Zdroj: iStock

Záhony pri chalupe bez starostí! Ako a čím vysadiť záhradu na mieste, ktoré navštevujeme len občas?

06. 09. 2023
Zdieľať

Na chatu, letný domček alebo chalupu nechodíme každý víkend, napriek tomu chceme, aby bol pozemok upravený. Dá sa to dosiahnuť aj bez väčšej námahy? Čo vysadiť a akých pomocníkov zvoliť, ak nechceme prísť do pralesa, v ktorom kraľuje burina alebo zvädnuté rastlinstvo? Radí záhradný architekt Zoltán Nagy.

Ako a čím si môžeme vysadiť okolie chaty alebo chalupy, ak tam nechodíme často alebo pravidelne?

Závisí od toho, v akom prostredí sa nachádza samotná chata/chalupa. Inú výsadbu by som zvolil v horskom prostredí, inú v nižších polohách. Ak berieme do úvahy faktor údržby (menej frekventovaná návšteva chaty), použime listnaté vždyzelené kríky či ihličnany. Môžu to byť napríklad tavoľníky, nátržníky, skalníky. Z trvaliek a okrasných tráv voľme druhy, ktoré si vystačia zmladením počas jarnej údržby. Patria sem napríklad echinacea, rudbekie, ľaliovky. Samozrejme, veľa závisí aj od architektúry samotnej chaty.

Trvalkový záhon s echynaceou a rudbekiou.

Ideálnym rastlinstvom do málo navštevovaných záhrad sú trvalky a okrasné trávy. Zdroj: iStock

Akú výsadbu navrhujete na spevnenie svahu, keď je rekreačné bývanie na nerovnom teréne?

V prvom kroku je potrebné spevnenie svahu, napríklad použitím jutovej rohože, ktorá dokáže zachytiť nielen zeminu, ale aj mulčovaciu kôru. Ak máte pri chate studňu, nezabudnite pod výsadbu inštalovať aj kvapkovú hadicu. Na rýchle pokrytie svahu sú ideálne poliehavé rastliny typu skalníky, zemolezy či nízke plazivé ihličnany.

Prečítajte si tiež
Aj v náročnejších podmienkach môžete mať rozkvitnutú záhradu! Toto sú najkrajšie rastliny na tienisté a suchšie stanovištia

Môžeme si v takomto prípade dovoliť aj nejaké ovocie či zeleninu?

Určite áno, drobné ovocie a ovocné stromy sa k chatám doslova žiadajú. Hrušky, jablone či slivky sú menej náročné na častú údržbu, ríbezle, egreše, jahody a maliny tiež potešia pri návšteve. Zelenina je otázna, predsa len potrebuje častejšiu opateru než ovocné dreviny či kry. Záleží však, ako často na chatu chodíte. Ak je oblasť elektrifikovaná (máte možnosť automatickej závlahy), tak ani to nemusí byť väčší problém. Prípadne zeleninové hriadky môžete mulčovať vhodným biomateriálom, aby ste nemuseli bojovať s burinou a so suchom. Na chate by však určite nemali chýbať bylinky, ktoré sa v lete dajú využiť pri grilovačke, ale aj v nápojoch a v zime po usušení v čajoch.

Ker červených egrešov.

Ovocné stromy a kry sa do záhrady pri chalupe doslova žiadajú. Zdroj: Shutterstock

Akých technických pomocníkov by ste odporučili na udržanie záhradky, keď v nej dlhšie nebudeme? Napríklad v čase dovolenky.

Automatická kosačka (s pripojením na internet so SIM – kvôli kontrole stavu, GPS, alarmu) je možnosťou pre lepšie zabezpečené areály chát, ktoré sú obohnané oplotením a elektrifikované. Podobne je to s automatickou závlahou, ktorá sa dokáže postarať o závlahu v čase vašej neprítomnosti.

Prečítajte si tiež
Vyhnite sa týmto chybám pri polievaní v záhrade a udržte choroby aj burinu na uzde!

V čom by ste pozemok okolo chalupy či chaty upravili inak v porovnaní s pozemkom okolo domu v meste?

Nedá sa to takto konkretizovať. Každá situácia je iná. Ak to však okolnosti pri chate umožňujú, volil by som menej dláždených plôch, menej technických detailov, viac prírodne pôsobiacich a bohato kvitnúcich záhonov. S prihliadnutím na genia loci – atmosféru – lokality.

Záhon okrasných tráv a kvetov pri malej chalúpke.

Záhradný architekt radí voliť menej dláždených plôch a technických detailov a viac prírodne pôsobiacich záhonov. Zdroj: Shutterstock

Aké trvácne rastliny dodajú exteriéru výraz tradičného vidieka a aké uprednostňujete pri moderných stavbách?

Jednoznačne trvalky a okrasné trávy. Kvitnúce, vždyzelené, ozdobné listom, kvetenstvom, vysoké, nízke, textúrové, výplňové, solitérne, pôdopokryvné… Tieto vlastnosti ich predurčujú na multifunkčné využitie. Pochádzajú z bohatej rodiny, ktorá umožňuje výber a použitie nielen vo vidieckych kompozíciách, ale aj v tých moderných. Takáto podpora fauny je pridanou hodnotou a vodidlom pre každého uvedomelého moderného človeka.

Prečítajte si tiež
Záhrada v tieni, ale aj na slnku: Čo do nej zasadiť? Pozrite, ako to vyriešili odborníci

Text: Sabína Zavarská v spolupráci so záhradným architektom Zoltánom Nagyom
Foto: Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Môj dom 08/2023

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: pôdopokryvné rastliny trvalkové záhony vidiecka záhrada záhradná architektúra
Zdieľať článok

Diskusia