Plastový nástupca vitráže
Dlho bolo nepredstaviteľné, aby stena bez použitia skla bola kompaktná, aby prepúšťala svetlo a nebolo pritom narušené súkromie. Po stáročia to umožňovali iba vitráže, takmer pred sto rokmi pribudla druhá alternatíva – sklobetón. Až nedávno znásobili možnosti nové materiály. Veľmi pôsobivou a ekologickou je polymérová priečka z amerického panelitu, známeho ani nie desať rokov. Jeho začiatky boli prozaické: architekti Emmanuelle Bourlierová a Christian Mitman riešili konkrétny problém v projekte rodinného domu...
Panelitom sa dá priestor rozčleniť aj zaplniť – je len na architektovi, či okrem stien, priečok a dverí z neho navrhne aj stropné alebo pracovné dosky, police, paravány, či ešte niečo iné. Z panelitu sa dajú vyrobiť zaujímavé kuchynské ostrovy i nábytok a k dispozícii sú aj ohýbané dielce presne podľa potreby.
Pre technicistický ráz panelite dobre vyznieva v kombinácii s kovovými povrchmi a uplatňuje sa vo výrazovo a farebne striedmejšom prostredí. Zozadu osvetlené plochy pôsobia takmer tak magicky ako abstraktné obrazy. Aj použitie panelitu má však svoje limity. Nie je vhodný na vodorovné konštrukcie zaťažované chôdzou.
Nápad z leteckého vývojaAko mnohé súčasné materiály a technológie aj tieto sendvičové konštrukcie boli vyvinuté pre zbrojný priemysel. Hliníkové voštinové panely po prvý raz vo väčšej miere použili v 50. rokoch v nadzvukovom bombardéri B-58. Panelite je všeobecný názov pre tri systémy. Dva typy sú určené do interiéru, pretože na prudkom slnku by po 10 až 15 rokoch prišli o svieže farby. Navyše, na extrémne poveternostné podmienky ani nie sú testované.
Na použitie v exteriéri je určený najnovší panelite IGU (insulated glass units) chránený sklom – farebne stabilný, vodotesný, nehorľavý. Odoláva nárazom vetra so silou orkánu. Pre sklo je hmotnosť týchto panelov, prirodzene, vyššia – v porovnaní s laminovanými asi 7-násobná. Najjednoduchším panelitom sú odlievané polymérové dosky, laminované sú dekoratívnejšie a tiež 2,5-krát ľahšie. Okrem dekoru priehľadnej živičnej vrstvy, ktorou sú uzavreté, pôsobia rastrom kovového alebo plastového jadra – z hliníka, polyetylénu alebo polykarbonátu.
Veľkým plusom panelitu sú aj ekologické vlastnosti. Jadrá sa vyrábajú na 80 percent z recyklovaného materiálu, napríklad z PET fliaš alebo z kvalitných farmaceutických a potravinových obalov. Výrobca udáva, že pri horení laminovaných panelov nevzniká viac toxických látok ako pri horení dreva.