Dymové signály

13. 06. 2006
Zdieľať

Kto by si rád neposedel v kruhu rodiny či priateľov? Také stretnutia sú vždy vítaným spestrením našich dní. K veselej atmosfére patrí, ako inak, aj dobré jedlo. Záhradné kozuby a grily sú spojením príjemného s užitočným, a teda nemali by chýbať na nijakej záhradnej oslave. A keď k nim pridáte chuť a fantáziu, môžete si byť istí nielen dobrou náladou, ale aj svojimi kulinárskymi špecialitami.

Pri výbere kozuba alebo grilu by sme mali od začiatku vedieť, na aký účel bude slúžiť, kde bude umiestnený a s ktorými prvkami domu a záhrady bude funkčne a priestorovo súvisieť. Tvar, materiál a farba by mali korešpondovať so štýlom a s farebným riešením domu, terasy a záhradného posedenia. Grilovacia jednotka môže byť pevná alebo výsuvná, ak je umiestnená v stacionárnom záhradnom kozube, alebo voľne prenosná, či mobilná.

Konštrukciu nesmieme podceniť


Dymové signály

46849

Stacionárne tehlové, kamenné alebo betónové záhradné kozuby s možnosťou grilovania vyzerajú na prvý pohľad jednoducho, ale sú to pomerne náročné stavebné objekty. Aby kozuby dobre fungovali, nesmieme podceniť ich konštrukčné riešenie. Preto je dobré obrátiť sa na odborníkov. Skutočne kvalitný záhradný kozub by mal mať priestor na odťah spalín, t. j. lapač dymu a dymovod. Horenie a odchod spalín podliehajú určitým fyzikálnym zákonitostiam, ktoré treba poznať pri dimenzovaní tvaru, veľkosti a formy ohniska a dymovodu. Niektoré kozuby z tehál sa stavajú „na sucho“ – ich stabilitu zaisťuje vlastná váha a kovové šablóny, do ktorých sa tehly zasúvajú, iné si vyžadujú vybudovanie rovného betónového základu.


Dymové signály

46858

Kozub svojpomocne

Na stavbu kozubov s grilom svojpomocne si môžeme zakúpiť kozubovú zostavu zo stavebnicových dielov, napríklad z keramických či betónových dosiek alebo pórobetónových tvárnic. Súčasťou zostavy sú ohnisko, rošt a komín. Integrovaná ohnisková jednotka sa skladá z ohniskového a grilovacieho roštu, zariadenia na upevnenie a ovládanie grilovacej ihly a popolníka. Namiesto grilovacieho roštu môžeme použiť antikorový plech s miskou na odkvapkávanie. Ohniskový rošt môže byť rovný alebo zvislý (je umiestnený v zadnej časti ohniska). Súčasťou dodávky môže byť aj kompletná plynová grilovacia jednotka, ktorú môžeme zasunúť do kozuba a po skončení grilovania zase vybrať.

Elegancia kovového kozuba


Dymové signály

46866

Kovové záhradné kozuby a grily sa väčšinou vyrábajú z oceľového alebo medeného plechu hrubého asi 1,5 mm a z ďalších kovových materiálov. Stavajú sa na zákazku, ale možno ich dostať aj ako stavebnice, ktoré si môžete postaviť sami. Ich výhodou je, že na zimu ich možno zase rozobrať a odpratať do kôlne či garáže. Ohnisko alebo spaľovacie priestory sú obložené nehorľavým materiálom. Medzi najpoužívanejšie materiály patria šamotové plátky, ktoré najlepšie odolávajú ohňu a po prípadnom poškodení ich možno ľahko vymeniť. Obľúbené sú aj ľahké, voľne stojace otvorené grily z rozličných druhov plechu (z medi, čierneho plechu atď.), ktoré možno pri zostavení kreatívne tvarovať podľa farebného usporiadania záhrady. Osobitým typom kovových grilov sú väčšie či menšie mobilné zostavy známe pod názvom Smoky Fun, vhodné aj do profesionálnej záhradnej kuchyne.


Dymové signály

46856

Prenosné a mobilné grily

Na terase a v záhrade nemusíme stavať len veľké kozuby, z ktorých počas zimného obdobia nie je takmer nijaký úžitok. Trh ponúka aj prenosné alebo mobilné grily, ktoré možno vložiť do stacionárneho kozuba. Prenosné grily nevyžadujú takmer žiadne stavebné úpravy. Najjednoduchšie a pritom dostatočne výkonné sú kovové obdĺžnikové alebo kruhové prenosné rošty na drevené uhlie, ktoré možno postaviť na drevený vozík voľne do záhrady či na terasu, alebo zabudovať do záhradnej kozubovej zostavy. Dajú sa ľahko rozobrať a uskladniť, prípadne naložiť aj s balíkom dreveného uhlia do kufra auta – čo oceníte najmä pri cestovaní. Zvyčajne majú len jednoduchý rošt, tie drahšie sú vybavené grilovacím plechom, odoberateľným popolníkom a odkvapkávacou miskou.

Na tramping aj párty

Jednoduchý trampský prenosný gril umožňuje grilovať aj opekať mäso na rošte, variť v kotlíku alebo v „ešuse“ a smažiť na panvici. Je spratný – zmestí sa aj do batoha, a manipulácia s ním je jednoduchá. Základ tvoria oceľová alebo hliníková tyč v tvare kríža s bodcom a okrúhly rošt s objímkou. Ďalším variantom sú duté kovové rúrky. Zaujímavým typom prenosného grilu je grilovacie ohnisko: samotný výpek tvorí šamotová vaňa, v ktorej je osadený liatinový rošt. Podkuruje sa drobnými kúskami dreva alebo dreveným uhlím. Zariadenie možno použiť ako bežné ohnisko alebo ako gril s otočným grilovacím roštom. Liatinový prenosný kruhový gril nemeckého typu vyzerá trochu ako starý mažiar. Má držadlá na prenášanie, prívod vzduchu možno redukovať pomocou posuvných dvierok. Niekedy sa k nemu dodáva ručné dúchadlo. Na grilovanie hydiny, rýb či väčších kusov mäsa (až do váhy 30 kg) sú určené záhradné grily s uzavretou komorou, kde sa mäso nemusí postupne odkrajovať. Väčšinou majú klapku, ktorou možno priškrtiť ťah, klapku na nasmerovanie plameňa, zásuvku na popol a zásuvku na odkvapkávanie tuku. Griluje sa na drevenom uhlí alebo drobných kúskoch dreva.









Zaujímavé kovové grily typu Smoky Fun môžeme vidieť na balkónoch, terasách a záhradách, ale aj v záhradných reštauráciách, kempoch a podobne. Potraviny môžeme priamo či nepriamo údiť, piecť, variť alebo grilovať v štýle “barbecue”. Klasické rošty možno nahradiť kamennou doskou na prípravu biftekov alebo šamotovou doskou vhodnou aj na pečenie pizze. Súčasťou niektorých modelov je udiareň.


Dymové signály

46871


Ako palivo sa najčastejšie používajú drevo alebo drevené uhlie (na priame grilovanie). Oheň sa zapáli v spaľovacej komore a gril sa rozohreje na prevádzkovú teplotu. Pomocou teplomeru, regulačnej klapky a komínovej klapky možno regulovať teplotu vhodnú na zvolený spôsob grilovania. Tieto grily nemajú žiadne elektrické súčasti, takže sa dajú prepláchnuť prúdom vody. Vďaka mobilnosti ich môžeme po každom grilovaní odložiť do záhradného domčeka alebo garáže.


Aké drevo do grilu?

V tradičných záhradných kozuboch a griloch sa podkuruje predovšetkým kusovým drevom, drevenými briketami a dreveným uhlím. Potraviny sa zásadne pripravujú až na žeravom základe, ktorý zostane v ohnisku po spálení dreva. Najvhodnejšie je vyschnuté drevo – najmä buk. Niektoré druhy dreva, napríklad baza, vŕba, brest či smrekovec, pri horení zapáchajú. Nepríjemne nás môže prekvapiť aj smrek, ktorý, najmä ak je vlhký, zapácha ako terpentín. Aj „voňavá“ živica z borovice dokáže znehodnotiť chuť grilovaných potravín!


Dymové signály

46872

Plyn a elektrina namiesto dreva

Palivom v grile nemusia byť len drevo a drevené uhlie, ale aj plyn či elektrina. Plynové grily majú v spodnej časti pod roštom tlakovú nádobu s plynom. Pri lávových plynových griloch sa plameňom najskôr ohrievajú lávové kamene na ohniskovom rošte a až ich tepelným vyžarovaním sa grilujú potraviny. Kvalitnejšie plynové grily majú nad roštom príklop, takže mäso a iné potraviny možno aj dusiť. Osobitým typom plynového grilu je kombinovaný varič. Obyčajne má dva oddelené horáky a odnímateľnú keramickú alebo kovovú platňu, na ktorej sa po zahriatí plameňom z horákov pripravujú plátky mäsa. Aj na elektrických záhradných griloch možno jednoducho a rýchlo pripraviť chutné pokrmy. Grilovací rošt sa zahrieva elektrickými výhrevnými telesami. Moderné elektrické grily majú rošty z teflonu. Ich výhodou je, že teplotu grilovania možno ľahko regulovať termostatom.

Technológia sa mení

Aj v konštrukcii záhradných grilov sa uplatňujú nové technológie. Cieľom je zväčšiť ich výkon, ale aj kvalitnejšia a zdravotne neškodná príprava potravín. Niektoré typy lávových plynových grilov majú technológiu horenia s názvom RSB: lávové kamene a grilovací rošt sa zahrievajú dvomi keramickými horákmi z bokov grilovacej vane (pri bežných plynových griloch sú horáky umiestnené len pod kameňmi). Systém RBS lepšie a rovnomernejšie prehreje grilovanú potravinu a zabraňuje vznieteniu odkvapkaného tuku. Švajčiarska firma Outdoor Chef vyvinula nové plynové grily na princípe teplovzdušnej rúry (bez lávových kameňov). Gril obsahuje dva lieviky: menší odvádza prebytočný tuk do odkvapkávacej nádobky, väčší lievik má dve nastaviteľné polohy. Štandardná poloha slúži na nepriame grilovanie na plochom keramickom rošte. Cirkulujúci horúci vzduch (podobne ako v teplovzdušnej rúre) umožňuje rovnomerné prepečenie zo všetkých strán bez otáčania potravín. V druhej polohe lievik koncentruje teplo do svojho maxima a umožňuje tak priame varenie potravín.

Gril pri záhradnom posedení


Dymové signály

46868

Vonkajšie kozuby a grily sú väčšinou výrazným kompozičným prvkom záhrady, terasy alebo okolia domu. Môžu byť postavené voľne, pristavené k stene, ale môžu byť aj súčasťou záhradných stavieb. V malých záhradách musíme predovšetkým dobre využiť obmedzený priestor a súčasne zachovať súkromie. Vo veľkej záhrade môžeme postaviť aj samostatný kozub alebo letnú kuchyňu. Aj tu platí rovnaká zásada ako pri otvorených ohniskách – kozuby alebo grily by mali byť chránené pred vetrom a umiestnené tak, aby nevzniklo nebezpečenstvo požiaru. Pri grilovaní na terase aj pri záhradných slávnostiach je dôležité zabezpečiť skladovanie paliva, dostatok miesta na prípravu pokrmov a na bezpečný pohyb hostí.

Dobré rady pri grilovaní



  • Pred spaľovaním treba drevo zbaviť kôry, najmä smrek, borovicu a jedľu.


  • Na žeravý základ po zhorenom dreve možno prikladať aj drevené uhlie, v opačnom poradí sa to neodporúča.


  • Do ohniska možno pri grilovaní prikladať rozličné byliny, ktoré pripravovanému pokrmu dajú osobitú arómu.


  • Ak sa chystáte grilovať prvý raz, prípravu pokrmov si najprv nacvičte sami a bez hostí.


  • Pamätajte, že grilovanie na žeravom uhlí je oveľa náročnejšie ako v kuchyni.


  • Ak sa nejaký plátok mäsa začne na rošte pripaľovať, na rizikové miesto „prilepte“ olejom kúsok alobalu.








Strecha na doúdenie potravín

Pri niektorých typoch záhradných grilov možno štandardnú strechu nahradiť špeciálnou strechou na doúdenie, ktorá umožňuje grilovať mäso pri teplote od 160 do 300 °C. Ďalšou možnosťou je grilovanie typu “barbecue”, ktoré je obdobou priameho grilovania, ale pri teplote 60 až 90 °C, takže potraviny zostanú šťavnaté. K štandardnému vybaveniu strechy na doúdenie patria aj teplomer, rošt, antikorové tyče a závesné háčiky, krycí plech s reguláciou prívodu vzduchu, dvierka údiacej komory, regulačná klapka prívodu vzduchu a teplomer na kontrolu prevádzkovej teploty.


Dymové signály

46860

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: gril kozub rx
Zdieľať článok

Diskusia