6 spôsobov, ako sa zbaviť púpavy z pozemku aj bez chémie
Na jednej strane je to rastlina s krásnymi žltými kvetmi známa pre svoje liečivé účinky. Na druhej strane je však vnímaná ako burina. Ak vám na dvore či v záhrade púpava prekáža a problém nie je len estetický, poradíme, ako sa jej dá ekologicky zbaviť.
Púpavu si mnohí cenia pre jej liečivé vlastnosti a širokú škálu využitia. Pravdou však je, že v záhradách je skôr považovaná za burinu ako za vítaný prírastok. Navyše sa ľahko množí, no ťažšie sa jej dá zbaviť.
Rozmnožuje pomocou semien z bielej hlávky, ktoré vietor rozfúkava do všetkých smerov. Navyše má dlhý koreňový systém, a tak nestačí odstrániť len listy a stonku – musíte sa dostať pod zem a zlikvidovať ho celý. Odstránenie púpavy je síce náročný proces, ale nie je nemožný. Priblížime, ako pri tom postupovať.
Kedy by ste mali púpavy odstrániť?
Do odstraňovania púpav by ste sa mali pustiť ešte skôr, ako vám zasiahnu celý pozemok. Najideálnejšie by bolo zlikvidovať ich pred vytvorením tzv. bielej hlávky, čiže semien, ktoré sa ľahko roznesú po okolí. No aj po odkvitnutí je možné sa rastliny zbaviť. Siahať po chemikáliách, ktoré zaťažujú životné prostredie, nie je nutné, vyberte si niektorý z nasledujúcich ekologických tipov.
Ručné ťahanie
Pri ručnom trhaní púpavy si radšej počkajte, kým bude po daždi, prípadne pôdu sami dostatočne navlhčite. Púpavu uchopte čo najbližšie k zemi spolu s listami a snažte sa ju ťahať jemne ale pevne tak, aby ste ju vytrhli aj s celým koreňom. Ak by z neho v pôde ostali nejaké zvyšky, z ktorých môže opäť vzísť nová rastlina, aplikujte na miesto záhradnícky ocot na ničenie buriny. Keďže je silnejší ako bežný ocot, použite pri jeho manipulácii rukavice, prípadne aj ochranné okuliare.
Záhradnícke náradie
Ak vám ručné vytrhávanie celkom nejde, pomôžte si vhodným nástrojom, napríklad koreňovým vytrhávačom alebo motykou, ktoré vám pomôžu dostať sa hlbšie ku koreňom. Poslúžiť vám môže aj malá lopatka alebo nôž, ktorými podrežete hlavný koreň v zemi a neskôr ho odstránite jemným potiahnutím.
Naša rada
Keďže medzi liečivé časti púpavy patria aj korene, sú liečivé, po vytiahnutí ich nemusíte vyhadzovať. Pripravte si z nich napríklad púpavovú kávu, ktorá má priaznivý vplyv na žlčník. Viac informácií nájdete v tomto článku.
Ocot
Na odstránenie buriny pôsobí aj záhradnícky ocot. Nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a postriekajte ním priamo listy rastliny. V prípade potreby postup opakujte. Rastlina by mala po čase odumrieť.
Pri manipulácii s octom v záhrade si však dávajte pozor. Jeho dvadsaťpercentná koncentrácia je totiž silnejšia ako pri bežnom kuchynskom octe a môže zničiť aj iné rastliny. Odporúča sa preto striekať ho na menšie plochy, prípadne na chodníky či iné dláždené plochy.
Záhradnícky ocot na burinu aplikujte počas slnečného počasia, aby sa mohol rýchlejšie odpariť. Vyhýbajte sa veterným dňom, aby sa tekutina nedostala aj na ďalšie rastliny, a dažďu, ktorý by ju mohol zriediť.
Vriaca voda
Ďalším spôsobom na ekologické zničenie púpav je použitie vriacej vody. Pomaly lejte horúcu vodu priamo na listy púpavy. Je to pomerne rýchle, hoci dočasné riešenie, pri ktorom sa kvet scvrkne a neskôr sám opadne. Ak to bude potrebné, postup opakujte, aby ste zničili aj hlbšie korene. Po odumretí rastliny ju celú vytrhnite.
Aj tento postup je vhodný pri ničení rastlín v chodníkoch či medzi dlaždicami, kde je obvykle problém vytiahnuť aj koreňový systém. Pri liatí horúcej vody zároveň nebudete riskovať, že spálite rastliny naokolo.
Mulčovanie
Účinným spôsobom, ako zabrániť rastu púpav, môže byť aj mulč, napríklad vo forme kôry stromov či drevnej štiepky. Na miesta, kde sa vyskytujú púpavy, uložte mulčovaciu vrstvu v hrúbke asi 7 centimetrov. Ak chcete, aby bol tento postup účinnejší, pred aplikáciou mulču odrežte púpavám stonky. Prerásť rastlinám cez takúto vrstvu je oveľa ťažšie a prakticky sa pod ňou udusia. Na trávniku by však týmto spôsobom mohli vzniknúť prázdne miesta, preto je postup vhodnejší najmä na nezatrávnené plochy.
Kompost
Podobný princíp ako pri mulčovaní sa dá uplatniť aj pri použití kompostu. Postupujte rovnako a na miesta s rastlinami položte hrubšiu vrstvu kompostu, pod ktorou sa púpava udusí. Do kompostu môžete zároveň vysadiť nové rastliny, čím zabránite, aby vám na záhrade vznikli prázdne miesta.
Záverečná rada
Ak chcete zabrániť ďalšiemu množeniu buriny, svoj trávnik pravidelne hnojte, koste na správnu veľkosť a starajte sa o jeho vitalitu. V hustom a zdravom poraste bude mať púpava menšie šance na množenie a rast.
V prípade netrávnatých plôch, napríklad na záhonoch, ich pokryte 5 – 7 centimetrov hrubou vrstvou mulču. Môže ísť aj o opadané lístie, ktoré môžete buď nasekať, podrviť drvičom záhradného odpadu, prípadne prejsť kosačkou. Vopred však odstráňte choré alebo škodcami napadnuté kusy.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock