Zdroj: iStock

Ako sa starať o ľalie vo váze, aby vydržali čo najdlhšie?

14. 05. 2023
Zdieľať

Nádherné veľké a rôznofarebné kvety ľalií (Lilium spp.) urobia v každej kytici veľký dojem, zapôsobia aj samostatne. Preto sa hodia na každú príležitosť ako narodeniny, meniny, Deň matiek... závislosti od odrody má každá odrezaná stonka ľalie ďalšie púčiky – môže ich byť až osem, ktoré sa otvárajú postupne od spodku nahor. Vďaka postupnému rozkvitaniu púčikov sú rezané ľalie atraktívne veľmi dlho. Nesprávnou starostlivosťou ju však skrátite.

Ľalie sú vďaka jemnému tvaru a silnej kvetinovej vôni jednými z najvýraznejších a najobľúbenejších kvetov dostupných v bežnom kvetinárstve. Čím dlhšie sa vám ich podarí udržať nažive, tým dlhšie budete môcť obdivovať stočené okvetné lístky a sladkú vôňu. Rezané ľalie všeobecne vydržia 10 až 14 dní, potom začnú vädnúť a hnednúť.

ružové ľalie v zelenej váze

Zdroj: iStock

Na čo si dať pozor, keď chcete, aby vám kytica ľalií robila radosť čo najdlhšie?

Tu je postup:

1. Naplňte umývadlo alebo vedro vlažnou vodou. Vyberte ľalie z vázy a vložte stonky do vody.

2. Ostrým a čistým nožom odrežte 2,5 až 5 centimetrov zo spodnej časti stonky v 45-stupňovom uhle – tak sa do stoniek dostane najviac vody. Skracujte ich vždy pod vodou. Zabránite blokovaniu prísunu vody do kvetov vzduchovými bublinami a zostanú hydratované.

Prečítajte si tiež
Poznáte bambus šťastia? 5 izbových rastlín, ktorým stačí minimum starostlivosti

3. Odstráňte listy, ktoré by vo váze boli pod hladinou vody. Nad hladinou by mali zostať aspoň štyri sady listov, aby puky mali dostatok živín. Listy, ktoré zostanú pod vodou, zhnijú a podporujú množenie baktérií, ktoré zakalia vodu.

4. Vázu vyčistite a naplňte ju vodou izbovej teploty.

ružové ľalie v sklenenej váze

Zdroj: iStock

5. Vyrobte si prípravok na podporu rezaných kvetov. Do 1 litra vody pridajte 2 polievkové lyžice čerstvej citrónovej šťavy, 1 polievkovú lyžicu cukru a ½ čajovej lyžičky chlórového bielidla. Namiesto bielidla môžete použiť 1 čajovú lyžičku jablčného octu. V tom prípade však vynechajte citrónovú šťavu.

6. Vložte kvety späť do vázy a tú postavte na chladné miesto mimo priameho slnka a prievanu.

Prečítajte si tiež
Novým trendom v interiéroch sú rastliny s nádychom ružovej. Tieto patria medzi najkrajšie!

7. Ak sa obávate padajúceho peľu, odstráňte peľnice tyčiniek alebo celé tyčinky. Je pravda, že peľ môže zašpiniť obrus, nábytok alebo oblečenie.

Okrem toho, že peľ je častý zdroj neporiadku, je to tiež alergén a zafarbuje lupienky kvetov, čo urýchľuje ich odumieranie. Neraz už samotní kvetinári odstránia tyčinky ľalií. Ak ich tie vaše majú, jednoducho uchopte každú tyčinku a jemne ju vytiahnite z kvetu.

Beautiful bouquet of lilies in a vase

Beautiful bouquet of lilies in a vase

8. Listy a kvety, ktoré zvädli, hneď odstráňte a vodu vo váze vymieňajte každé dva dni. Keď uvidíte, že hladina vody klesá alebo že sa voda zakaľuje, vyprázdnite vázu a opláchnite ju. Až potom napustite vodu izbovej teploty a pridajte ďalšiu dávku podporného prípravku. Znova zrežte stonky rastlín, aby ste vytvorili čerstvý otvor pre vodu.

Náš tip

Čo najskôr do vody

Ľalie sú veľmi smädné kvety, preto nenechávajte odrezané stonky ani na chvíľu zaschnúť. Kyticu, ktorú dostanete alebo chcete darovať, ihneď po kúpení vložte do vázy s pár centimetrami vody.

 

Pozor, ľalie sú toxické

Rezané ľalie uchovávajte mimo dosahu mačiek a psov. Stačí, ak zahryznú do listu, okvetného lístka alebo olížu peľ či odpijú vodu z vázy s ľaliami a môže vzniknúť problém – neraz až fatálne zlyhanie obličiek. Dbajte na to, aby k nim nemali prístup ani deti.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: deň matiek kvety ľalie Praktické rady váza
Zdieľať článok
Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očariaZáhrada

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očaria

Pestujete panašované rastliny? Poruchy variegácie môžu ich hodnotu výrazne znížiť, alebo rastlinu celkom zničiťZáhrada

Pestujete panašované rastliny? Poruchy variegácie môžu ich hodnotu výrazne znížiť, alebo rastlinu celkom zničiť

Kúpili ste si krásne a kompaktné rastliny, ktoré po čase stratili svoj tvar? Môžu za to retardantyZáhrada

Kúpili ste si krásne a kompaktné rastliny, ktoré po čase stratili svoj tvar? Môžu za to retardanty

5 základných spôsobov množenia trvaliek: Získajte nové rastliny spoľahlivo a jednoduchoZáhrada

5 základných spôsobov množenia trvaliek: Získajte nové rastliny spoľahlivo a jednoducho

Diskusia