Kameň, voda, drevo, zeleň
Dnešné časy sa ponáhľajú... a my s nimi. Predovšetkým v mestách, kde prostredie občas pripomína betónovú púšť, ľuďom chýba príroda s bohatou vegetáciou. Tento problém prekonali majitelia záhrady, v ktorej zabudnete na zhon a hluk a akoby mávnutím čarovným prútikom sa ocitnete v zelenom minisvete.
Keď sa súčasní majitelia pred ôsmimi rokmi nasťahovali do staršej vily v malom mestečku na strednom Slovensku, zrejme ani netušili, na aký poklad naďabili. Nie, nebol to hrniec plný zlata, ktorý našli pri prekopávaní záhrady, ale pokoj, ktorým ich obdarúva každý kút ich zelenej mestskej oázy.
Pod majestátom smrekaOd brány k domovým dverám vedie úzky chodník cez predzáhradku. V nej sú už niekoľko desiatok rokov dominantou ihličnany. Vedľa vily pri mozaikovitom kamennom chodníku je vysoký smrek obyčajný (Picea abies), ktorý drží ochrannú stráž nad kríkom kaliny obyčajnej, ktorá sa placho objíma s kríkom lykovca (Daphne burkwoodii ,Somerset‘) vyparádeného navyše aj drobnými ružovými kvietkami. Krík krušpánu vždyzeleného (Buxus sempervirens) upravený do gule vnáša do záhrady ďalší rozmer – a to nielen svojím geometrickým tvarom, ale aj farebným odtieňom.
Vzpriamene ako hradná stráž stojí pred balkónom tis obyčajný (Taxus baccata ,Fastigiata Robusta‘) a spoza jeho tmavozeleného plášťa vykúka hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla). A aby sa kamenná dlažba pod balkónom nesťažovala na samotu, spoločnosť jej robí úzky pás zimozelene menšej (Vinca minor), ktorej svetlozelené listy vnášajú sviežosť do sivého chladu kameňa. Záhradnú balkónovú trojicu uzatvárajú šípové ruže vinúce sa po drevenej pergole. Ruže spolu s fialovými kosatcami, ktorých listy pripomínajú kopije, zdobia aj roh domu.
Nie je plot ako plotNa ľavej strane od vstupnej brány ohraničuje pozemok od susedného kulisa vytvorená z okrasných krov a rozličných druhov nízkych rastlín, ktoré svojimi farbami dotvárajú zelenú záhradnú paletu. Vedľa vysokej tuje (Thuja koraiensis) možno nájsť vtáčí zob (Ligustrum sinense), ktorý v júni a júli kvitne nabielo a intenzívne vonia, a kalinu obyčajnú (Viburnum opulus ,Roseum‘) so snehobielymi kvetmi. Tmavopurpurovými listami mieša farby rozložitá lieska (Corylus maxima), ktorá na jeseň láka domácich svojimi plodmi.
Pri výsadbe rastlín majitelia dodržali základné pravidlo – k vyšším druhom vysadili nižšie, tieňomilné funkie (Hosta), ktoré s pôvabnými bledofialovými kvetmi rododendronu (Rhododendron) dekorujú záhradu a dodávajú jej punc elegancie. Okrem nich tu svoje miesto našli aj pivónie (Paeonia), orlíček obyčajný (Aguilegia vulgaris) či strapatá papraď samčia (Dryopteris filix-mas). Na jar vítajú prebudenú prírodu prvé narcisy a iné cibuľoviny.
Na pravom boku v rohu predzáhradky sa vypína do výšky smrek modrosivý (Picea asperata) obsypaný množstvom šišiek. Stojí v čele radu menších sivozelených ihličnanov vysadených pozdĺž plota a chrániacich tak súkromie majiteľov.
Kam vedieš, chodníček?Mozaikovitá kamenná dlažba, ktorá svojím tvarom korešponduje s kamenným obložením domu, od brány sa harmonicky vinie pomedzi kríky, okolo domu až na terasu k bazénu. Skôr než tam dôjdeme, oči každého návštevníka iste upúta orgován obyčajný (Syringa vulgaris ,Madame Lemoine‘), ktorý svojimi veľkolepými súkvetiami bielych kvetov a lákavou vôňou zdobí roh domu. Na konci jari harmonicky kontrastuje s množstvom drobných sedmokrások, ktoré akoby príroda plným náručím rozsypala po hustom trávniku a zjemnila jeho zelenú sýtosť bielymi bodkami. Hneď po tom, čo dokvitnú posledné kvety orgovánu, rozžiari sa priľahlá stena domu vďaka popínavým šípovým ružiam. Kvety tak zdobia záhradu a okolie od jari až do neskorej jesene.
Stačí zopár krokov a ocitáme sa na terase za domom, uprostred ktorej si tróni rodinný bazén. Ten, keďže mal už svoje roky, vyžiadal si kompletnú rekonštrukciu – od nových rozvodov až po dlažbu. Umiestnenie terasy je dômyselne vyriešené: v blízkosti plota sú vysadené husté kry prepletajúce sa s orgovánom a bazou – majitelia tak môžu na ležadlách pri bazéne cez leto nerušene relaxovať bez obavy, že ich niekto sleduje.
Nielen plot, ale ani bazén nezostal nahý – domáci zboku navŕšili zeminu, ktorá sa stala vhodným miestom na výsadbu rozličných rastlín. Okrem funkií a bergénie (Bergenia cardifolia), ktorá až do jesene dekoruje okolie svojimi zelenými listami, tu rastú aj ružový orlíček obyčajný a modrosivá borievka (Juniperus x pfitzeriana ,Pfitzeriana Gauca‘).
A aby bol relax v záhrade dokonalý, v blízkosti bazéna hneď vedľa schodov sa nachádza kamenné ohnisko vybudované zo sivých balvanov, ktoré farebne ladia s okolím. Súčasťou ohniska je aj kotlík, ktorý slúži na zachytávanie vody určenej na zalievanie kvetov.
O tom, že každá záhrada môže mať svoje príjemné zákutia, kde možno nerušene oddychovať, svedčí aj malý kútik vedľa terasy, kde si môžete posedieť na rohovej lavici a pochutnávať na lahodných pokrmoch v žiari ohňa vychádzajúceho zo záhradného kozuba. Dômyselným riešením tejto časti záhrady je drevená pergola, ktorá je znútra potiahnutá textíliou a chráni tento kútik určený na popoludňajšie či večerné posedenie pred vetrom. Vedľa sa nachádza garáž, za ktorou nájdete malú zelenú plochu s nenápadnou drevenou konštrukciou, ktorú domáci využívajú na sušenie bielizne. Využitie dreva v tejto záhrade má svoje opodstatnenie – a to nielen funkčné, ale aj estetické: svojím hnedým odtieňom v kombinácii so zeleňou otepľuje chlad sivých kameňov a oživuje záhradnú scenériu.
Záhrada nielen pre ľudí
Dôkazom, že v takejto záhrade, ktorá je ukážkou skĺbenia rozmanitých prírodných prvkov, sa možno cítiť veľmi príjemne, je aj množstvo živočíchov, ktoré si tu našli svoj domov. Bohato rozrastená zeleň je nielen pokrmom, ale aj úkrytom pre malé živočíchy. V korunách stromov sa uhniezdili vtáky a mnohé z nich sa kŕmia plodmi, ktoré ponúkajú okrasné kry. Okrem spevavcov sa tu majitelia občas stretnú aj s ježkom či veveričkami. A čaro je dokonalé!{R1}