Plastový nástupca vitráže

Plastový nástupca vitráže

22. 08. 2007
Zdieľať

Dlho bolo nepredstaviteľné, aby stena bez použitia skla bola kompaktná, aby prepúšťala svetlo a nebolo pritom narušené súkromie. Po stáročia to umožňovali iba vitráže, takmer pred sto rokmi pribudla druhá alternatíva – sklobetón. Až nedávno znásobili možnosti nové materiály. Veľmi pôsobivou a ekologickou je polymérová priečka z amerického panelitu, známeho ani nie desať rokov. Jeho začiatky boli prozaické: architekti Emmanuelle Bourlierová a Christian Mitman riešili konkrétny problém v projekte rodinného domu...


Plastový nástupca vitráže

104521

Panelitom sa dá priestor rozčleniť aj zaplniť – je len na architektovi, či okrem stien, priečok a dverí z neho navrhne aj stropné alebo pracovné dosky, police, paravány, či ešte niečo iné. Z panelitu sa dajú vyrobiť zaujímavé kuchynské ostrovy i nábytok a k dispozícii sú aj ohýbané dielce presne podľa potreby.

Pre technicistický ráz panelite dobre vyznieva v kombinácii s kovovými povrchmi a uplatňuje sa vo výrazovo a farebne striedmejšom prostredí. Zozadu osvetlené plochy pôsobia takmer tak magicky ako abstraktné obrazy. Aj použitie panelitu má však svoje limity. Nie je vhodný na vodorovné konštrukcie zaťažované chôdzou.


Plastový nástupca vitráže

104532

Nápad z leteckého vývoja

Ako mnohé súčasné materiály a technológie aj tieto sendvičové konštrukcie boli vyvinuté pre zbrojný priemysel. Hliníkové voštinové panely po prvý raz vo väčšej miere použili v 50. rokoch v nadzvukovom bombardéri B-58. Panelite je všeobecný názov pre tri systémy. Dva typy sú určené do interiéru, pretože na prudkom slnku by po 10 až 15 rokoch prišli o svieže farby. Navyše, na extrémne poveternostné podmienky ani nie sú testované.

Na použitie v exteriéri je určený najnovší panelite IGU (insulated glass units) chránený sklom – farebne stabilný, vodotesný, nehorľavý. Odoláva nárazom vetra so silou orkánu. Pre sklo je hmotnosť týchto panelov, prirodzene, vyššia – v porovnaní s laminovanými asi 7-násobná. Najjednoduchším panelitom sú odlievané polymérové dosky, laminované sú dekoratívnejšie a tiež 2,5-krát ľahšie. Okrem dekoru priehľadnej živičnej vrstvy, ktorou sú uzavreté, pôsobia rastrom kovového alebo plastového jadra – z hliníka, polyetylénu alebo polykarbonátu.


Plastový nástupca vitráže

104531

Veľkým plusom panelitu sú aj ekologické vlastnosti. Jadrá sa vyrábajú na 80 percent z recyklovaného materiálu, napríklad z PET fliaš alebo z kvalitných farmaceutických a potravinových obalov. Výrobca udáva, že pri horení laminovaných panelov nevzniká viac toxických látok ako pri horení dreva.

Kategória: Farby, materiály Štýl
Tagy: materiál panelit
Zdieľať článok

Diskusia