Štýl vášho domova (1. časť)

Štýl vášho domova (1. časť)

25. 10. 2005
Zdieľať

Teoretici bytovej kultúry prichádzajú k názoru, a dá sa s nimi len súhlasiť, že nikdy predtým nebola bytová kultúra taká mnohoraká, ako je v súčasnosti. Nikdy predtým na ňu nepôsobilo toľko vplyvov, ideí, impresií, štýlov. Dom dnešného Stredoeurópana je obrazne povedané domom cestovateľa – ťažko preň určiť jeden dominujúci štýl či trend.

Štýly bytovej kultúry môžeme v základe rozdeliť na tri základné skupiny – moderný, vidiecky a tradičný štýl. Pritom každý z nich má niekoľko podskupín, s jemnými štýlovými odlišnosťami a špecifickými uhlami pohľadov. Jednotlivé štýly často prechádzajú jeden do druhého, prelínajú sa a vytvárajú nové, zaujímavé a netradičné varianty. Napríklad moderný štýl môže znamenať rovnako avantgardu, pestrý farebný svet aj zmes starého a nového. Vidiecky štýl sa môže chápať ako prírodný, romantický či spojený s etnickými alebo koloniálnymi prvkami. Dnešný svet bytovej kultúry sa vyznačuje spolunažívaním týchto rozdielnych štýlov. Dáva tým neobmedzené možnosti na vytvorenie svojho vlastného domova a tým i na skvalitnenie nášho života a životného štýlu.


Štýl vášho domova (1. časť)

32952

Dôležité je najmä dôkladne si premyslieť a zvážiť, ktorý štýl zariadenia najviac vyhovuje nášmu naturelu, lebo vkus človeka podmieňujú rozličné faktory – vrodená dispozícia pre estetiku, prostredie, v ktorom vyrastal, i nadobudnuté životné skúsenosti. Kombinovanie štýlov je síce možné, ale pri tom sú potrebné veľmi citlivý prístup a mimoriadne vysoká dávka fantázie, takže vo všeobecnosti najistejšou cestou je ostať v jednom priestore verný jednému štýlu.

Moderne

Krása dnešného moderného interiéru a prvkov jeho zariadenia je obalom premyslenej funkcie, resp. multifunkčnosti. Je to štýl, ktorý môžeme označiť prívlastkami nadčasový a minimalistický. Typické sú preň napríklad netradičné kombinácie materiálov, v nevtieravom súzvuku v ňom môžu koexistovať rotangové (ratanové) ležadlo, jednoduchý drevený regál a sklenený stolík. Charakterizuje ho tvarová ľahkosť, jasnosť až strohosť, typické sú základné pravouhlé, kruhové a oválne tvary. Zároveň platí, že jednoduché formy vyžadujú dokonalejšie remeselné spracovanie výrobku a kvalitnejšie materiály, preto je táto jednoduchosť často drahšia.


Štýl vášho domova (1. časť)

32955

Aktuálne trendy povrchových úprav priznávajú na dyhách dezén dreva i s kontrastom svetlých a tmavých odtieňov typickým pre exotické druhy. Dopĺňa ich chróm, lesklý a matný hliník, transparentné, pieskované či farebné sklo. Policové, skrinkové a regálové systémy sa navrhujú skôr v horizontálnych líniách, opticky odľahčené, s elegantnými nožičkami. Pri sedacom nábytku sa kladie dôraz na kvalitné relaxačné sedenie s možnosťou zmeny. Posuvné steny, nízke stolíky, paravány a vankúše prinášajú do moderného interiéru závan exotiky a prvky, ktoré čerpajú z tradičného tvaroslovia a farebnosti japonských interiérov. Prostredníctvom nich sa v štýle minimalizmu prihovára Európanom typicky východný premenlivý priestor. Steny sú zväčša biele, aktuálnym trendom je farebné zvýraznenie jednej steny, prípadne štruktúrované omietky. Podlahy z dreva, laminátu či keramiky sa oživujú kusovými kobercami, záclony a závesy „tón v tóne“ sú vzdušné, decentne vzorované. Minimalistické stvárnenie interiéru používa doplnky s mierou, s dekoratívnou i úžitkovou funkciou, nevynímajúc izbové rastliny ako estetické solitéry. Dôraz sa kladie aj na osvetlenie priestoru a osvetľovacie telesá z hľadiska ich funkcie aj dizajnu.

Akýmisi podskupinami moderného štýlu so svojimi štýlovými odlišnosťami sú avantgarda, štýl Cool – vecný minimalizmus, pestrý štýl a aj staronová harmónia – zmes nového a starého.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Štýl vášho domova (1. časť)

32953

Avantgarda

Avantgardný nábytok sa pokúša o nové progresívne prvky, experimentuje a snaží sa objavovať nové výrazové možnosti, formy a materiály. Je to štýl bez hraníc, ktorý má snahu pretvoriť obytný priestor na umelecké dielo. Avantgardný nábytok rozhodne nepatrí do sériovej výroby a pôsobí vždy aktuálne.


Štýl vášho domova (1. časť)

32954

Cool – vecný minimalizmus

Tento chladný a strohý štýl je zástupcom minimalizmu najmä v jasných geometrických formách a studených farbách len čiastočne oživených teplými odtieňmi. Spolu s chladivými materiálmi, ako sú hliník, antikoro, sklo či granit, vyvoláva celok interiéru v tomto štýle pocit až sterilnej čistoty.

Pestrý štýl


Štýl vášho domova (1. časť)

32957

Farby, farby a zasa farby. Kto túži po veselom interiéri a chce vyhlásiť boj fádnosti, v tomto farebnom štýle má dovolené takmer všetko. Svietivá zelená s jasnou žltou, oranžová s červenou a bielou… pestrofarebný koktail poťahov, vankúšov, závesov a nábytku. Mobilita, viacfunkčnosť a flexibilnosť sú základnými atribútmi tohto štýlu, dizajn jednotlivých prvkov je nápaditý, až v extrémnych technotvaroch. Policové regály, stojany na CD, kontajnery či kresielka sú často z farebných plastov, špecifickým prvkom je plastový nafukovací sedací nábytok. Textílie majú výraznú žiarivú farebnosť, resp. abstraktné geometrické vzory. Na osvetlenie sa uplatňujú najmä systémy na koľajničkách a závesné lampy s možnosťou regulovania výšky nastavenia. Aj tienidlá lámp – či už zo skla, papiera, alebo plastu – upozorňujú na seba zaujímavým dizajnom. Pestrý farebný interiér je vyjadrením bezstarostnej radosti zo života, dopĺňajú ho dekoratívne predmety, plagáty a exotické rastliny, napríklad kaktusy, ktoré ani netreba často polievať.


Štýl vášho domova (1. časť)

32958

Staronová harmónia

Aj v bytovej kultúre platí známe: protiklady sa priťahujú. Decentné včlenenie originálneho kusa starožitného nábytku, stoličky pána Thoneta alebo klasika Bauhausu, do moderného interiéru môže urobiť divy – priestor získa zvláštnu atmosféru s fluidom dialógu starých a nových foriem, nostalgickou spomienkou aj optimistickým pohľadom do budúcnosti.

Kategória: Nábytok Štýl
Tagy: nábytok štýl stylyd
Zdieľať článok

Diskusia