Zdroj: iStock

Záhon, lúka alebo trávnik? Čo si v záhrade zvoliť na zem?

03. 07. 2022
Zdieľať

Čo na zem? To je otázka... Každá záhrada má iné podmienky a každý majiteľ a majiteľka zasa iný vkus a nároky na pobyt v nej. Tu sú tri možnosti, ktoré vás v záhrade budú tešiť pri pohľade smerom dole.

Materiály na záhradné cestičky

Drevo je prírodným materiálom, a preto úplne dokonale zapadá do vzhľadu každej záhrady. Na drevené záhradné cestičky a chodníky sa najčastejšie využívajú dubové nášľapy, železničné podvaly, prípadne rôzne iné impregnované druhy dreva.

Kameň, konkrétne ten prírodný, je bezpochyby jedným z najvhodnejších materiálov do záhrady. Najčastejšie sa používa žula, rula, pieskovec či kremenec. Kamene sa dobre kombinujú so všetkými materiálmi a hodia sa takmer do akejkoľvek záhrady. Kameň je navyše veľmi nadčasový materiál, ktorý si uchová svoju originálnu podobu. Zaujímavou možnosťou na vytvorenie záhradného chodníka alebo cestičky je aj kamenný koberec.

Prečítajte si tiež
Letné kino nesmie chýbať! Ako si v záhrade majiteľka vytvorila hotovú oázu

Betón v podobe betónovej dlažby je na nerozoznanie od prírodného kameňa a je skvelým doplnkom, ktorý rozžiari vašu záhradu a okolie domu. Na dláždenie vonkajších plôch je úplne ideálny a svojimi vlastnosťami víťazí nad ostatnými materiálmi. Je kvalitný, má vysokú odolnosť proti poškodeniu, dlhú životnosť a bezproblémovo sa kladie. Výhodou je, že sa vyrába v pestrej škále atraktívnych farieb, špeciálnych povrchov tvarov a rozmerov.

Nespevnené plochy. Ak chcete vytvoriť záhradnú cestičku čo najrýchlejšie a najjednoduchšie, použite niektorý z materiálov na nespevnené povrchy, ako je štrk, piesok či riečne kamienky.

Kvetinový záhon s pochôdznou plochou

Súčasťou každej záhrady by mal byť kvetinový záhon. Ideálne trvalkový, pretože sa oň nemusíme až tak starať. Skorá jar je na jeho založenie najvhodnejšia. Na zakladanie kvetinových záhonov sú ideálne slnečné či polotienisté miesta. Naopak, nevhodné sú miesta v tieni. Je dobré, ak má kvetinový záhon aj pekné pozadie. Tým môže byť skupinka vyšších drevín, udržiavaný živý plot, múr domu, prípadne pekný plot. Vo väčšej záhrade ho môžete vytvoriť aj uprostred trávnika, prípadne na brehu jazierka.

Chodník v záhrade

Zdroj: iStock

Podstatný je tvar záhona. Na vidieku môžete dať záhonu nepravidelný pôdorys, v meste a v modernej záhrade pekne ukáže aj pravidelný záhon v istom geometrickom tvare, napríklad obdĺžnik, štvorec alebo kruh. Vyberajte menej rastlinných druhov, ale vo väčšom množstve, najmenej tri kusy z jedného druhu. To je predpoklad toho, že vznikne krásny trs. Samozrejme, záleží aj na veľkosti pozemku. V prípade starších a vidieckych záhrad použite pri vytváraní kvetinového záhona pokojne aj viac druhov, pričom vhodné sú bežné rastliny, nie exotické.

Prečítajte si tiež
Čím nahradiť trávnik v záhrade?

Základom záhona by mali byť trvalky, cibuľoviny, okrasné trávy, prípadne nižšie kvitnúce dreviny a určite aj ruže či popínavé dreviny na opore. Do väčších záhrad sa hodia zmiešané trvalkové záhony s robustnejšími a vyššími druhmi. Naopak, menšie záhony si vyslovene žiadajú kompaktne rastúce, skôr nižšie druhy. Pamätajte na to, že na záhone nesmú zostávať prázdne miesta. Vyberajte rastliny, ktorým sa u nás bude dariť, teda bude im vyhovovať aj pH pôdy.

Romantická kvitnúca lúka

Na výsev kvetinovej lúky je ideálna jar a v suchších oblastiach
neskoršia jeseň. Najprv musíte dôkladne pripraviť pôdu – podobne ako pod trávnik – a odhadnúť vhodný čas výsevu. Pri kvetnatej lúke sa neodporúča závlaha. Na malej ploche môžete siať ručne, na väčšej pomocou sejačky. Tam, kde chcete vysievať kvetinovú lúku, nesmiete aplikovať herbicídy. Pôdu pripravujte dôkladne, ale skôr plytko, aby spodná vlaha vzlínala k semenám cez neskyprenú pôdu. Malá vrstva nakyprenej pôdy nad semenami neprepúšťa vlahu ďalej k povrchu. Plochu pred výsevom nehnojte. Klíčiace rastliny si veľmi dobre vystačia s tým, čo v pôde majú. Je dôležité, aby prírodné podmienky daného miesta formovali samotné vyrastajúce rastliny. Neskôr to zaručí stabilitu celého porastu. Ak by ste použili napríklad dusíkaté hnojivá, spôsobilo by to rýchly rast tráv a potlačilo rast lúčnych bylín.

Divoká lúka v záhrade

Zdroj: iStock

Vysievajte ideálne naširoko alebo do čo najhustejších riadkov. Vysiatu plochu následne opatrne povalcujte. Ak chcete využiť umelé zavlažovanie, potom len jemným zahmlievaním. Porast vzchádza postupne, preto sa netreba obávať, že rastlín klíči málo. Veľa druhov zo zoznamu na obale bude viditeľných až na jar, keď sa s prvým oteplením lúka zazelená a prekvapí aj prvými kvetmi. Prvé vždy klíčia trávy, lúčne byliny až neskôr, často ako posledné.

TIP

Veľa krásnych trvaliek uprednostňuje kyslú pôdnu reakciu.

Dokonalý anglický trávnik

Krásny a hustý trávnik je a vždy bude viac než len okrasou záhrady. Je totiž aj dôležitým producentom kyslíka. Aby bol pekný a zdravý, vyžaduje sústavnú starostlivosť od jari až do zimy. Dokonca sa hovorí, že toľko obdivovaný anglický trávnik je výsledkom trpezlivej, takmer päťdesiatročnej práce.

Anglický trávnik v záhrade

Zdroj: iStock

Najlepšou cestou, ako napraviť a zregenerovať trávny porast, ktorý je poškodený z viac ako 50 percent, je založiť trávnik nový. Skôr ako sa pustíte do práce, musíte si uvedomiť dve veci. Aké požiadavky má trávnik spĺňať a ako má vyzerať. Pre každý druh trávnika sú zostavené špeciálne trávne zmesi. Pred vlastným výsevom je potrebná dôkladná príprava miesta. Plochu budúceho trávnika vyčistite. Dôležitou fázou, ktorú by ste nemali v žiadnom prípade zanedbať, je očistenie vrchnej aj spodnej vrstvy pôdy od mačiny, odnoží, hľúz a koreňov. Nezabudnite na realizáciu závlahového systému, ktorý je pri polievaní šetrnejší a jeho výhodou je rovnomernosť a pravidelnosť zálievky. Ak je pôda príliš kyslá, pridajte vápno. Pre trávniky sú najvhodnejšie stredne ťažké pôdy. Ak máte pozemok skôr ťažký, ílovitý, pridajte do pôdy piesok. Na upravené, vyčistené a skyprené podložie rozprestrite zeminu alebo ornicu do výšky približne 10 až 20 cm.

Prečítajte si tiež
Ako na chodníčky a cestičky v záhrade

Nový trávnik zakladajte buď na jar, v čase, keď sa pôda začne ohrievať, ale ešte nie je príliš horúco, alebo potom na jeseň. Na vysievanie používajte na to určený vozík. Po vysiatí povrch pôdy ľahko zatlačte. Kým porast plne vzíde, osiatu plochu neustále zalievajte. Trávnik môžete založiť aj položením trávnatých kobercov. Pri tomto spôsobe môžete očakávať želaný výsledný efekt v priebehu jedného či dvoch dní. Potrebná je však predchádzajúca dôkladná príprava pozemku. Nový trávnik prvýkrát koste pri výške trávneho porastu 10 cm.

Text: Dominik Lukáč

Foto: iStock 

Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: kvety v záhrade okrasná záhrada rastliny trávnik záhony záhradné inšpirácie záhradné prvky záhradné trendy
Zdieľať článok

Diskusia