Jún v záhrade
S blížiacim sa letom sú záhrady bujnejšie, farebnejšie a voňavejšie. Ak ste nestihli urobiť niektoré dôležité jarné práce, máte ešte stále čas. Dokonca môžete vysadiť aj mnohé atraktívne rastliny, vďaka ktorým vaša záhrada získa novú tvár. Ich neskorší nákup má svoje výhody – v júni si môžete napríklad vybrať ruže nielen podľa názvu a fotografie, ale aj podľa skutočných kvetov. V predaji sú tiež kvitnúce trvalky a mnohé ďalšie záhradné rastliny.
{R1}
Ťažké súkvetia potrebujú oporu
Ak chcete mať ukážkový kvetinový záhon, musíte sa oň aj primerane starať. Okrem zálievky a prihnojovania potrebujú kvitnúce rastliny, najmä tie vyššie, mohutnejšie či tie, ktoré majú stĺpovité súkvetia, aj pevnú oporu. Nainštalujte ju už pred kvitnutím, hneď, keď sa začnú stonky vyťahovať do výšky. Ideálne je zvoliť takú oporu, ktorá v záhone nepôsobí rušivo, jednotlivé stonky s pukmi k nej môžete aj priviazať. Vďaka tomu bude váš kvetinový záhon atraktívny aj po daždi či veternom počasí.
Netradičná úžitková záhrada
Tendenciou posledných rokov je budovanie okrasných záhrad a zeleninové hriadky či ovocné sady z okolia domov postupne miznú. Ani na úžitkové záhrady sa však celkom nezabudlo. Začínajú prekvapovať novými a netradičnými riešeniami, niektoré sú dokonca také zaujímavé a atraktívne, že môžu smelo súperiť s okrasnými výsadbami. Trendom je kombinovanie kvetov, byliniek a zeleniny, klasickú zeleninu dopĺňajú rôzne exotické druhy s nápadným vzhľadom, záhony majú netradičný tvar a usporiadanie a zaujímavé je aj pestovanie na vyvýšených záhonoch, v nádobách (napr. na balkóne alebo terase), či dokonca vo forme vegetačných stien. Takáto úžitková záhrada sa hodí aj k modernému mestskému domu.
Obnovte trvalkové záhony
Tesne pred začiatkom leta rozkvitá v záhradách množstvo krásnych trvaliek. Ak sa vám na trvalkovom alebo kvetinovom záhone cez zimu uvoľnilo miesto, ešte stále môžete medzeru vyplniť zaujímavými, netradičnými, ideálne dlhšie kvitnúcimi rastlinami. V sortimente trvaliek rozhodne nie je núdza o novinky – veľmi pekné sú napríklad plnokveté orlíčky či nové kultivary rudbekií. Zaujímavým tipom môže byť aj jarmanka (Astrantia major) – dlho kvitne, jej kvety sú mimoriadne zaujímavé a majú rôzne farby. Trvalky treba vyberať vždy podľa podmienok, aké dané miesto ponúka, a nezabudnite zohľadniť aj ich konečnú výšku. Majte tiež na pamäti, že vysádzať treba z jedného druhu aspoň 3 kusy.
Sauna v záhrade
Dnes už nám pripadá prirodzené, že záhrada je svojráznym, ale plnohodnotným obytným priestorom. A tak sa v moderných záhradách objavuje aj to, čo by sme tu možno ešte pred pár rokmi nečakali – napríklad rôzne ležoviská, prírodné jazerá na kúpanie alebo sauny. Sauna uprostred zelene má určite svoje prednosti – prospeje zdraviu a pritom môže nenásilne a zaujímavo doplniť celkovú koncepciu záhrady. Ak chcete okolie sauny vysadiť v prírodnom duchu, využite brezy, kvetinovú lúku, paprade a okrasné trávy či niektoré druhy ihličnanov – napríklad borovice, ktoré sa postarajú aj o očistu vzduchu. Relaxovanie v záhrade tak bude priam dokonalé.
Nechajte rozkvitnúť fasádu
K typickým júnovým kvetom patria napríklad popínavé plamienky (Clematis). Sú veľmi obľúbené a existuje množstvo ich druhov, pričom v poslednom čase sa tešia popularite najmä plnokveté varianty. Plamienky sa väčšinou sadia k plotom či bránkam, prípadne k rôznym konštrukciám do kvetinových záhonov. Veľmi pekne však môžu dekorovať aj fasádu alebo okolie vstupných dverí. Stačí vysadiť niekoľko exemplárov k drevenej mriežke, zalievať, prihnojovať a vyväzovať výhonky. Asi po dvoch rokoch sa dočkáte skutočne bohatej záplavy kvetov. A ešte jedna dôležitá rada. Predpokladom bohatého kvitnutia je zakryť miesto, odkiaľ plamienok vyrastá, listami trvaliek alebo letničiek – nemalo by ho byť vôbec vidno.
Ukryte substrát pred pohľadmi
Keď vysadíte vegetačné nádoby rastlinami – či už kvitnúcimi alebo nekvitnúcimi, nemali by ste zabúdať ani na to, že upraviť treba aj povrch substrátu. Predsa len, pohľad naň veľakrát nie je veľmi vábny. Na substrát môžete nasypať drobný štrk, sklené guľôčky, mušle, drevenú drvinu, keramzit a podobne. Nikdy však nesmiete vytvoriť bariéru, cez ktorú by sa nedostala ku koreňom rastlín voda a živiny.
V júni nezabudnite • Odstrániť odkvitnuté kvety orgovánom, rododendronom a ružiam. Zrežte aj odkvitnuté kvety stračej nôžky. Vykvitne potom o nejaký čas znova. • Prihnojiť trvalky, ruže a kvitnúce kry hnojivom s vyšším obsahom fosforu a draslíka. • Vysiať na pripravené záhony dvojročné rastliny – sirôtky, nezábudky, sedmokrásky, cheiranty a ďalšie. Kvitnúť budú až nasledujúcu jar. • Zaštipnúť mladé výhony borovíc – vďaka tomu získajú pekný kompaktný tvar. • Vysádzať ruže, trvalky a dreviny s koreňovým balom. • Trvalky, ktoré kvitli skoro na jar, môžete počas daždivých júnových dní presádzať a rozmnožovať delením starších trsov. • Zastrihnúť po odkvitnutí skalničky – nebudú sa príliš rozrastať a zostanú pekne kompaktné. Ich okolie treba vysypať kamennou drvinou. • Pravidelne kosiť a prihnojovať trávnik. • Vysádzať vodné a močiarne rastliny a lekná. Tie druhy, ktoré sa v jazierku už priveľmi rozrástli, treba zredukovať. • Za suchého počasia zalievať vresy a vresovce, najmä novovysadené. • Ešte stále môžete vysádzať letničky do nádob aj na záhony. Asi dva týždne po výsadbe ich môžete prvýkrát prihnojiť. • Zalievanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov, suchých a poškodených listov je dôležité ako v záhrade, tak aj pri starostlivosti o kvitnúce balkónové rastliny. |
ZDROJ: časopis Môj dom jún 2010 JAGA GROUP, s.r.o.