Zdroj: Shutterstock

Aké rastliny by nemali chýbať v kvetinovom záhone a ako ich spolu kombinovať

13. 06. 2021
Zdieľať

V každej záhrade by sa malo nájsť miesto na aspoň menší kvetinový záhon. Ideálne taký, ktorý bude kvitnúť počas celej sezóny. Aké rastliny by v ňom nemali chýbať a ako ich spolu kombinovať?

Pestrý rok

Každá rastlina kvitne v inom ročnom období. Ideálne je vytvoriť si kombinovaný záhon, ktorý vám bude robiť radosť po celý rok.

Cibuľovitá jar

K tým najkrajším na jar kvitnúcim trvalkám patrí stredne vysoký kamzičník, vojnovka, bergénia, čemerice, prvosienky, srdcovky, z nižších astra alpínska alebo flox šidlovitolistý. Tieto vďačné a väčšinou pestovateľsky nenáročné trvalky si v záhone môžete skombinovať s jarnými cibuľovinami alebo s hľuznatými rastlinami. Hodia sa tulipány, narcisy alebo hyacinty. Všetky tieto rastliny potrebujú bežnú, ale dostatočne výživnú pôdu.

Prečítajte si tiež
K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia

Farebné leto

Počas leta kvitnú rebríček, orlíček, krásnoočko, pivonka, echinacea, stračonôžka, helénium, liatra, zvončeky, marulka, pakosty, flox, lupína, šalvia, margaréty, monardy alebo dlho kvitnúce rudbekie. Uprednostňujte druhy, ktoré sa vyznačujú dlhým alebo opakovaným kvitnutím (rudbekia, pakosty, krásnoočko). V rámci jedného záhona vždy kombinujte len druhy, ktoré majú zhodné požiadavky na pestovateľské podmienky.

Trs záhradných rôznych rastlín

V záhonoch, do ktorých príliš veľa slnečných lúčov nezablúdi, prosperujú astilby (Astilbe), udatníky (Aruncus dioicus) alebo funkie (Hosty). Tie síce pútajú najmä svojimi dekoratívnymi listami, mnohé však prekvapia aj peknými bielymi alebo fialovými zvončekovitými kvetmi. Zdroj: Shutterstock

Jesenná harmónia

V závere sezóny sa v záhonoch ukážu v plnej nádhere rozkvitnuté rozchodníky, rôzne druhy astier, japonské veternice, dokvitajúce rudbekie, hadovníky, prilbice alebo menej známy, ale prekrásny ploštiničník. Aj tu platí, že dôležité je vysadiť si z každého druhu viac kusov. Len tak docielite pekný, hustý porast. V rámci jednej záhrady je vhodné dané druhy zopakovať i na inom mieste, prípadne výsadby v záhonoch skombinovať s trvalkami v kvetináčoch.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

Bylinky, kry a okrasné trávy

V rámci kvetinového záhona môžete spolu kombinovať nielen rôzne kvitnúce trvalky ale aj bylinky. Hodí sa pamajorán, šalvia, levanduľa, slez, čínska pažítka, saturejka, okraje môže lemovať voňavý tymian. V polotienistých záhonoch sa zaskvie mäta, ale počítajte s tým, že sa bude rýchlo rozrastať do okolia. V kvetinových záhonoch sa výborne darí ružiam, ale aj ďalším v lete kvitnúcim kríkom (budleja, ibištek, perovskia). Dôležitou súčasťou kvetinových záhonov sú aj vyššie alebo stredne vysoké okrasné trávy. Výber je veľmi pestrý a tieto rastliny dokážu výrazne zatraktívniť celý záhon.

Pri výbere konkrétnych rastlín vždy zohľadnite podmienky daného miesta. Pred výsadbou si zistite, do akej výšky vybraný druh dorastie. Nižšie rastliny patria do popredia a vyššie do pozadia. Ak z jedného druhu vysadíte viacero kusov, vznikne vám naozaj nádherne kvitnúci trs. Nevysádzajte ich však nahusto, každá rastlina by mala mať okolo seba dostatok miesta na rozrastanie.

1. Majestátna fakľovka

Najkrajšie trvalkové záhony vzniknú na slnečných miestach. Dostatok slnka žiada väčšina najkrajšie kvitnúcich trvaliek. Okrem toho je potrebná priepustná a výživná pôda, ktorá príliš nevysychá. Bohato rozrastené a intenzívne kvitnúce trsy sú v tomto prípade výsledkom výsadby niekoľkých kusov z jedného druhu. Kombinácia zahŕňa oranžovo kvitnúce helénium (Helenium autumnale), majestátnu fakľovku (Kniphofia uvaria) a nažlto kvitnúcu rudbekiu (Rudbeckia fulgida). V pozadí sa vynímajú guľovité súkvetia vyššej trvalky ježibaby (Echinops ritro).

Majestátna fakľovka v záhrade

Zdroj: Shutterstock

2. Rebríček a šalvia

Na slnečných a teplejších miestach, napríklad v popredí záhona, sa rýchlo rozrastie rebríček (Achillea millefolium), napríklad nažlto kvitnúci kultivar ‚Sunny Seduction‘. Vynikne v kombinácii s okrasným cesnakom, cibule však treba vysadiť na jeseň. Môžete ich umiestniť roztrúsene, jednotlivo v rámci jednej časti záhona.

Rebríček a šalvia trs v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Zaujímavý kontrast s nažlto kvitnúcim rebríčkom tvorí šalvia hájna (Salvia nemorosa), ktorá púta modrými súkvetiami. Aj v prípade týchto trvaliek platí, že najkrajšie sú vtedy, keď je na jednom mieste sústredených viacero kusov z jedného druhu.

NÁŠ TIP

Výsadby rebríčka sa výborne hodia do prírodných záhrad.

3. Skupinka s echinaceou

Do kvetinového záhona je dobré zakomponovať trvalky, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach sezóny. Mnohé trvalky a hľuznaté rastliny sú typické pre vrchol leta a jeho druhú polovicu. Ich kvety vytvárajú pôsobivé spojenia s jemnými steblami okrasných tráv.

Skupinka s Echinaceou

Zdroj: Shutterstock

Táto kombinácia zahŕňa, málo pestovanú, ale prekrásnu echinaceu so žltými kvetmi (Echinacea paradoxa). Pred ňou sa pohojdávajú steblá kavyľa (Nassella tenuissima), v pozadí zakrátko rozkvitne drobnými fialovými kvetmi liatra (Liatris spicata). V záhone ďalej spolu rastú a bohato kvitnú šalvie, kocúrnik a krásnoočko.

Pokiaľ máte priestor len na menší záhon, je lepšie vybrať si menej druhov kvitnúcich trvaliek, ale viac kusov z jedného druhu.

4. Bohato kvitnúce hľuznaté rastliny

Medzi trvalky sa neobávajte zakomponovať aj pekne kvitnúce hľuznaté rastliny. Hoci ich hľuzy treba vysadiť už počas jesene, tieto rastliny dostanete kúpiť začiatkom leta predpestované. V záhone im venujte dostatok miesta, vytvorte si z nich menšie alebo väčšie skupiny.

Bohato kvitnúce rastliny

Zdroj: Shutterstock

V tejto kombinácii púta pozornosť nažlto kvitnúca fakľa (Eremurus robustus) spolu s namodro kvitnúcou šalviou hájnou (Salvia nemorosa), s trendovým a pestovateľsky nenáročným chrastavcom (Knautia macedonica). Chrastavec výborne toleruje sucho. Časom sa sám rozšíri a vytvorí súvislejšie porasty.

Vysádzať môžete aj počas leta, dokonca i kvitnúce rastliny – pokiaľ majú neporušený koreňový bal. Po výsadbe treba rastliny dôkladne zavlažovať.

5. Polotieň pre pakosty

Mnohé trvalky krásne kvitnú aj v polotieni. Dokonca sa rýchlo rozrastajú a tvoria súvislejšie trsy. K takýmto patria rôzne druhy pakostov (Geranium) alebo čerkáč bodkovaný (Lysimachia punctata), ktorým vyhraďte vždy miesto v strede alebo v pozadí záhona. Rozhodne mu venujte dostatok miesta. Rýchlo sa rozrastá a počítajte s tým, že potrebuje viac vlhka. V polotieni sa darí aj zvončekom, hluchavke alebo alchemilke, ktorou si môžete olemovať záhon.

Pakosty v záhrade

Zdroj: Shutterstock

6. Vytrvalé krásky

Mohutne pôsobiace trsy trvaliek sú aj výsledkom kvalitnej starostlivosti. Často sa zabúda na pravidelné prihnojovanie, ktoré dokáže znásobiť množstvo kvetov. Dobré je si však vybrať do záhona dlhšie kvitnúce druhy trvaliek.

Prečítajte si tiež
13 tipov, ako za víkend pripraviť záhradu na leto

K takýmto patrí aj momentálne populárne agastache (Agastache foeniculum) s vysokými fialovými súkvetiami. Nápadný svojou výškou a so sýtymi doružova sfarbenými súkvetiami je aj konopáč (Eupatorium purpureum). Dlhšie kvitne aj monarda, ktorá sa v tejto kombinácii pýši exoticky pôsobiaci fialovými súkvetiami.

Kvitnúce trvalky v trse v záhrade

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Agastache kvetinový záhon príjemne prevonia.

7. Kvitnúce kry

V kvetinovom záhone by nemali chýbať ani kvitnúce kry. Osvedčené sú ruže, ale aj ibištek (Hibiscus syriacus) či na jar kvitnúca okrasná mandľa (Prunus triloba). V poslednom čase sa v ponuke záhradníctiev objavili nové druhy a kultivary hortenzií, mnohé výborne znášajú aj slnečné miesta, no len za predpokladu, že budú mať vlhkejšiu pôdu. V slnečnom záhone to hortenziám svedčí napríklad v spoločnosti rozkvitnutých floxov (Phlox paniculata). Táto trvalka veľmi bohato kvitne, jej súkvetia príjemne voňajú a svojimi farbami oživia každú kvetinovú hriadku. Darí sa jej aj v polotieni, kde však menej kvitne.

Veľký kvitnúci ker

Zdroj: Shutterstock

8. Nenáročný pár

Veľmi pekne vyzerajú aj farebne zosúladené kompozície, najmä pokiaľ skombinujete kvety odlišných tvarov. Jedným z príkladov je echinacea, ktorá tvorí zaujímavé spojenie s rebríčkom. Rebríčka môžete vysadiť viac a echinaceí, naopak, menej. Obe tieto trvalky kvitnú zhruba v rovnakom období, majú zhodné požiadavky na miesto, kvitnú dlho a nie sú pestovateľsky náročné.

Echinacea s rebríčkom

Zdroj: Shutterstock

Text: Katarína Paukeje

Foto: ISIFA, Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kombinácie farieb kvetinové záhony kvitnúce kry kvitnúce trvalky okrasná záhrada trvalkové záhony záhrada
Zdieľať článok

Diskusia