Vysaďte tieto kvety do záhonov, v lete budú krásne kvitnúť. Kam s ľaliami a mečíkmi a čo siať do hriadok a parenísk?
Sejte letničky, vyčistite kvetinové záhony a skalky, pripravujte zeleninové hriadky a vysievajte zeleninu.
Aprílová záhrada býva naplnená príjemnou sviežosťou, farbami a vôňami najtypickejších jarných rastlín. Urobte všetko pre to, aby aj vaše záhradné kráľovstvo bolo čo najviac presýtené atmosférou tohto krásneho ročného obdobia a povzbudilo vás. Venujte dostatok času všetkým dôležitým jarným prácam, záhrada sa vám za túto snahu odmení. Využite aj pestrú ponuku novej zelene a kvitnúcich rastlín v záhradníctvach. Tie sa môžu stať klenotmi vegetačných nádob a zároveň ozdobou exteriéru počas veľkonočných sviatkov.
Výsadba, čistenie a úpravy
Ak máte skalku, v rámci jarných prác ju nezabudnite dôkladne očistiť, odstráňte všetky uhynuté rastliny, druhy, ktoré sú po zime povytiahnuté, zatlačte späť do pôdy, upevnite uvoľnené kamene a okolo rastlín dosypte drobnú kamennú drvinu. V rámci záhrady pokračujte vo výsadbách ihličnanov a vždyzelených listnáčov s celistvým koreňovým balom, využite aj priaznivý čas na výsadbu chúlostivejšej a teplomilnej zelene.
Takisto môžete vysádzať nové ruže, trvalky, papraďorasty, popínavé rastliny, dvojročky a zeleň k jazierkam. Do pareniska si môžete začiatkom mesiaca vysiať astrovky, cínie, krasuľku, aksamietnice, slamihy, slamihovky, nízke georgíny a ďalšie druhy. Priamo na pripravené hriadky černušku, suchokvet, kapucínku, slncovku, okrasný mak, godéciu, slnečnice alebo nocovku. Postarajte sa o prihnojenie trvaliek, drevín, okrasných tráv a cibuľovín. Dávku hnojiva doprajte aj ružiam.
Ak chcete vytvoriť alebo rozšíriť ružový záhon, apríl je na to vhodný mesiac. Tie už nasadené nezabudnite pohnojiť. Zdroj: Shutterstock
Starostlivosť o bambusy
Súčasťou okrasných záhrad bývajú aj rôzne druhy bambusov. Hoci ide o prispôsobivé, nenáročné a rýchlorastúce rastliny, na jar si žiadajú trochu pozornosti. Keď sa oteplí, z bambusových porastov odstráňte staré, odumreté a príliš slabé steblá.
V apríli dajte preč aj novo vyrastajúce, ešte malé výhonky z miest, kde sú neželané. Po zime je dobré odstrániť zo stebiel žlté alebo suché listy. Je to síce prácne, ale vďaka tomu nadobudne celý bambusový trs sviežejší vzhľad. Okolo rastlín nezabudnite rozsypať kvalitný preosiaty kompost, môžete ho sústrediť v tenšej vrstve aj priamo do porastu alebo aplikujte komplexné hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
Výsadba ľalií, mečíkov, georgín
Ľalie sú vďačné a nenáročné cibuľoviny. Využite apríl, keď ich možno sadiť, a spestrite si nimi výsadbu. Nevysádzajte ich však na miesta, kde ste ich už v minulosti pestovali, a ani tam, kde rástli cibuľoviny. Umiestnite ich do kvetinového záhona buď jednotlivo, alebo do menších skupiniek. Hĺbka výsadby by mala byť dvojnásobkom výšky cibule.
V polovici mesiaca si môžete vysadiť hľuzy mečíkov, nie však tam, kde ste ich pestovali v minulom roku. Vhodná je výsadba do riadkov, ktoré by od seba mali byť vzdialené asi 40 cm, možná je však aj výsadba do skupiniek. Vysádzajte do hĺbky asi 10 cm, v suchších pôdach ešte o niečo hlbšie. Koncom apríla je aj čas na výsadbu hľúz georgín.
Úžitková záhrada
V apríli si môžete do pripravenej pôdy v záhonoch vysadiť hľuzy zemiakov, ideálne naklíčené, do hĺbky 5 až 10 cm a asi 30 cm od seba. Začiatkom apríla môžete pokračovať vo výseve mrkvy, hrachu, petržlenu, paštrnáka, reďkovky, mangoldu, šalátov či cvikly.
Koncom mesiaca môžete siať tekvice, uhorky, patizóny, tyčovú i kríčkovú fazuľku. Rovnako si môžete vysadiť cibuľu a šalotku a koncom mesiaca už aj priesady hlúbovín a šalátu. Postarajte sa aj o bylinkové záhony. Ovocným rastlinám doprajte hnojivo a dostatok vlahy.
Aké rastliny vysadiť na jar do kvetináčov?
1 Sirôtky
Vynikajú veľkou rozmanitosťou. Ich kvety môžu byť menšie, väčšie, jedno- aj viacfarebné. Kvitnú dlho, no potrebujú dostatok vlahy a živín.
2. Nezábudky
Nežné a drobné kvety tejto dvojročky môžu byť nielen modré, ale aj biele a ružové. Vyniknú samostatne aj v kombinovaných výsadbách. Tieto rastliny ocenia viac vlahy.
3. Sedmokrásky
Biele, ružové alebo bordové kvety tejto dvojročky dopĺňa husté a sviežo pôsobiace olistenie. Ide o dlho kvitnúcu a nenáročnú rastlinu. Uplatní sa v kombinovaných výsadbách.
4. Iskerníky
Plné kvety tejto hľuznatej rastliny trochu pripomínajú ruže alebo pivonky. V predaji sú odrody s rôznymi farbami kvetov. Rastlina sa uplatní skôr samostatne.
- Ak chcete vytvoriť alebo rozšíriť ružový záhon, apríl je na to vhodný mesiac. Tie už nasadené nezabudnite pohnojiť.
- Ak pestujete bambus, odstráňte z neho všetky obschnuté a žlté listy.
- Ľalie ani mečíky (gladioly) nevysádzajte na miesto, kde už predtým rástli.
- Sirôtky.
- Nezábudky.
- Sedmokrásky.
- Iskerník.
Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom