Júlové desatoro pre záhradkárov
Aj v tomto mesiaci vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre váš balkón či záhradku, a nevynechávame ani desatoro záhradkára pre mesiac júl. Tak šup do záhrady!
Tip do záhrady:
Pred dovolenkou
Bude sa mať kto postarať o rastliny vo vegetačných nádobách, kým vy budete na dovolenke? Ak neviete zabezpečiť ich pravidelné zavlažovanie, premiestnite ich do polotieňa a dobre zalejte, ešte kým odídete. Riešením je aj postaviť črepníky s rastlinami do misky s vodou (nie však druhy, ktoré obľubujú sucho). A ako ochránite záhony pred vysychaním? Prekyprite ich a namulčujte drvenou kôrou vo výške aspoň päť centimetrov, prípadne čerstvo pokosenou trávou. Táto vrstva obmedzí vyparovanie vody. Pred odchodom doprajte dostatok vlahy aj záhonom a trávniku. Trvalky a dreviny, ktoré ste si kúpili a ešte nevysadili, zapustite aj s nádobami priamo do pôdy do polotieňa – substrát nebude tak rýchlo vysychať.
Tip do záhrady:
Listy, ktoré rozžiaria záhradu
Rákosovka japonská (Hakonechloa macra ‚Aureola‘) má jedinečnú vlastnosť –vytvára krásne porasty žltozelených listov, ktorými doslova rozžiari záhony. Vysadiť ju môžete ešte aj teraz. Bude sa vynímať na okrajoch záhonov (najmä v polotieni) či pod stromami, pod ktorými nič nerastie. Svoj pôvod nezaprie (pochádza z Japonska), aj preto je vhodná do záhrad v japonskom štýle. Rákosovka dorastá maximálne do výšky 60 cm a veľmi rýchlo sa rozrastie do okolia.
Tip na relax:
Rastliny okolo odpočívadla
Aj okolie odpočívadiel, altánov, záhradných ležadiel či hojdačiek si zaslúži byť upravené. V tom vám budú nápomocné letničky alebo trvalky s voňavými kvetmi, prípadne bylinky. Ideálne sú tie, ktoré znesú občasné zašliapnutie (najmä pod hojdačkou). Samozrejme, dá sa pohrať aj s farebnosťou – k bielemu záhradnému nábytku sa hodí napríklad čistec vlnatý (Stachys lanata), o vôňu sa postará zasa tymián, levanduľa či rozmarín, príjemné sú voňavé ruže niekde v pozadí.
Rastlina mesiaca:
Príťažlivá mandevilla
V letnom období môže balkóny a terasy zatraktívniť popínavá drevina mandevila (Mandevilla boliviensis). Rastlina sa dobre pestuje vo vegetačnej nádobe. Miluje teplo a slnko, nie však príliš horúce miesto. Substrát v črepníku musí byť stále mierne vlhký – denná zálievka je teda nevyhnutná a takisto pravidelný prísun živín. Mandevila púta nielen krásnymi kvetmi, ale aj lesklými listami. Počas zimy ju treba umiestniť do chladnejšej miestnosti alebo do zimnej záhrady.
Tip na nákup:
|
|
Ponorné čerpadlo Gardena 6000 Classic je určené na čerpanie čistej alebo mierne znečistenej vody s nečistotami s priemerom do 5 mm. Vďaka 10-metrovej prívodnej šnúre možno čerpadlo používať na rôznych miestach, dokonca aj vo veľkých hĺbkach. Odporúčaná cena je 49,99 €, predáva Gardena. |
Júlové desatoro
1. Živý plot – je čas na rez plotov z listnatých drevín.
2. Trávnik – treba ho prihnojiť, pravidelne kosiť a zavlažovať.
3. Rozmnožovanie byliniek – v tomto období si môžete rozmnožiť bylinky odrezkami (napríklad levaduľu), v pohári s vodou sa rýchlo zakorení aj rozmarín.
4. Ruže – odstraňujte odkvitnuté kvety a plané výhony, dôkladne prezerajte kry, či sa niekde na listoch neobjavia choroby alebo škodcovia; pri popínavých druhoch treba vyviazať nové a dlhé výhony.
5. Vresy a vresovce – prihnojte ich hnojivom na kyslomilné rastliny. (Ak vám trochu hnojiva zostane, doprajte ho aj hortenziám.)
6. Kosatce – ideálny čas na presádzanie, zvyšky môžete darovať susedom.
7. Trvalky – odstraňujte odkvitnuté kvety, opätovne zakvitnú.
8. Letničky – ak ich pestujete na balkóne vo vegetačných nádobách, nezabudnite ich prihnojovať.
9. Jazierko – najmä počas horúcich dní dopĺňajte vodu a zberajte z hladiny riasy.
10. Zeleninové záhony – zberajte úrodu a odstraňujte plody napadnuté plesňou či škodcami.
Tento článok nájdete v najnovšom vydaní časopisu môj dom júl 2012, ktory je v predaji od pondelka 2.7.2012