Zdroj: Shutterstock

Záhradkársky pripomienkovač. Nezabudli ste v záhrade spraviť týchto 9 vecí?

19. 03. 2022 Zdieľať

My záhradkári sme už zachytili jemné náznaky jari a nevieme sa dočkať, kedy vyrazíme medzi hriadky a záhony. No ešte predtým si skontrolujte, či ste na sezónu naozaj dobre pripravení. Bod 7 sa už urputne hlási o slovo aj vo vašej záhrade!

Jar nám už klope na záhradné bránky a čoskoro nás vtiahne do nášho milovaného kolotoča vysievania, vysádzania, okopávania, polievania a celej tej starostlivosti okolo záhrady. Kým to vypukne naplno, prečítajte si, na čo by ste vo vašej záhrade nemali v týchto dňoch zabudnúť.

staré náradie visí na stene

Zdroj: Shutterstock

Vyčistite a nabrúste náradie

Údržba záhradného náradia výrazne predlžuje jeho životnosť. V prípade, že ste náradie po skončení sezóny len tak odložili, je načase dať ho do dobrej kondície. Kovové časti náradia vyčistite a dajte nabrúsiť, dreveným rukovätiam prospeje vyčistenie a pretretie ľanovým olejom. Pokazené náradie nahraďte novým.

Vyčistite kvetináče

Pokiaľ ste kvetináče nechali napospas svojmu osudu, po zime z nich vyberte hlinu a poriadne ju skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú škodcovia, resp. ich larvy. Kvetináče umyte a môžete ich aj vydezinfikovať.

Skleník

Zdroj: Shutterstock

Upravte skleník

Ak ste to ešte nespravili, je najvyšší čas odstrániť zo skleníka riasy, mach a nečistoty, ktoré sa na ňom nachytali počas mesiacov, kým sa nepoužíval. Hadicou umyte skleník poriadne zvonka aj zvnútra a zmyte všetok prach, aby sa dnu dostalo čo najviac životodarného svetla. Skontrolujte aj konštrukciu a poškodené časti opravte.

Prevzdušnite trávnik

Len čo prestanú prízemné mrazy, z trávnika opatrne vyhrabte nafúkané lístie a odumreté steblá, prevzdušnite ho vertikutátorom a pohnojte. Vertikutáciu však zvládne len dobre zakorenená tráva, ktorá má
aspoň 2 – 3 roky. Ak trávnik nemáte, teraz je dobrý čas na jeho výsev.

NÁŠ TIP

Elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E má nízku hmotnosť a výškovo nastaviteľnú rukoväť, takže sa vám s ním bude dobre manévrovať. Jednoduchou výmenou valcov sa z vertikutátora raz-dva stane prevzdušňovač.

Vertikutátor FZV 4010-E

Ak chcete pekný trávnik, nemal by vám chýbať vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E. Zdroj: Fieldmann

Objednajte semená a cibuľky

Nečakajte do zajtra, pretože práve teraz sa semienka zeleniny a kvetov míňajú ako teplé rožky. Nezabudnite ani na cibuľky v lete kvitnúcich kvetov ako sú gladioly alebo ľalie.

Upravte záhony

Driemajúca záhrada poskytuje perfektné podmienky na jej upratanie.
Z kvetinových záhonov odstráňte napadané lístie a iné nečistoty
a tiež odumreté listy a záhradu vyčistite od všetkého, čo tam cez
zimu nanosil vietor. Pôdu v úžitkovej časti záhrady zrýľujte a zapracujte
do nej kompost. Oveľa efektívnejšie vám to pôjde, keď vymeníte rýľ za kultivátor Fieldmann FZK 2115-E. Ten pôdu perfektne prekyprí a dokonale zmieša s kompostom, čím vám ušetrí mozole na rukách, boľavé kríže a tiež kopu času.

Kulitivátor FZK 2115-E

Je načase vymeniť rýľ za kultivátor Fieldmann FZK 2115-E. Zdroj: Fieldmann

Vytrhajte burinu

Teplé dni už vytiahli zo zeme nielen prvé jarné kvety, ale aj burinu. Kým ešte nie je poriadne zakorenená, bude sa vám vytrhávať ľahko. Čím menej príležitostí rozrásť sa jej poskytnete, tým menej práce s ňou budete mať počas sezóny.

Strihanie konárov

Zdroj: Shutterstock

Prerežte ovocné stromy a kríky

Dlhé výhonky malín a černíc skráťte a odrodené dvojročiaky odstrihnite pri zemi. Prerežte jablone a hrušky, odstráňte staré suché konáre a vlky. Štiepkovačom zmeníte staré drevo na užitočnú štiepku, vhodnú na mulčovanie, prevzdušňovanie kompostu alebo dobre preschnutnú v zime na rozkúrenie. Štiepkovač Fieldmann FZD 5015-E si sám vťahuje konáre až do priemeru 4,4 cm a drví ich do 60-litrovej nádoby. Vďaka kolieskam ho postavíte presne tam, kde ho potrebujete mať.

štiepkovač_FZD 5015-E

Štiepkovač Fieldmann FZD 5015-E si prenesiete tam, kde ho potrebujete. Zdroj: Fieldmann

Spravte si výsevný plán

Keď sa vás jar opýta, čo ste robili v zime a vy neodpoviete, že ste si pripravovali výsevný plán, spravte tak čím skôr. Bude to last-minute akcia, pretože pôda sa už prehrieva a čaká na siatie prvých otužilcov ako sú mrkva, petržlen, reďkovka, kôpor a ďalšie.

Jar sa už nezastaviteľne blíži a starať sa o svoju záhradu určite nechcete tak, ako v tomto videu.

Zdroj: PR článok Fieldmann

Foto: Shutterstock, Fieldmann

Kategória: Záhradná technika
Tagy: jarné upratovanie trávnik úprava kvetín záhrada záhradné inšpirácie
Zdieľať článok