26276

Profesia: textilná výtvarníčka zaoberajúca sa tapisériou a tkaným odevom. Rodáčka z Rožňavy absolvovala odbor výstavníctvo na Umeleckej priemyselnej škole v Brne v roku 1965. Po štúdiu pôsobila v oblasti reklamy a dizajnu. V rokoch 1972 a 1974 získala ocenenia v súťažiach dezénov tapiet a v roku 1977 prvú cenu v súťaži upomienkových predmetov. Od konca 70. rokov sa venuje textilnej tvorbe. Samostatne vystavovala doma aj v zahraničí. Zaoberá sa autprskou tapisériou, tvorbou objektov a odevu. S tvorbou Jaroslavy Těšínskej sa môžete stretnúť v galérii Ivany Follovej v Ungelte, v predajni Originál móda na Jungmannovej ulici v Prahe alebo na www.tapiserie.kub.cz  

Kategória: Dekor Doplnky Štýl
Tagy: dekorácie doplnky galeria rozhovor štýly bývania textil
Zdieľať článok

Diskusia