Hustý, zelený a zdravý

16. 05. 2008
Zdieľať

Čo viac si môže želať majiteľ okrasnej záhrady, ak hovoríme o trávniku? Vďaka nemu lepšie vyniknú aj farebné kvetinové záhony, solitérne dreviny, živé ploty či plastiky. Podľa najnovších vedeckých zistení prináša trávnik svojim majiteľom viacero zdravotných pozitív. Chcete vedieť aké? Keď sa budete oň starať, prídete na to.



Oživujúca jarná kúra

Nie každý má čas venovať trávniku dokonalú starostlivosť, ale každý, kto chce mať vo svojej zelenej obývačke čo i len o trochu krajší koberec od susedovho, môže začať so skrášľovacou a oživujúcou kúrou práve teraz na jar v apríli. Čo je dôležité? Ako a kde začať? Je to jednoduché.


  • Hustý, zelený a zdravý

    149293

    Najprv trávnik poriadne vyhrabte od zvyškov lístia, konárikov, kameňov a machu.

  • Potom ho prerežte (do hĺbky 5 mm) alebo prevzdušnite (pripojte aj pieskovanie) – vďaka tomu bude trávnik v nasledujúcich týždňoch vitálnejší.
  • Na zatrávnenú plochu rozhoďte kvalitný preosiaty kompost, humus alebo minerálne hnojivo s postupným uvoľňovaním živín (30 g/m2). 
  • V apríli môžete zrealizovať aj prvé kosenie. Takisto nezabudnite dosiať všetky prázdne miesta. 
  • V prípade výskytu širokolistých burín aplikujte selektívny herbicíd, pri menšom výskyte postačí mechanické odstránenie – vybranie aj s koreňmi pomocou špeciálneho náradia.

 

Správna výživa
Okrem pravidelnej zálievky a kosenia potrebuje zdravý trávnik aj dostatočný prísun živín – dusík (podporuje rast a intenzitu odnožovania), fosfor (podporuje rast koreňov) a draslík (zvyšuje odolnosť tráv proti chorobám, mrazu a nedostatku vody). Dôležité sú aj vápnik, horčík a železo. 
Najlepším riešením sú dlhodobo pôsobiace hnojivá s postupným uvoľňovaním živín vo forme drobnejších granúl (lepšie sa dostanú do hustejších porastov). Niektoré hnojivá majú aj herbicídne účinky. Táto voľba nemusí byť zlá, ale rátajte s vyššou cenou. Priemyselné hnojivá s postupným uvoľňovaním živín môžete do trávnika aplikovať dva až trikrát ročne – na jar (napríklad v apríli), začiatkom leta (v júni) a koncom leta (začiatkom septembra).


Hustý, zelený a zdravý

149294

Na postrekovanie trávnika proti burinám a škodcom môžete použiť postrekovač Brinly. Nádrž s objemom 57 l a výkonné čerpadlo zaručia plynulú prevádzku bez častých prerušení. (Predáva Mountfield)


Hustý, zelený a zdravý

149289

Založenie výsevom…

Vhodný čas na založenie nového trávnika je, keď teplota vzduchu vystúpi na 8 ˚C, zvyčajne v polovici apríla. Keďže ho nezakladáte na mesiac ani na rok, dôkladne pripravte pôdu. Ideálna je hlinito–piesočnatá a dostatočne priepustná pôda. Na jej zľahčenie môžete použiť kremičitý piesok, naopak, piesočnaté pôdy radšej obohaťte ťažšou zeminou, prípadne bentonitom. Nezabudnite, že plocha určená na založenie nového trávnika musí byť bez burín (v praxi sa osvedčilo nechať pozemok aspoň tri týždne bez zásahu a po vyklíčení burín aplikovať chemické ošetrenie). Potom môžete pristúpiť k hrubej (zrotavátorovanie) a jemnej modelácii terénu.


Hustý, zelený a zdravý

149292

Z plochy musia zmiznúť všetky kamene, drôty a akýkoľvek stavebný odpad (v prípade zakladania trávnika pri novostavbách). Konečné vyrovnanie docielite najlepšie pomocou drevených latiek alebo valca. Vysievať treba len za bezveterného počasia – ručne alebo strojčekom. Na 1 m2 treba približne 25 až 30 g osiva. Používajte zmes vhodnú na dané stanovište. Pripravené trávne osivo sa odporúča zmiešať s pieskom alebo pilinami a zmes rozdeliť na dve časti. Až potom môžete začať vysievať. Osvedčený spôsob je do takzvaného kríža. Prvú polovicu vysejte pozdĺžne a druhú kolmo na prvý výsev. To zabezpečí rovnomernosť – v budúcom trávniku nevzniknú prázdne miesta. Osivo by sa malo dostať do pôdy asi 3 mm hlboko – docielite to tak, že ho jemne zasekáte hrabľami. Vysiaty povrch treba povalcovať a jemne zavlažiť. Až do vyklíčenia nesmie vrchná vrstva pôdy (vo výške približne 2 cm) vyschnúť. Tráva pri pravidelnom zavlažovaní klíči zhruba 30 dní. S prvým kosením treba počkať tri mesiace, keď trávnik dosiahne výšku 10 až 15 cm.
 


Hustý, zelený a zdravý

149288

… alebo hotový koberec?

Výsev nie je jediná možnosť, ako si založiť trávnik. Rýchlejším, aj keď finančne náročnejším riešením je položiť hotovú trávnu mačinu. O niekoľko hodín máte zelený koberec, pričom ho môžete naplno zaťažovať už o tri týždne po položení. Vysievaný trávnik ho dobehne asi o rok. Takýmto spôsobom možno zakladať trávniky aj na svahoch, tu však treba jednotlivé pláty zafixovať kolíkmi. Väčšinou sa predávajú trávne mačiny dlhé 1,5 m, široké 40 cm a hrubé približne 2 cm. Aj pred položením trávneho koberca treba dôkladne pripraviť pôdu. Predovšetkým odstráňte z plochy všetky širokolisté buriny.


Hustý, zelený a zdravý

149291

Predpestované, husté a nakrátko pokosené trávne mačiny sa pokladajú za vlhkého počasia na vlhkú pôdu, najlepšie hneď po kúpe. Prípadné medzery treba vyplniť kvalitnou kompostovou zeminou. Po položení trávneho koberca plochu dôkladne povalcujte a zalejte (s intenzívnou zálievkou pokračujte aj počas nasledujúcich dní). Tento typ trávnika sa neodporúča zakladať v horúcom lete ani keď mrzne.


Hustý, zelený a zdravý

149295

Ako zlikvidovať mach

Nepríjemným návštevníkom v trávnikoch je mach. Na jar sa s ním však môžete porátať. Skôr než začnete machový holokaust, skúste nájsť príčinu jeho výskytu. Dôvodov môže byť niekoľko – priveľmi vlhká a ušliapaná pôda, málo svetla, tieň, nízke pH (menej ako 4,5), veľmi zanedbané ošetrovanie (malá frekvencia kosenia, nevyhrabávanie zvyškov rastlín, ponechávanie pokosenej trávy na trávniku, nedostatočná výživa). Machu sa zbavíte tak, že plochu postriekate zmesou zelenej skalice a síranu amónneho (dostanete ju v špecializovaných predajniach pod obchodným názvom – Antimach), prípadne len zelenou skalicou.

Zasiahnutý mach síce rýchlo odumiera, ale ak neodstránite príčinu jeho vzniku, môže sa zakrátko objaviť znovu. Pomáha tiež prevzdušnenie trávnika, pieskovanie premývaným kremenným pieskom (5 l/m2) a vápnenie (vyrovná kyslosť). Trávnik so sklonom k výskytu machov pravidelne koste a vyživujte. Ak je plocha zamokrená, treba vybudovať drenáž. Ak sa nad trávnikom nachádzajú husté stromy či kry, odporúčam ich radikálnejšie prerezanie.

 


Hustý, zelený a zdravý

149285

Nechať alebo vyhrabať pokosenú trávu?

Prevláda názor, že pokosená tráva ponechaná v trávniku pôsobí ako hnojivo. Nie je to celkom tak. Radšej ju vždy zberajte. Ak však kosíte dvakrát týždenne a ústrižky tráv sú malé, nemusíte tak robiť. Takáto hmota sa relatívne rýchlo rozkladá a nevytvára splstnatené plochy. Ale ak sú ústrižky trávy väčšie, je lepšie zberať ich. V opačnom prípade by pomohli vytvoriť takmer nepriepustnú rozkladajúcu sa vrstvu, pod ktorou by sa mohla začať tvoriť pleseň. Dôsledkom je vznik prázdnych miest – tráva je redšia, pretože sa k jej koreňom nedostane toľko vlahy ani živín.

 


Hustý, zelený a zdravý

149287

Kedy vymeniť trávnik

Tak ako človek, aj trávnik starne, najmä ak mu nevenujete dostatočnú pozornosť. Je nevzhľadný, riedky a zažltnutý. Ak sa v ňom objavia ešte aj trváce buriny (skorocel, sedmokrásky či púpavy), je najvyšší čas na jeho zlikvidovanie. Môžete ho zničiť mechanicky alebo chemicky a na jeho mieste založiť nový trávnik. Lacnejšou alternatívou je regenerácia poškodených plôch. Predtým však musíte zničiť buriny (selektívnymi herbicídmi), prevzdušniť ho a vylepšiť pôdu o kvalitnejší substrát. Na dosiatie použite špeciálnu regeneračnú trávnu zmes.

 

Trávne osivá
Pri výbere vhodného osiva je dôležité vedieť, na čo bude trávnik slúžiť (či bude viac zaťažovaný, alebo skôr reprezentatívny) a na akom mieste bude rásť (slnko – tieň, sucho – vlhko). Pozornosť treba venovať percentuálnemu zastúpeniu jednotlivých trávnych druhov v zmesi.

Najčastejšie sa v trávnych osivách nachádza:

  •  kostrava (Festuca rubra) – do bežných rodinných záhrad pri rodinných domoch a do predzáhradiek,  
  • lipnica (Poa pratrensis) – je dostatočne odolná proti častej záťaži; vhodná na trávnik, ktorý sa bude využívať najmä na športové aktivity, 
  • mätonoh (Lolium perenne) – nie je vhodný do tieňa; má veľkú životnosť; možno ho využiť pri zakladaní trávnikov na rozličných druhoch pôd (okrem vlhkých pôd),
  • psinček (Agrostis tenius).

Hustý, zelený a zdravý

149296

Pojazdná kosačka Dolmar RM-63.7 je vhodná aj pre začiatočníkov. Prekľučkuje i cez najmenšiu záhradu. Má výkonný štvortaktný motor Briggs & Stratton a elektrický štartér na pohodlné štartovanie. Tento model má šírku záberu 63 cm, rýchlosť 8 km/h, objem zberného koša 140 litrov.

Kosačka je vhodná na trávnaté plochy s rozlohou až do 2 500 m2. Samozrejmosťou je mulčovanie a zber lístia. Bežná cena je 59 990 Sk, teraz je v akcii za 49 990 Sk. (Dolmar)

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: exteriér trávnik záhrada záhradné kosačky
Zdieľať článok

Diskusia